Koronavirus | Facebook | COVID-19

„Tomuhle příspěvku dám koronavirus.“ Facebook připravuje reakční tlačítko na téma COVID-19

Od roku 2015, kdy Facebook poprvé představil reakční tlačítka, díky kterým můžete příspěvky ohodnotit i jiným symbolem než palcem nahoru, se funkce stala velmi populární. Tolik, že síť při speciálních příležitostech řadu existujících emotikonů rozšiřuje o nové speciální znaky. Nyní to vypadá, že dostaneme tlačítko odkazující na pandemii koronaviru. Ale není jasné proč. 

Informovala o tom na twitteru expertka na reverzní inženýrství Jane Manchun Wongová, které se často daří objevovat funkce, které sociální sítě teprve vyvíjejí. Sdílela i obrázek, jak má tlačítko vypadat - je to růžovofialové srdce, takže žádný virus a podobně. 

Ve skutečnosti jde o symbol, který Facebok již používá. Jeho podobnou variantu můžeme vidět na samolepce vyzývající k sociálnímu distancování, která je k nalezení na Instagramu. Logo také obsahuje ikonka Informačního centra Facebooku ke COVID-19, jen je trochu jinak barevná. 

Facebook podle serveru Mashable potvrdil, že na reakčním tlačítku pracuje. Informaci posléze potvrdil i pro Socialmediatoday. Ale neřekl, co s ním zamýšlí, ani časový horizont, ve kterém ho chce představit. 

Zůstává proto otázka, zda je podobné tlačítko vůbec třeba. Opravdu někdo touží reagovat na příspěvky pomocí symbolu odkazujícího ke koronaviru? V jaké situaci by něco takového bylo přijatelné? A i kdyby jej nakonec Facebook popsal jako ikonku pro sociální distancování, jak by vypadala chvíle, kdy takový symbol použít? 

Není to poprvé, co Facebook představil reakční tlačítko, které příliš mnoho lidí nepochopilo. Například v roce 2016 v několika zemích zařadil mezi stávající symboly ikonu modré květiny, která měla odkazovat ke Dni matek.

Uživatelé ale nechápali, jak květinu použít, protože neodkazovala k žádné emoci. Facebook tak nakonec musel vysvětlovat, že symbol měl vyjadřovat vděčnost. Možná má tedy nějaký hlubší význam obsahovat i koronavirové srdce, jen to zatím nikdo neví.

Diskuze (8) Další článek: CZ.NIC představil Turris Omnia 2020 a věnuje 150 skládaček MOX děravým nemocnicím

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,