Toshiba Satellite Pro L40 s TV tunerem: levný a vybavený

Test notebooku Toshiba Satelite Pro L40 s TV tunerem a operačním systémem. Notebook je právě v akční nabídce!
Kapitoly článku

Dvoujádrový procesor, 160 gigabytů úložného prostoru, hybridní TV tuner, předinstalovaná Windows Vista a hlavně nízká cena – to jsou přednosti recenzovaného akčního setu Toshiby Satellite Pro L40 s TV tunerem. Můžeme však od notebooku s cenou menší než čtrnáct tisíc korun očekávat také kvalitní provedení, propracovanou ergonomii, adekvátní výkon a solidní výdrž? Nejen na tyto otázky se pokusí dnešní recenze odpovědět. Pokud máte chuť, pojďte se s námi podívat, co byste si vlastně všechno v případě nákupu domů donesli.

Obsah balení

Celý set dostanete zabalený do jedné lepenkové krabice, nelekejte se tedy, že se na očekávaný tuner zapomnělo. Balík dopravíte domů, rozříznete pečeť, odklopíte víko krabice a už na vás vykoukne samostatně zabalená plastová krabička s hybridním tunerem. Pod tunerem se skrývá samotná Toshiba L40, na které si nejdříve určitě všimnete černého víka s nápisem výrobce. Notebook odložíte, vyndáte poslední lepenkovou část a váš pohled spočine na rozličných uživatelských příručkách, jednom DVD disku sloužícího k obnovení systému a síťovému zdroji zabaleného v poslední přihrádce.

Klepněte pro větší obrázek
Toshiba L40 s veškerým příslušenstvím

Shrňme si tedy, co vše je součástí balení:

  • Satelite Pro L40-17U
  • Síťový zdroj
  • TV Tuner s potřebnou kabeláží a dálkovým ovladačem
  • Uživatelské příručky, manuály a různé propagační letáky
  • DVD obnovení produktu

Vzhled a kvalita zpracování

Po úspěšném vybalení vás jistě bude nejvíce zajímat samotný notebook. Po odstranění ochranných obalů z těla laptopu si konečně můžete Toshibu osahat. Každému je asi jasné, že není na šasi použito speciálních slitin, ale že jsou celé z plastu – jako ostatně i u konkurentů v této cenové skupině. Celý notebook je vyveden v elegantní kombinaci černé a stříbrné barvy a určitě potěší, že všechny plastové části jsou matné. Nemusíte se tak starat o neustálé leštění nepraktických lesklých plastů. Šasi jsou pevné, jenom škoda, že se na víku displeje tolik prohýbají.

Klepněte pro větší obrázek
Víko uzavřené

Z vnější strany je notebook převážně černý, jednobarevný design „ruší“ nejvíce stříbrný nápis TOSHIBA na víku displeje a kousek nezakryté stříbrné vnitřní části. Tyto prvky bych ale určitě nehodnotil nijak záporně, dodávají svou přítomností přístroji na zajímavosti.

Klepněte pro větší obrázek
Všimněte si zvláště lesklosti displeje

Po posunutí jezdce sloužícího jako zámek víka displeje a jeho samotném odklopení konečně uvidíte zmiňovanou vnitřní stříbrnou část Toshiby. Tedy stříbrná je ve skutečnosti jenom plastová část kolem klávesnice s touchpadem – samotná klávesnice, mřížky zakrývající reproduktory a koneckonců i rám displeje jsou opět v černém provedení.

Kromě displeje, klávesnice, touchpadu, šesti indikačních LED diod a tlačítka sloužícího k zapnutí přístroje uvnitř už nic dalšího nenajdeme. Multimediální tlačítka ani dnes už obvyklá webkamera bohužel nejsou přítomny. Třeba mně osobně nepřijde absence webkamery nebo dalších dvaceti multimediálních tlačítek nějak srdcervoucí, jsem totiž relativně konzervativní člověk a celkově mně styl Toshiby vyhovuje, uznávám však, že webkameru mohl výrobce zabudovat, pro občasné využití se docela hodí. Také je asi bezpředmětné debatovat nad osazením lesklého displeje – každému vyhovuje něco jiného.

Klepněte pro větší obrázek
Vstupy a výstupy hezky vzadu – napravo výfuk horkého vzduchu

Vraťme se ale k zevnějšku a zaměřme se na více na detaily. Když si budeme prohlížet jednotlivé strany a hledat jednotlivé výstupy, tak jejich největší seskupení nalezneme na zadní straně – konkrétně se jedná o VGA výstup, dva USB porty, ethernetovou RJ45 a modemovou RJ11 zdířku a vstup 19V zdroje. Zadní stranu dále doplňuje předpřipravený slot pro zámek Kensington a vývod chlazení. Skutečnost, že výrobce zvolil umístění tohoto výstupu horkého vzduchu právě na zadní stranu, dokazuje, že při návrhu designéři přemýšleli. Zbytečně vám tak neofukuje horký vzduch ruce, jako je tomu u notebooků, které mají výstup chlazení vpravo.


Klepněte pro větší obrázek 
Pravá bočnice

Na pravé bočnici nalezneme už jen jeden USB výstup, zdířky pro sluchátka a mikrofon a jako poslední i ExpressCard slot.

Klepněte pro větší obrázek
Levá bočnice

Pokud se celkem logicky ptáte, co je na protilehlé straně – tedy zleva, tak vám odpovídám, že pouze DVD vypalovačka. Kdo by čekal alespoň ještě jeden USB port, tak bude zklamán – je škoda, že notebook obsahuje pouze tři USB výstupy, přece jenom pokud používáte notebook i jako náhradu desktopu a zapojíte klávesnici, myš a přibalený TV tuner, tak vám už nezbude ani jedno volné USB třeba na tiskárnu, externí pevný disk nebo třeba kameru.

Klepněte pro větší obrázek 
Čelní strana

Na čelní části nalezneme v zavřeném stavu pouze sadu indikačních diod, vypínač Wi-Fi adaptéru a zmiňovaný zámek víka displeje.

Klepněte pro větší obrázek
Zezadu

Pokud si Toshibu převrátíme a budeme se koukat na spodní část, uvidíme několik odšroubovatelných plastových částí zakrývající všechny důležité komponenty, výrobní štítky se sériovými čísly a pět protiskluzových gumových nožiček.

Z vstupů a výstupů je to tedy úplně vše. Co mně osobně chybí, je čtečka karet – ani po několikerém otočení přístroje jsem ji nenašel a přeci tu nejzákladnější SD/MMC čtečku nalezneme i u přístrojů ještě levnějších. Nebudeme to však rozvádět a postupme k dalším kapitolám.

Klávesnice a touchpad

Klávesnice je standardního typu QWERTY a má naštěstí celkem logické uspořádání, žádné tlačítko FN místo CTRL nebo nějaké podobné excesy se nekonají. Můžete jí možná vytknout, že není nijak rozdělena, ale alespoň tak neztrácí na své velikosti. Prakticky jediné, co mě na ní při psaní vadilo, je zmenšený levý SHIFT - ten pravý si sice svou velikost zachovává, ale to nic nemění na tom, že pro člověka jako já, který je zvyklý mačkat SHIFT levým malíčkem, může být jeho velikost zpočátku problém. Co mě naopak potěšilo, byl velký ENTER. Klávesnice je celkově příjemná a ani delší práce na ní neunaví.

Klepněte pro větší obrázek
Detail klávesnice a touchpadu

Touchpad je také příjemný a díky tomu, že pochází od známé společnosti Synaptics, umožňuje nejrůznější možnosti nastavení. Z výroby je přiřazena pravé a dolní oblasti touchpadu funkce, kterou obvykle zastává kolečko myši – můžete s ním vhodnými pohyby rolovat dokumenty do všech stran. Jedinou výtku bych měl k přílišné hlučnosti obou hlavních tlačítek pod touchpadem.

Displej a zvuk

Důležitou součástí počítače je samozřejmě displej, nejen klávesnice a touchpad, ale i obrazovka určuje, jak moc bude pohodlná práce. Jako zobrazovalo je tedy použito klasického 15,4“ širokoúhlého TN displeje, který disponuje rozlišením 1280x800. Displej pochází z výrobních pásů společnosti Samsung a nese modelové číslo LTN154X3-L05. Co mě u displeje zklamalo, jsou pozorovací úhly. Už při mírném naklonění a sledování LCD panelu ze spodu barvy tmavnou, při pozorování z vrchu jsou barvy naopak velmi světlé. Odezva panelu je naopak celkem dobrá, žádné rozmazané rychlé scény ve filmech vás tedy nečekají. Díky leštěnému displeji s technologií TruBrite je i barevné podání relativně věrné (na poměry TN panelů).

Klepněte pro větší obrázek
Pod plastovou mřížkou se skrývá jeden z reproduktorů

Zvuk je realizován pomocí zvukového kodeku Realtek ALC660 a dvou reproduktorů. Integrované reproduktory kvalitou zvuku zrovna neoplývají, basy u nich prakticky neexistují a výšky na tom také nejsou o moc lépe. Celkově je celé frekvenční pásmo rozladěné a pro časté posluchače hudby určitě tento zvuk nebude dostatečný. Integrované reproduktory jsou tak určeny maximálně pro reprodukci hlasu, alespoň že hrají dostatečně nahlas, takže s nimi v případě potřeby můžete ozvučit místnost.

Televizní tuner

Notebook je dodáván s hybridním USB TV tunerem spolu s ovladačem a kabeláží a měli byste tak na něj chytnout digitální i analogové vysílání… jenže: ovladače dodávané na přiloženém CD bohužel nejsou tvořené pro Windows Vista. Po hledání novějších ovladačů na internetu a počátečních neúspěších jsem se rozhodl nechat ovladače automaticky stáhnout z Windows Update a tuner fungoval… bohužel ale také ne zrovna ideálně. Dodávaný software s driverem z Windows Update komunikovat nechtěl. Zkusil jsem proto Windows Media center, který je standardně obsažen ve Windows Vista Premium a podařilo se mi digitální televizi a digitální rádia na dodávanou mini-anténku chytnout. Analogovou televizi však Windows Media center nenaladil, tu se mi povedlo zprovoznit třeba v aplikaci Nero Home, ale zase – v Neru Home fungovala jenom analogová televize.

Klepněte pro větší obrázek
Tuner a jeho příslušenství

Tuner tedy nakonec funguje, ale je škoda, že k němu jsou dodávány ovladače jenom pro Windows XP, uživateli to může způsobovat komplikace. Budiž k tuneru dobru kvalitní obraz bez artefaktů, a to u obou forem vysílání.

Kapitoly článku

Témata článku: Hardware, Windows, Toshiba, Multimediální centra recenze, Hybridní notebook, Wi-fi karta, Lev, Celý set, Mark, Občasné využití, Levá strana, Touchpad, Pravé tlačítko, Plastová krabička, TOS, Qwerty klávesnice, TV +, Realtek, Plné zatížení, Tuner, Quake III, Pioneer, Sluchátka Samsung, Obsah, TV, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 23Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky