Torvalds: Stále si přeji úspěch Linuxu na desktopu

Linuxu se daří na serverech a obsadil i telefony, ale desktop zůstává minoritní. Vyšly betaverze odnoží Ubuntu, MEGAsync a další. Přinášíme měsíční souhrn novinek ze světa open-source.
Torvalds: Stále si přeji úspěch Linuxu na desktopu

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Vyšla nová verze Wordpressu. Pro Linux je oficiálně dostupný synchronizační nástroj MEGAsync. Můžete si vyzkoušet betaverzi odnoží Ubuntu. A pokud máte firmu vyvíjející pro Android, můžete se zkusit přihlásit do veřejné soutěže a vyvinout LibreOffice pro Android.

Vyšel WordPress 4.0 „Benny“

Čtvrtého září vyšla nová verze populárního CMS WordPress.Verze 4.0 je pojmenována „Benny“ na počest jazzového hudebníka Bennyho Goodmana. Mezi novinky v této verzi patří například zjednodušené vyhledávání a instalace nových zásuvných modulů, vylepšení editoru obsahu a snazší vkládání „externího“ obsahu do stránky – nově stačí například jen vložit do editoru odkaz na YouTube a WordPress z něj již sám udělá vložené video bez potřeby dalších úprav.

Pro neanglicky mluvící uživatele je zajímavou novinkou výběr jazyka již v prvním kroku instalace (pokud tedy neinstalujte přímo lokalizovanou verzi). Kompletní přehled novinek včetně těch pro vývojáře naleznete na wordpress.org.

MEGAsync je oficiálně dostupný pro Linux

MEGAsync, nástroj pro synchronizaci souborů mezi počítači využívající úložiště MEGA, je oficiálně dostupný pro Linux. Instalační balíčky jsou k dispozici pro Fedoru, Debian, Ubuntu a openSUSE v 32bit i 64bit verzi. Kromě samotné aplikace si můžete stáhnout i doplněk, který přidá podporu MEGA do Správce souborů Nautilus.

Klepněte pro větší obrázek
MEGAsync ve Fedoře 20

Oproti ostatním podobným službám je zajímavostí, že na servery MEGA se vaše data posílají již zašifrovaná – šifrování i rozšifrovávání se děje lokálně na vašem počítači a nemusíte tedy mít obavu, že by provozovatel mohl vaše data prohlížet. K dispozici ovšem nejsou zdrojové kódy klienta (ale měly by později být zveřejněny), tak se není možné přesvědčit, zda je šifrování skutečně bezpečné, což nemusí všem vyhovovat. Zajímavé je také, že v bezplatné verzi je k dispozici štědrých 50 GB prostoru pro data.

Vyšly betaverze odnoží Ubuntu

Pokud se nemůžete dočkat říjnového vydání Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, můžete si zkrátit čas testování právě vydaných prvních betaverzí jeho odnoží. Obrazy s vydání „Beta 1“ jsou k dispozici hned pro šest verzí Ubuntu – Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu Kylin, Ubuntu GNOME a Ubuntu Cloud.

Kubuntu vlastně vychází hned ve dvou verzích – ta „běžná“ přináší nejnovější KDE 4.14 a pokud si chcete vyzkoušet připravované KDE Plasma 5, máte také možnost, protože je k dispozici je speciální obraz s touto verzí. Pokud se chcete pustit do testování tak nezapomeňte, že se stále nejedná o finální vydání a zvolte raději virtualizaci. Finální Ubuntu 14.10, včetně výše zmíněných odnoží vyjde 23. října.

Linus si stále přeje Linux na desktopu

Linuxu se již velmi dlouho daří velmi dobře ve světě superpočítačů, serverů a mobilních zařízení, ale stejně dlouho se mu naopak nedaří ve světě osobních počítačů. To právě připomenul Linus Torvalds na konferenci LinuxCon, když se jej zeptali, kam by měl Linux mířit dále – Linux odpověděl, že by stále rád viděl Linux na desktopu, ačkoli to není přímo problém kernelu, na kterém pracuje, ale spíše celé infrastruktury kolem Linuxu.

Document Foundation chce LibreOffice pro Android

Poněkud neobvyklou formou ve světě opensource se rozhodla Document Foundation (nadace stojící za vývojem balíku LibreOffice) vyřešit vývoj frameworku pro základní editační funkce LibreOffice pro platformu Android. Na dané řešení totiž vyhlásila veřejnou soutěž. Firmy, které mají zájem se zúčastnit, mohou podávat nabídky do 6. října Florianu Effenbergerovi. Případný vítěz by měl svou práci dokončit nejpozději do února roku 2015.

Vývoj LibreOffice pro Android neprobíhá vůbec bezproblémově – původně vyvíjená verze byla zamítnuta a nedávno začaly práce nanovo a k dispozici je zatím pouze prohlížeč. Právě na jeho základě bude vítěz tendru pokračovat ve vývoji.

Přednášky pro konferenci LinuxDays

4. a 5. října se bude v Praze na Fakultě informačních technologií ČVUT konat již třetí ročník konference LinuxDays. Již nyní jsou známy přednášky, které si zde budete moci poslechnout. Pokud byste se ale chtěli k přednášejícím přidat, máte ještě do 1. září možnost.

Z programu konference se můžete těšit například na přednášku o souborovém systému ZFS, budoucnosti Fedory, české klávesnici či populárním Dockeru nebo nástroji YaST.

Open data & gov


Mnichov se nevrací k Windows

Již minule jsme informovali, že situace kolem nasazení Linuxu v Mnichově je v současné době poněkud divoká. Nový starosta není zrovna fanouškem otevřených řešení, což se nelíbí městským radním, kteří přechod na LiMux, linuxovou distribuci speciálně připravenou pro Mnichov, považují za výhodné řešení, které šetří městu peníze.

Do celého „sporu“ se vložil i místostarosta Josef Schmid, který v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung uvedl, že město uvažuje o přechodu zpět k Windows a k vyhodnocení tohoto kroku ustaví speciální expertní komisi. Důvodem měly být údajné stížnosti zaměstnanců na LiMux a nízká efektivita práce. Proti tomu opět hlasitě protestovala městská rada podle jejíchž členů by přechod zpět na Windows byla velká chyba, která by navíc pro Mnichov byla velice drahá.

Aby celá situace byla ještě nepřehlednější, vydal Mnichov prostřednictvím svého mluvčího radnice prohlášení, že žádný přechod na Windows se neplánuje a sestavovaná komise nemá prověřovat LiMux, ale městské informační systémy jako celek. A stížnostmi úředníků prý stojí především kancelářský balík OpenOffice.org a nekompatibilita formátů, kterou by měl vyřešit na podzim plánovaný přechod na nejnovější LibreOffice.

Situace kolem nasazení opensource v Mnichově je v současné době skutečně složitá a nepřehledná a má charakter především politického střetu – nejde v něm tolik ani o fakta jako spíše o to, kdo si prosadí svou, jestli starosta nebo rada – různá prohlášení pro tisk to jen podporují, IT a LiMux se tak mohly jádrem sporu stát i jen náhodou.

Zajímavostí také je, že Microsoft na rok 2016 plánuje přestěhovat svou evropskou centrálu z městečka Unterschleißheim přímo do Mnichova, což by pro Mnichov znamenalo nemalé zvýšení daňových příjmů.

Telegraficky

  • Vydání Fedory 21 se opět o týden posouvá. Aktuální datum pro vydání finální verze je tedy 25. listopad.
  • Pokud máte nějaké zajímavé téma, které byste chtěli odprezentovat na letošní konferenci OpenAlt (1. a 2. listopadu v Brně), máte možnost se přihlásit ještě do 16. září.
  • Mozille se skutečně nedaří v oblasti zabezpečení hesel – tři měsíce byly na webu dostupná uživatelská jména a hesla (hashe) skoro sta tisíce uživatelů, kteří se zapojili do testování nové verze Bugzilly. Stalo se tak ani ne měsíc poté, co podobně unikly emailové adresy a hesla vývojářů.
  • Nadace pro svobodný software (Free Software Foundation, zkráceně FSF) přidala na svůj seznam „skutečně“ svobodných linuxových distribucí libreCMC, distribuci určenou pro použití na routerech.
  • Soutěž o komunitní pozadí plochy pro Ubuntu 14.10 skončila. Z více jak čtyř set návrhů jich bylo v hlasování vybráno osm.
Diskuze (246) Další článek: Proč Kellnera a PPF bolí z koupené O2 hlava

Témata článku: Software, Operační systémy, Linux, Open source, Linus Torvalds, Open data, Tender, Mega, OpenAlt, Plasma, Heise, Archives, Program konference, Kancelářské potřeby brno, Úspěch, Starosta, Velká chyba, Still, Zajímavé téma, Městská rada, Codex, Abus kancelářské potřeby, Omgubuntu, Eich, DISTRO, Pracovní počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF