Top 10 největších hacků v historii

Server DNAIndia.com sestavil zajímavý žebříček deseti "nejúspěšnějších hacků" historie. Hodnotit, kdo je lepší či horší, je v podobných případech vždycky ošemetné, proto se o pořadí nebudeme přít, protože na něm až zas tak nezáleží. Každopádně se jedná o případy, které jsou nějakým způsobem výjimečné a to buď svým rozsahem, provedením a nebo proto, že se jednalo o historicky první kousek takového druhu. Jednotlivé případy si nyní přiblížíme detailněji.

Nechme stranou debatu o terminologii hacker vs. cracker, i když druhý termín by se hodil možná na některé případy více. Pro potřeby tohoto žebříčku však použijeme slůvko "hack", i když širší význam tohoto slova nemusí mít s počítači či pronikáním do cizích sítí nic společného.

1. Kevin Mitnick a jeho sociální inženýrství

Klepněte pro větší obrázek

Na prvním místě (i když opět připomínám, že pořadí není až tak důležité) je Kevin Mitnick, dnes již téměř "mediální hvězda", který působil na počátku 90. let minulého století. Tento pán bývá někdy poněkud přehnaně označován za jakéhosi hackerského krále.

Fakt je ten, že to nebyl ani tak zdatný programátor či odborník na bezpečnost sítí, ale spíše výborný psycholog. I on sám své aktivity označuje spíše pojmem sociální inženýrství a proslul svou drzostí a schopností "vetřít se" skoro kamkoliv. Mnoho informací či dokonce přístupových hesel získal pouhým telefonátem, kdy se vydával za pracovníka technického oddělení a "zmatená" sekretářka, ale i zkušenější a rádoby technicky zdatnější uživatelé bez mrknutí oka prozradili své heslo. A pozor, nevěřili byste, kolik cenných informací se dá najít v odpadkovém koši!

Ve své době pronikal do systémů věhlasných firem jako je například Motorola, Nokia, Fujitsu nebo Sun Microsystems. Jeho hrátky ukončila FBI v roce 1995, v roce 2000 pak byl propuštěn na podmínku. Dnes se mimo jiné zabývá přednáškami o bezpečnosti právě v souvislosti se sociálním inženýrstvím.

2. Gary McKinnon a jeho největší vojenský hack historie

Klepněte pro větší obrázek

Další pán v pořadí je Gary McKinnon z Velké Británie. Ten byl zatčen koncem roku 2002 za to, že pronikl do více než 90 počítačů americké armády ve Velké Británii. Je to označováno jako "největší vojenský hack historie" a tento nezaměstnaný Londýňan si vysloužil slávu. Úřady Velké Británie ho chtěly propustit bez trestu, ale vložily se do toho Spojené státy, jejichž počítače byly napadeny. Ti požadují vydání Garyho a hrozí mu až 70 let trestu ve federálním vězení v USA.

Případ tohoto fanouška UFO má ve Velké Británii poměrně slušnou publicitu, objevují se aktivity za jeho "záchranu" a nevydání do USA a mnohými je označován spíše jako obětní beránek, než nepřítel číslo jedna. Kde je pravda, to je těžké soudit.

3. Vladimir Levin a jeho vyloupení banky

Klepněte pro větší obrázek

Třetí případ v pořadí je už ukázkou opravdového obohacení se s využitím počítače. V roce 1995 se ruský počítačový nadšenec Vladimir Levin "naboural" do banky Citibank a převedl na své bankovní účty ve Spojených státech, Nizozemí, Finsku, Německu a do Izraele celkem 10 milionů dolarů. Neutekl však daleko, ještě tentýž rok byl chycen Interpolem ve Velké Británii.

Nakonec byl odsouzen ve Spojených státech na tři roky vězení a musí zaplatit Citibank (kromě ukradených peněz pochopitelně) dalších 240 tisíc dolarů jako ušlý zisk. A jaké je "pozitivum" tohoto případu? Od té doby začala Citibank používat jeden z "nejdrsnějších" bezpečnostních systémů, který snad nepoužívá žádná jiná banka na světě.

4. Kevin Poulsen a jeho Porsche z rádia

Klepněte pro větší obrázek

Na čtvrté místo se dostal kousek, který má na svědomí Kevin Poulsen. V roce 1990 už měl za sebou slušnou "hackerskou" minulost, to se ostatně dočtete hned v dalším bodu, ale tentokrát to byl opravdu povedený "žert". Rozhlasová stanice KIIS-FM v Los Angeles tehdy vyhlásila soutěž. Když zavoláte jako 102. v pořadí, získáte Porsche 944. Kevin nelenil a dokázal si ovládnutím celé městské telefonní sítě zajistit, aby právě on byl ten 102. volající.

Z nového vozu se však neradoval dlouho, ještě tentýž rok byl zatčen a poslán na tři roky do vězení. Nyní dělá redaktora známého serveru Wired News.

5. Kevin Poulsen ovládá Arpanet

A máme zde další případ Kevina Poulsena. Psal se rok 1983 a Poulsen tehdy ještě jako student ovládl celý tehdejší Arpanet. Vzhledem k mizernému zabezpečení to sice nemusel být zas až tak velký problém, ale v každém případě to byl jeden z prvních případů ovládnutí celé sítě.

6. Timothy Lloyd sabotuje firmu, kde pracuje

Klepněte pro větší obrázek

V roce 1996 se proslavil další americký hacker, Timothy Lloyd. Umístil pouhý šestiřádkový kód do počítačové sítě společnosti Omega Engineering, kde 11 let pracoval a která byla hlavním dodavatelem pro NASA a námořnictvo USA. Tato "logická bomba" nakonec smazala důležitý software a společnost Omega přišla o více než 10 milionů dolarů. Byl to jeden z nejslavnějších případů napadení společnosti vlastním zaměstnancem.

7. Robert Morris a jeho červ

Klepněte pro větší obrázek

Další případ by se možná dal omluvit jako experiment, který se vymknul z rukou. V roce 1988 tehdy třiadvacetiletý student Robert Morris, který byl zřejmě talentovaný po tatínkovi, který pracoval pro NSA, vypustil do světa údajně omylem prvního internetového červa. Jeho 99 řádků kódu brzy napadlo tisíce počítačů a způsobilo jejich pád.

O dva roky později byl zatčen a obviněn. A šťastný konec? Dnes je Robert Morris asistujícím profesorem na MIT.

8. David Smith vypustil Melissu

Klepněte pro větší obrázek

Rok 1999 už není tak vzdálený a je to rok, kdy byl uvolněn virus Melissa, první svého druhu, který způsobil tak globální ohrožení počítačů. Nakazil po celém světě přes 300 počítačových sítí firem a "zlikvidoval" je. Melissu napsal David Smith, tehdy třicetiletý, a jako "odměnu" si vysloužil pět let vězení. Celková škoda byla vyčíslena na 400 milionů dolarů.

9. MafiaBoy a jeho DoS útoky na Amazon, Yahoo či eBay

Klepněte pro větší obrázek

V roce 2000 se postaral o rozruch hacker MafiaBoy, jehož pravé jméno nebylo zveřejněno kvůli jeho nízkému věku. Tehdy se postaral o napadení webových serverů jako například Yahoo, eBay či Amazon, získal přístup k 75 počítačům ve 52 sítích a spouštěl na nich DoS útoky. Byl zatčen ještě téhož roku.

10. Master of Deception a útoky na telefonní sítě

Klepněte pro větší obrázek

Žebříček uzavírá skupina Masters of Deception, která se zaměřovala zejména na telefonní systémy, ale dostali se například i do NSA nebo Bank of America.

Do tohoto žebříčku by se jistě dalo zařadit mnoho dalších případů a pokud o nějakém zajímavém víte, podělte se o něj v diskusi. Tento seznam obsahuje zejména "počítačové" kousky, chybí zde některé legendární hacky jako například kousek, který má na svědomí John Draper a kterému se v roce 1972 podařilo pomocí plastikové píšťalky z krabice cereálií oblafnout telefony a volat zdarma. To už je ale trošku jiná kategorie.

Zdroje: DNAIndia, News.com, Discovery, BBC

Témata článku: Bezpečnost, Počítačový nadšenec, Počítačová historie, Počítačová síť, Rozhlasová stanice, Bank of America, Interpol, Robert, Smith, Velká Británie, První experiment, Melissa, Hack, Citibank, Velká Británie, Bbc News, Omega, UFO, Porsche 911, Morris, Masters, Lloyd

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 237

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

22.  11.  2017 | David Polesný | 37

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

** Microsoft se zabydluje na platformě Android ** Nedávno představený launcher už používá milion uživatelů ** Je to stále jen zanedbatelný zlomek uživatelů Androidu, ale slibný růst

22.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje