Toshiba Tecra 8000–60: správný směr

Hlavním tématem tohoto článku bude koncepce celé řady notebooků Toshiba Tecra 8000.
I když testování notebooku Toshiba Tecra 8000–60 proběhlo podobným způsobem jako jindy, nebudu se v této recenzi věnovat pouze tomuto konkrétnímu modelu. Hlavním tématem mého článku bude koncepce celé řady notebooků Toshiba Tecra 8000.

Levné stroje pro bohaté firmy?
Ceny notebooků se v poslední době usadily na velice přijatelné výši. Za padesát tisíc korun je možné koupit stroj s parametry, o kterých se před rokem špičkovým modelům ani nesnilo. A i když by se mohlo zdát, že nyní je ta nejvhodnější doba, kdy by podniky měly nakupovat desítky takových notebooků, není tomu tak.

Snad nikdo si už nemyslí, že se počítačový vývoj někdy zastaví a že se za pár měsíců neobjeví mnohem výkonnější a přitom cenově příznivé stroje. Co ale potom dělat s nakoupenými, dnes levnými notebooky, které budou morálně zastaralé, nekompatibilní s novými modely – s notebooky, které zkrátka nebude možné inovovat?

Toto byla jedna cesta – z hlediska prvotních nákladů levnější a tedy „efektivnější“; s výdaji, které kvůli tomuto jednorázovému ušetření bude muset firma vydat v budoucnu, se tady nepočítá.

Existuje ale ještě jeden směr, který nabízí například Toshiba ve své řadě Tecra. Tyto notebooky mají sice vyšší cenu (tedy počáteční výdaj), ale jsou uzpůsobeny pro použití ve středních a velkých společnostech. Celkové náklady na jejich provoz (i v češtině se často používá pojem TCO, Total Cost of Ownership) jsou výsledně nižší než u levných strojů.

Putovní baterie a mechaniky
Zákazník si může sám zvolit konfiguraci notebooku. K výběru má v současnosti procesor Intel Pentium II 266–366 MHz, 64–256 MB paměti RAM, pevný disk s kapacitou od 6,5 do 14,1 GB, aktivní displej s úhlopříčkami 12,4–14,1 palců a množství příslušenství. Všechny možné konfigurace používají stejnou základní desku. Architektura notebooku počítá i s budoucími komponentami a bude ji možné inovovat rychlejšími procesory a pevnými disky s větší kapacitou, které dnes ještě nejsou k dispozici. Důsledkem toho je delší životnost počítače.

Pro budoucí rozšiřování je důležitá také vzájemná zaměnitelnost příslušenství – všechny notebooky Tecra 8000 si mezi sebou mohou vyměňovat dokovací stanice a moduly SelectBay. Zajištěna je také zpětná kompatibilita – je možné použít i příslušenství z notebooků Satellite Pro a starších řad Tecra. Je-li tak například u staršího notebooku ve firmě druhá baterie, disketová nebo CD-ROM jednotka v modulu SelectBay, lze je používat i u modelu Tecra 8000.

Výkon na druhou
Povězme si něco o testovaném stroji. K dispozici jsme měli notebook s procesorem Pentium II 366 MHz, 64 MB paměti RAM, šestigigabajtovým pevným diskem, displejem s úhlopříčkou 14,1 palců, modulem s CD-ROM a disketovou mechanikou. Komunikaci zajišťoval interní modem.

Do firemní sítě je notebook možné zapojit prostřednictvím dokovací stanice Network Dock, který zároveň rozšíří základní komunikační porty notebooku na maximální možnou míru.

Design noteboku z průměru nijak nevyčnívá, stejně jako rozměry a hmotnost. Kvalita klávesnice je standardně dobrá, pro ovládání kurzoru používá Toshiba svůj osvědčený Mousepoint. Trápení benchmarkového testu BatteryMark notebook vydržel 2 hodiny a 55 minut (se základní baterií Li-Ion 1 250 mAh), při práci v dokovací stanici o čtvrt hodiny méně. Doba nabíjení baterie přibližně odpovídá délce výdrže.

Na věčné časy
Notebooky z řady Toshiba Tecra 8000 jsou maximálně použitelné stroje se špičkovými parametry. O ty ale v prvé řadě nejde – nejdůležitější je právě koncepce, která zaručí, že notebooky nebudou příští rok už zastaralé.
notebook
Toshiba Tecra 8000–60
Zdroj: CHG TOSHIBA, a. s.
Telefon: (05) 43 23 55 33
Web: http://www.toshiba-pc.cz
Cena: 169 000 Kč, Network Dock 15 990 Kč, obě ceny bez DPH
Parametry: rozměry 310 × 253 × 42,2 mm, hmotnost 2,5–2,9 kg (podle příslušenství), Pentium II 366 MHz, 64 MB RAM, displej TFT 14,1", 1 024 × 768, videopaměť 2,5 MB, pevný disk 6 GB, faxmodem V.90/K56flex, záměnné moduly disketová mechanika a CD-ROM, akumulátor Li-Ion 3 h, Windows 98, 3 roky záruka
Zdroj: Mobility
Váš názor Další článek: Nový Macromedia Flash 4 přichází s podporou MP3

Témata článku: Notebooky, Toshiba, Špičkový parametr, Notebooky toshiba, TOS, Tecra, Správný směr, Nejvhodnější doba, Notebook, Levný notebook, Dock, Levný model, Základní konfigurace, Levná řada, Směr, Osvědčený stroj, Levný stroj, Možný důsledek


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači