Toshiba Encore WT8-A: netbooky se mohou jít zahrabat

Toshibou vyrobená zbraň Microsoftu, kterou chce zaútočit na tablety, nabízí moderní čtyřjádro, schopnosti tabletu i počítače a v ceně devíti tisíc plnohodnotný Windows 8.1 a sadu Office.

Dříve oblíbené netbooky jsou postupně nahrazovány tablety, které ale jako plnohodnotná náhrada počítače nemohou posloužit. Malé levné notebooky zas ale nejsou tak malé a pohotové jako tablety. Tady Microsoft vycítil příležitost a Windows 8.1 optimalizoval i pro malé displeje, k tomu nabídl licenci Office pro přístroje s displejem do osmi palců zdarma. Toshiba zareagovala a uvedla tablet Encore WT8-A. Za cenu necelých devíti tisíc nabídne pohodlí tabletu se schopnostmi plnohodnotného počítače s Windows a Office.

Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana je kryta plastem, zatímco displej je chráněn sklem.

Uvnitř tabletu najdete nový Intel Atom Z3740 (Bay Trail), který má čtyři jádra a dokáže pracovat až na frekvenci 1,8 GHz. Doplněn je o 2 GB RAM, což spolu tvoří kombinaci hardwaru, který sice nevyniká abnormálním výkonem, zato šetří baterii a je cenově dostupný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládání je uzpůsobeno na výšku, čidlo pohybu však zajistí otočení obrazu automaticky. 

Zpracováním tento tablet určitě neoslní, právě zde totiž výrobce šetřil. Při zatlačení na okraj tabletu se ozývá jemné povrzávání a pod vlivem většího tlaku se celé tělo mírně prohne a zvlní se tak displej. Prohýbání můžeme pozorovat také u krycího skla obrazovky, které se při promáčknutí dotkne zobrazovače a naruší tak obraz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pravá strana obsahuje ovládání hlasitosti a vypínací tlačítko • Zadní povrchová úprava tablet chrání proti oděrkům • Vrchní konektory

Konektorová výbava je poměrně chudá. K dispozici je micro USB pro připojení myši, klávesnice či flashky, nicméně téměř vždy bude bude potřeba redukce na standardní velikost USB. Pro připojení externího monitoru lze využít micro HDMI. Netradičně zvenčí umístěný slot pro microSD karty se bude jistě hodit, zvlášť když má interní úložiště kapacitu pouze 32 GB. 

Samozřejmostí je podpora bezdrátových technologií Bluetooth 4.0 a Wi-Fi. Přítomnost GPS modulu umožňuje využití tabletu jako navigace. Pro připojení k internetu na cestách nezbývá nic jiného, než sdílet připojení například s mobilním telefonem, Toshibě totiž chybí podpora 3G. I přes zmíněné mouchy je to na svou cenu velmi zajímavý kus techniky.


 Specifikace:

 • Operační systém: Windows 8.1, 32-bit
 • Procesor: Intel Atom 4× 1,3 GHz (1,8 GHz)
 • Paměť RAM: 2 GB DDR3
 • Úložiště: 32 GB SSD
 • Displej: 8” (1280 × 800) LED, Dotykový
 • Grafický čip: Intel HD Graphics
 • Výbava: Wi-Fi 802.11a/b/g/n, micro HDMI, micro USB 2.0, micro SD, Bluetooth 4.0 + LE, GPS, Fotoaparát (přední 2 MP, zadní 8 MP), Mikrofon, Microsoft Office Home&Student
 • Baterie: Lithium-ion
 • Hmotnost: 445 g
 • Rozměry: 213 × 10,68 × 135,9 mm 
 • Cena: 9 000 Kč

Testy:Výsledky Toshiba WT8-A-102(PDW09E-00101CCZ):
PCMark 7 (Overall)2 455 bodů
PCMark 7 (Productivity)1 022 bodů
PCMark 7 (Computation)5 918 bodů
PCMark 7 (System Storage)3 852 bodů
Cinebench R11,5 (1 CPU)0,31 bodů
Cinebench R11,5 (X CPU)0,99 bodů
CrystalDiskMark - sekvenční čtení123,2 MB/s
CrystalDiskMark - sekvenční zápis46,88 MB/s
Výdrž - kancelář (bez Wi-Fi)10 hodin 25 minut
Výdrž - surfování nebo film5 hodin 37 minut

Diskuze (60) Další článek: Deltaprintr: studenti vytvořili levnou 3D tiskárnu s výbornými vlastnostmi

Témata článku: Video, Počítače, Testy, Tablety, Toshiba, Paměti ram do notebooku, Zadní sklo, Sklo, Krycí sklo, Plnohodnotná náhrada, Hdmi 2.0, Micro HDMI, A net, Kus techniky, Mp, Mobilní telefony s navigací GPS, Micro USB, TOS, Konektorová výbava, Necelá hodina, Malé úložiště, Wi-fi a Bluetooth, Levný plast, Vypínací tlačítko, Lithium

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší