Tomáš Čech, Acer: „Na úspěch neexistuje žádný geniální návod.“

Tomáš Čech je od roku 1998 Country Manager Aceru pro Česko a Slovensko; za čtyři roky jeho působení obrat Aceru v ČR vyrostl více než osminásobně a Acer se stal výraznou jedničkou na českém trhu notebooků. Od roku 2003 rovněž Country Manager Aceru pro Polsko a Notebook Business Unit Head pro Východní Evropu. Zeptali jsme se ho na několik otázek.

Acer je jedničkou v prodeji notebooků na českém trhu. Za co podle vás vděčíte tak rekordním číslům?

Není žádný geniální návod na úspěch. I když to zní obyčejně, je to především v dlouhodobé tvrdé práci. Kromě toho je nutné vytyčit správnou strategii a sledovat ji důsledně, bez zbytečných obratů - to se týká zejména naší zásadní loajality k prodejnímu kanálu, distributorům a dealerům. V neposlední řadě to je i dlouhodobá výborná konkurenceschopnost produktů Acer. 

Klepněte pro větší obrázekJaký má v současné době Acer na českém trhu podíl a kolik notebooků prodal loni a za první čtvrtlatí tohoto roku?

Podle posledního reportu Dataquestu je to (na trhu notebooků) je to za první čtvrtletí 2003 32,4 %, což znamená, že zhruba každý třetí prodaný notebook na českém trhu je Acer. Je to přibližně stejný podíl na trhu, jako v celém roce 2002. V prvním kvartálu jsme prodali v Čechách 5671 kusů. Kromě toho jsme měli i výborné prodeje na Slovensku a ačkoliv zatím nemám oficiální data, věřím, že budeme i na Slovensku první.

Jaký má Acer podíl na světovém trhu?

To bohužel nevím přesně, vím jen, že je v TOP 10. Světový trh je hodně ovlivněn trhem v USA, který je obrovský, Acer má vynikající pozici v Evropě a v Asii.

Proč tak často obměňujete produktovou řadu a proč je tolik modelů podobných?

Nesouhlasil bych až tak s tvrzením, že často obměňujeme produktové řady, rotace produktů je rychlá, ale produktové řady mají relativně delší životnost (i několik čtvrtletí). Obměny produktů souvisí s novými technologiemi, nevidíme žádný důvod brzdit pokrok. Nové modely notebooků se objevují společně s novými procesory, většími disky, novými či většími displeji, USB 2.0 atd.

Podobnost modelů je jen zdánlivá a je to typický pohled odborníka na IT. Jednotlivé modelové řady jsou určeny jiným zákazníkům a proto se liší jak technologicky, tak výbavou a použitými komponenty. Typickým příkladem jsou notebooky s výkonnými, ale „žravými“ desktopovými procesory v porovnámi s modely se speciálními procesory mobilními, které vydrží na baterie pracovat výrazně déle (a jsou také dražší). Čtenářům Živě to asi není třeba objasňovat, ale mně osobně se líbí přirovnání k autům - jeden model automobilu, na pohled vypadající stejně, můžete vidět s nejrůznějšími motory, verzemi podvozku, výbavy atd. - dle potřeb a přání zákazníka. U notebooků se nestaví modely na zakázku (bylo by to na újmu ceně a kvalitě), ale právě proto jsou dostupné různé modelové řady.

Acer má agresivní cenovou politiku. Co vás vede k tak častému zlevňování, když stejně prodáváte v Česku nejvíce?

Samozřejmě, to je jeden úhel pohledu: kdybychom tak agresivní nebyli, pravděpodobně by se to krátkodobě neprojevilo. S naším podílem na trhu se ale můžeme snažit rozšířit celý trh - přesvědčit o výhodách mobilní výpočetní techniky i zákazníky, kteří zatím používají stolní počítače. Zejména v nejlevnější třídě se začíná projevovat kanibalizace stolních počítačů notebooky - a to je náš cíl. Mimo to, Česká republika má stále výrazně nižší jak penetraci notebooků (podíl notebooků na celkových prodejích počítačů), tak výrazně vyšší počet obyvatel na jeden prodaný notebook, než je průměr západní Evropy. Pro srovnání: v sousedním Rakousku (které má asi 8,5 milionu obyvatel, oproti 10 milionům v ČR), se prodá ročně výrazně více, než dvojnásobek notebooků, než u nás.

Věřím, že naše agresitivita může pomoci růstu trhu notebooků u nás a kromě toho - kdo z uživatelů by rád nenakoupil levně?

Od okamžiku, kdy Acer stáhnul model 360, chybí v nabídce lehký a tenký notebook. Objeví se náhrada?

Rozhodně nechybí. TravelMate 100, nyní už téměř legendární Tablet PC, je plnohodnotný ultratenký, ultralehký notebook, tenší a lehčí než TM360. Kdo potřebuje tuto třídu notebooků, dostane plnohodnotný notebook a funkce Tablet PC navíc. 

Jaký notebook používáte?

TravelMate 742LCF, s vestavěným snímačem otisku prstu a velikým displejem. V polovině roku si dovolím jej upgradovat na TravelMate 800, čekám zatím na jednu technologickou novinku, kterou neprozradím...

Diskuze (41) Další článek: Počeštěné OpenOffice.org 1.0.3

Témata článku: Notebooky, Acer, Návody, Gen, Notebook, Návod, Čech, Tom, První motor, První model, Model automobilů, První automobil, Nejrůznější kanály, Legendární počítač, Notebook Acer, Tomáš, Úspěch, Výborný notebook, Notebooky levně, První pohled, Rekordní podíl, Speciální procesor


Určitě si přečtěte

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí