Toshiba Tecra A50: notebook vyladěný firmám na přání

  • čtečka čipových karet i otisků
  • pomalejší SSD a nevýrazná grafická karta
  • tříletá záruka s opravou u zákazníka

Toshiba se nyní soustředí na podnikové notebooky a nová Tecra A50 to jen podtrhuje. Pokud máte v požadavcích na notebook dedikovanou grafiku, SSD, dokovací konektor nebo čtečku pro čipové karty, jste na správné adrese.

Vnějším provedením, zejména tvarem kloubů displeje, je to stále charakteristická Toshiba. Řada Tecra přitom znamená vyšší kategorii s náročnější výbavou. Tělo notebooku kryje kov na displeji a okolo klávesnice. Spodní kryt z plastu přitom není zásadním zdrojem problémů. Tělo je navzdory tenkému provedení pevné a výrazněji se nekroutí. Kryt okolo zanořené klávesnice je mírně zkosený pro příjemnější přístup ke klávesám.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na pohled jde o klasickou Toshibu, kovové kryty a elegantní téměř neviditelná zkosená hrana po straně klávesnice se nám líbí

Pokud bychom měli notebooky hodnotit čistě podle výčtu výbavy, získala by Tecra A50 vysoké hodnocení. Jen málokterý dnešní notebook nabízí konektor pro dokovací stanici, ještě míň jich přitom obsahuje čtečku čipových karet, která je z hlediska bezpečnosti vhodnější než čtečka otisků. I když i tu tady najdete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dokovací stanice se dnes už moc nenosí, komfort připojení v práci je ale výborný

K dalším konektorům se řadí čtyři USB porty, HDMI, D-SUB, čtečka SD karet a drátová síť. Patnáctipalcový Full HD displej s matnou úpravou a výbornými pozorovacími úhly také stojí za pochvalu. Reproduktory pod displejem hrají na podnikový stroj příjemně hlasitě, utáhnou tedy i nějako menší prezentaci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Úhel otevření displeje neoslní, ale nezklame. Nabídka konektorů je na dnešní dobu rozsáhlá

Bohužel na notebooku jsou i věci, které musíme kritizovat. Vestavěné SSD je velmi pomalé, i průměrná SSD mají čtyřnásobný výkon. Grafická karta Geforce 930M nabídne jen mírně vyšší výkon než ta integrovaná na procesoru Core i5 6200U. V praxi tak spíš tu dedikovanou vypnete, abyste měli lepší výdrž na akumulátor. Ta se pohybuje mezi sedmi a osmi hodinami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ke klávesnici kromě chybějícího podsvícení nemám připomínek, touchpad by ale mohl reagovat přesněji a podporovat klepnutí dvěma prsty

Klávesnici by v této ceně už slušelo podsvícení a touchpad se samostatnými tlačítky by také mohl reagovat přesněji. Nejvíc vadí chybějící podpora klepnutí dvěma prsty. Svůj podíl na tom může mít i starý výchozí operační systém Windows 7 Pro. V balení ale získáte DVD s Windows 10. Vzhledem k podnikovému cílení nicméně máme pochopení pro výchozí volbu Windows 7.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Reproduktory se neschovávají a hrají dobře, chlazení není při zátěži příliš hlasité, při běžné práci je notebook zticha. Malý 65W adaptér se v tašce nepronese
 

Naměřili jsme

3D Mark [930M/HD Graphics 520]
 Klepněte pro větší obrázek

     Klepněte pro větší obrázek

Fire Strike 1346/561
Sky Diver 5151/2843
Cloud Gate       5709/4102
Ice Storm 36591/32076
PCMark 8
OpenCL 2887
standard 2405
Unigine Heaven
FPS 8,9
score 223
Unigine Valley
FPS 6,6
Score 275
Výdrž
film 7:07
kancelář 8:37
 

Tecra A50-C-1G2

Core i5-6200U, 2,3 GHz
8 GB DDR3
Geforce 930M, 2 GB DDR3
256 GB SSD
15,6" FullHD, IPS, matný
2×USB 2.0, 2× USB 3.0, HDMI, D-SUB, Gb LAN, audio, smartcard reader, čtečka SD
802.11ac, Bluetooh 4.0
43 Wh
37,9 × 25,8 × 2,3 cm
2,4 kg


A50-C-1G2

Toshiba Tecra A50 je ušitá na míru výběrovým řízením, testovaná konfigurace ale ukazuje, že mít v požadovaných specifikacích SSD a dedikovanou grafickou kartu ještě neznamená výkonný notebook.

Kombinace staršího systému a nevýrazného SSD nedělá z notebooku úžasný stroj. Firmy asi více zaujme tříletá záruka s opravou u zákazníka. 

Spíše bych u ní vyzdvihl robustní provedení, čtečku čipových karet, možnost připojení dokovací stanice a rychlou síť. Líbí se mi i miniaturní síťový adaptér, který tašku nezatíží. Je to zkrátka podnikový stroj, ale podsvícená klávesnice nebo lepší touchpad by mně neurazil.

Diskuze (11) Další článek: Práce snů: Google platí pětistovku na hodinu za ježdění v autě, které řídí samo

Témata článku: Video, Notebooky, Testy, Toshiba, Zkosená hrana, Chybějící podpora, Heaven, Podnikový notebook, Přání, TOS, Dokovací konektor, Podnikový stroj, Sky diver, Podnikové cílení, Matná úprava, Výborný notebook, Robustní tělo, Praní, Dnešní notebook, SmartCard, Testovaná konfigurace, Vysoké hodnocení, Fire strike, Tecra, Robustní provedení, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky