Toshiba Portege Z20t - tablet a notebook pro náročné

O notebooky a tablety v jednom se pokouší většina výrobců. Toshiba ve svém modelu Portege Z20t splnila snad všechna přání, které můžete mít. Bude to stačit?

Co byste chtěli od vysněné kombinace tabletu s klávesnicí? Další akumulátor v klávesnici? Máte ho mít. Konektory na klávesnici, aby nic nečouhalo z tabletu? Jasně. Co tak třeba Ethernet konektor? Když myslíte, je tam. Ale teď už vážně asi moc - co tak kdyby ten dotykový displej byl matný? Není problém. A nemůže mít i stylus jako Surface Pro Microsoftu? Budiž. Tady to máte, jmenuje se Portege Z20t. Jenže ten, kdo si hodně vymýšlí, taky hodně platí. Takže tato vrcholná verze vyjde na není v prodeji hce counter. Ale když trochu uberete na výkonu, můžete jej mít za není v prodeji hce counter.

Z20t míří do prémiového segmentu, kde zkrátka bohaté vlastnosti mají větší smysl než nízká cena. Toshiba nesahala k velkým kompromisům a tak tento notebook zastane práci několika strojů. Samotný počítač je v tabletu, jak je to ostatně u této koncepce nutné. Malá tloušťka sice není rekordní, ale do ruky padne velmi příjemně. Na první pohled vás ale upoutá matná dotyková obrazovka. Na dotykových počítačích ji dnes skoro neuvidíte a tady přesně dokazuje, jak je užitečná. Odolává dobře otiskům prstů a současně se neleskne za denního světla jako zrcadlo. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Konstrukce notebooku při plném otevření nadzdvihne zadní stranu pro pohodlnější psaní

Kritici matným displejům vytýkají neostrost a horší podání barev. U 12,5“ displeje s Full HD rozlišením si ale stěžovat nemůžu. Sledování videa nebo čtení jemného textu je velmi příjemné. Zvlášť když matný filtr připomíná na dotyk papír. Bonusem tohoto modelu je podpora stylusu. Můžete tedy kombinovat rychlé doteky prsty s přesným jemným psaním stylusem. K notebooku dostanete velký příjemný stylus, v praxi ale častěji využijete ten menší, který je integrovaný přímo do těla tabletu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tablet vypadá jako čistý černý kvádr bez designových výstřelků. Technické popisky jsou černě vylaserované do černého těla, takže neruší. Potěšil vestavěný stylus, který Windows 8 rozlišují jinak než běžné dotyky prstem.

Tablet dokáže dobře fungovat samostatně. Mezi konektory najdete sluchátka, čtečku microSD karet, microHDMI, microUSB, nad nimi je hlavní vypínač je spolu s ovládáním hlasitosti. Na spodní straně, která je při zadokování nedostupná, našlo místo napájení a tenký stylus. Tabletu nechybí ani přední a zadní kamera.

 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dok s klávesnicí nabídne příjemnou výbavu konektory, upevnění displeje posuvnými zarážkami se ale dnes už u prémiových strojů nepoužívá

Dok s klávesnicí přitom neslouží jen jako nějaký jednoduchý držák s obyčejnou klávesnicí. Díky němu se Z20t chová jako tradiční notebook. Současně je základna dostatečně těžká, aby udržela tablet i v největším otevření displeje. Ukrývá totiž akumulátor, který prodlouží výdrž notebooku na téměř třináct hodin přehrávání videa nebo kancelářské práce s WiFi a především obsahuje plnohodnotné konektory. Dva USB 3.0, drátovou síť, HDMI a D-SUB pro monitor. Na stole tak nemusí trčet žádné kabely z tabletu a na pohled to vypadá, že pracujete na notebooku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Trackpoint v klávesnici potěší, jen průměrný touchpad pod klávesnicí už méně. Téměř neviditelné reproduktory ústí ve štěrbině na přední straně tabletu. Díky tomu hrají na přímo, ale zvuk odpovídá více podnikovému stroji, než tabletu pro filmový zážitek

Tak výrazné propojení mezi tabletem a dokem současně znamená, že jej nebudou mít na starosti jen jednoduché magnety. Systém tvoří dva trny, zdvojené datové konektory, abyste mohli tablet otočit, a jistící páčky. Spojení není tedy tak elegantní jako u magnetických řešení, současně je ale pevné. Přesto se tablet v doku mírně viklá, což nepůsobí moc příjemně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tloušťka není rekordní, ale zato máte plné konektory bez kompromisů. I na matném displeji nakonec nějaké otisky ulpí, ale špiní se výrazně méně a i odrazy z okolí nepůsobí tak rušivě. Podsvícení klávesnice nepronikne popisky jako třeba ikonkou podsvícení na klávese Z

Uvnitř notebooku je dnes již obvyklý pasivně chlazený procesor Core M 5Y71 (slabší verze má 0,9GHz Core M 5Y31). V testech výkonu tak neoslňuje, ale dokáže v pohodě utáhnout Full HD rozlišení displeje a zaujme dlouhou výdrží na akumulátor. Samotný tablet vydržel pracovat šest a třičtvrtě hodiny. S klávesnicí se výdrž protáhla o dalších šest hodin. Při lehké zátěži bez WiFi to notebook dotáhl dokonce na 21 hodin a 52 minut. Celková kapacita akumulátorů 77 Wh má pak i vliv na hmotnost, přece jen na tak malý stroj je pocitově 1,38 kg trochu víc.

 

Naměřili jsme

PCMark 08 basic 2165 Klepněte pro větší obrázek
PCMark 08 OpenCL 2737
3DM Ice Storm 22181
3DM Cloud gate 3051
3DM Sky diver 1491
3DM Fire Strike 403
Film/kancelář s WiFi    12:36 h
Film jen na tabletu 6:48 h
Kancelář bez WiFi 21:52 h
 

 

Klepněte pro větší obrázek

Toshiba Portege Z20t

procesor: Core M 5Y71, 1,2 GHz
paměť: 8 GB RAM
disk: 256 GB SSD
displej: 12,5" IPS 1920×1080 matný
konektory: HDMI, D-SUB, 2× USB 3.0, LAN
na tabletu: audio, čtečka microSD, microUSB, microHDMI
výdrž: 12:36 h s WiFi, 21:52 bez WiFi
výdrž jen tablet: 6:48 s WiFi
rozměry: 30,9 × 21,5 × 2,1 cm
hmotnost: 1,47 kg vše, 700 g tablet

cena: není v prodeji hce counter

Klávesnici v případě testovaného stroje ještě chyběly české popisky, ale verze pro náš trh je mít bude. Klávesy jsou podsvícené, přičemž intenzitu podsvícení volíte trochu nepohodlně hluboko v konfigurační aplikaci. Podsvícení přitom neproniká skrze sekundární popisky na klávesnici, takže funkční klávesy si bohužel musíte zapamatovat. Profesionály osloví kvalitní trackpoint v klávesnici doplněný tradičním touchpadem. Touchpad ale už známe lepší. Tady je docela zanořený, což trochu vadí při gestech ve Windows 8 a povrch působí hrubějším dojem.

Konvertibilní notebooky používám delší dobu, provedení tabletu u Z20t mne ale zaujalo robustním provedením a příjemným matným displejem. Díky ukrytému stylusu můžete pohodlně poznámkovat i s tabletem a v kombinaci s klávesnicí notebook oslní výdrží a dostupnými konektory. Design možná nevypadá tence nebo módně, působí ale dojem nenápadného poctivého stroje, který zvládne každodenní pracovní zápřah.

 

Diskuze (28) Další článek: Umělá inteligence od Microsoftu se pokusí odhadnout váš věk

Témata článku: Video, Notebooky, Testy, Tablety, Toshiba, Robustní tělo, Sky diver, Nenápadný design, Prémiový stroj, Klávesnice na tablet, Notebooky toshiba, Podsvícená klávesnice, Robustní provedení, Filmový zážitek, Prémiový segment, Vrcholná verze, Tab, Velký kompromis, Zarážka, Dostupný konektor, Fire strike, Matný displej, Zadní kamera, Malá tloušťka, Plnohodnotný LAN, Notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5