TOP500: Německo má 3. nejrychlejší superpočítač

Vyšel nový žebříček nejrychlejších superpočítačů světa TOP500. Na prvních dvou místech se nic nezměnilo, vypadl ale Windows a neskutečně posílili Němci, jsou světovou trojkou.
Kapitoly článku

Každý rok v červnu a listopadu zveřejní Hans Meuer z Heidelberské univerzity společně s Jackem Dongarrou z Univerzity Tennessee a kolegy z výzkumného ústavu v Berkeley žebříček pěti set nejvýkonnějších počítačů současnosti – paralelních superpočítačů. A tak se stalo i před pár dny a oficiálně pak včera na hamburské konferenci International Supercomputing Conference 2009.

V této kapitole najdete přehled novinek v nové statistice, v druhé kapitole článku se pak dozvíte, co to vlastně superpočítač je, jak se počítá jeho výkon a jak se vyvíjela jeho architektura v posledních padesáti letech. Druhá kapitola tedy volně vychází z článku v novém čísle časopisu Computeru 09/12.

Dvěma nejrychlejšími počítači současnosti i po 22. červnu zůstávají američtí Roadrunner a Jaguar. Zatímco toho prvního sestavila IBM, Jaguar za svou existenci vděčí legendárním výrobci Cray. Při pohledu na novou superrychlou desítku je patrné, že se do popředí opět dostávají legendární Blue Gene stroje, oproti loňskému listopadu ale úspěch zažívá také Sun Microsystems, jemuž se v desítce udržel americký Ranger a nově přibyla německá JUROPA.

Deset nejrychlejších superpočítačů světa (červen 2009, srovnejte s listopadem 2008)

Počítač (modelová řada)ZeměVýrobceOperační systémVýkon (TFLOPS)Použité procesoryPočet jader
Roadrunner (BladeCenter)USAIBMRed Hat Linux1 105PowerXCell 8i 3.2 GHz, Opteron DC 1,8 GHz129 600
Jaguar (XT5)USACrayCompute Node Linux1 059Opteron QC 2,3 GHz150 152
JUGENE (BlueGene/P)NěmeckoIBMSuse Linux825PowerPC 450 850 MHz294 912
Pleiades (Altix)USASGISuse Linux487Xeon QC 3 GHz51 200
BlueGene/LUSAIBMSuse Linux478PowerPC 440 700 MHz212 992
Kraken XT5 (XT5)USACrayCompute Node Linux463Opteron QC 2,3 GHz66 000
BlueGene/PUSAIBMSuse Linux458PowerPC 450 850 MHz163 840
Ranger (SunBlade)USASunSun Grid Engine433Opteron QC 2,3 GHz62 976
Dawn (BlueGene/P)USAIBMSuse Linux415PowerPC 450 850 MHz147 456
JUROPA (NovaScale)NěmeckoSunSuse Linux274Xeon QC 2,9 GHz26 304

Nejrychlejší Roadrunner a Jaguar své pořadí nezměnily, za pozornost ale stojí německé clustery JUGENE a JUROPA. Zatímco v prvém případě se jedná o zcela nový superpočítač postavený na systému Blue Gene/L od IBM, JUROPA používá hardware od Sunu a nové Xeon X55xx procesory s architekturou Nehalem.

USA byly doposud superpočítačovou velmocí, v novém žebříčku ale posílily i další země v čele s Německem. Nový nadějný kousek JUGENE, o kterém jsme na Živě.cz už psali, se dokonce v prvním pololetí vypracoval až na výkon 825 TFLOPS a přinejmenším na dalších pět měsíců bude papírovou trojkou. Jeho tvůrci koneckonců chtějí jít ještě dál a zvýšit jeho výkon až na magický petaflop, tedy biliardu operací za sekundu.

Aby toho ale nebylo málo, další německý stroj JUROPA vybavený nejnovějšími „Nehalem“ Xeony se dostal na desáté místo a rázně tak skoncoval s čínským serverem Magic Cube (Dawning 5000A), který byl doposud jediným superpočítačem s operačním systémem od Microsoftu v první desítce.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vývoj výkonu superpočítačů v TOP500 od roku 1993 až po současnost a projekce pro další roky
Zajímavé jsou především několikaleté výrazné výkonostní skoky u nejrychlejšího superpočítače
Vzhledem k logaritmické stupnici na ose Y jsou trajektorie ve skutečnosti exponenciální

Suma sumárum, superpočítače dnes s přehledem patří Linuxu – ty nejrychlejší si mezi sebou rozebraly distribuce Red Hat a s obrovskou převahou Suse Linux Enterprise Server. Dawning 5000A s Windows HPC se propadl na 15. příčku a vedle Německa překvapila také Saudská Arábie a její systém Shaheen, který se s výkonem 185 TFLOPS umístil na 14. místě.

Nadvláda procesorů Intel

Ačkoliv to tak z pohledu na deset nejsilnějších strojů nevypadá, většina (80 %) z pětistovky superpočítačů používá procesory od Intelu – povětšinou serverové Xeony. Druhou příčku okupují IBM Power procesory, které najdete například ve všech Blue Gene P/L clusterech, a trojici uzavírá AMD se svým serverovými Opterony.Ty používá smíšený systém Roadrunneru i stroje od Cray.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
64bitové procesory od Intelu kralují co do zastoupení i z hlediska výkonu mezi těmi nejrychlejšími superpočítači

Nejvíce superpočítačů i nadále vyrábí Hewlett-Packard (42 %), následovaný IBM (37,6 %), který se ale na druhou stranu může pochlubit těmi nejvýkonnějšími. Na přelomu milénia velmi populární Sun má sice zástupce v „Top 10“, v celé pětistovce má ale pouhých pět strojů. Trošku lépe je na tom Cray a SGI, ostatní zcela exotičtí výrobci pak spíš paběrkují s jedním, dvěma kousky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
HP sice hraje prim z hlediska počtu zastoupených počítačů, výkonostně ale kraluje IBM

Z hlediska operačních systémů opět posílil Linux z listopadových 439 na 443 superpočítačů a představuje tak s 88 % naprostou špičku mezi nejrychlejšími počítači světa. Na druhém místě se drží s 22 kousky Unix a pět serverů si udržel i Microsoft s Windows HPC a dalšími serverovými systémy.

Témata článku: Hardware, Microsoft, Historie, Internet, Linux, Německo, Cluster, Jaguar, Ranger, Orphans, Cloud Computing, Tuna, Vertical, Kraken, Nejznámější systém

17 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jiří Šmach 25. 6. 2009 18:01:17
    s PowerPC pracují linuxové satelitní příjmače (Drerambox, IPBox, AZbox),...
  • Jiří Šmach 25. 6. 2009 17:56:08
    jestli dobře vidíš, určitě jsi viděl ikonu tučňáka, takže tazatel na...
  • Jan Komárek 25. 6. 2009 12:01:57
    Což voto, pěknej kousek křemíku to každopádně je, akorát musíš mít pro něj...
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 27

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky