Tomáš Čech: Acer má nejlepší zákaznickou podporu

V rozhovoru s Tomášem Čechem, regionálním ředitelem pro Evropu, jsme se dozvěděli řadu zajímavých informacích o současném trhu a vývoji do budoucna.

Tomáš Čech je regionální ředitel Aceru pro Evropu a na představení spousty nových produktů, o kterých jsme psali v samostatném článku, jsme se ho zeptali i na řadu zajímavých otázek. Za jeho dlouholeté působení se podařilo Aceru několikanásobně vyrůst a Acer tak dnes slaví úspěch. Jak to ale bude do budoucna?

Kdy se nové produkty Aceru dostanou na český trh?

Všechny produkty které nyní přichází, jsou produkty na sezónu „Back to School“, která začíná, když lidé nakupují pro děti do školy - od srpna do září. Produkty se tedy budou vyrábět řádově v květnu a červnu a na trh přijdou přibližně v druhé polovině prázdnin.

Jaké budou české ceny?

Ceny zatím nejsou známé, ale obecně je trh IT velmi konkurenční, takže nelze očekávat zásadní „úlety“. Samozřejmě jsou produkty, které mají cenovky agresivnější pro lepší konkurenceschopnost. Jsou ale i výjimečné produkty, které mají speciální vlastnosti, jsou zacílené na menší trh a s tím souvisí i objem prodejů a tedy i vyšší ceny. Ceny určitě 0d8f5d1.jpgzveřejníme před začátkem prodeje.

Acer už je jako společnost v zisku, jak jste toho dosáhli?

Ano, Acer za loňský rok vykázal provozní zisk i po zdanění. Reorganizace, kterou firma udělala, přinesla ten výsledek, který měla. Víme, co děláme, jsme na trhu 30 let a myslím, že za tu dobu jsme přinesli akcionářům slušnou hodnotu.

Jak Acer vidí trh s herními zařízeními - herní notebooky, monitory a podobně?

Je to trh specializovaný a tvoří samozřejmě pouze část celkového trhu. Zákazníci v tomto segmentu mají specifické požadavky. Herní trh lze rozdělit na dva segmenty – příležitostné hráče a „hardcore“ hráče, kteří „paří“ naplno. My jsme před rokem uvedli řadu notebooků Aspire V Nitro, která je určena spíše pro příležitostné hráče. Tyto notebooky tak dokáží posloužit na hraní, ale zároveň jsou dobré i pro náročné pracovní použití. Něco takového jako BMW M5 – je to velice silné a rychlé, ale přitom to vypadá jako produkt pro business segment.

aspireV-Nitro_WOW_benefit_image_1.jpg
Acer Aspire V Nitro

Řada Nitro byla obrovský obchodní úspěch, je to jeden z nejprodávanějších hi-endových produktů. Acer přitom nedělal žádnou speciální kampaň, u zákazníků je ale velmi oblíbený. Nyní přichází nová herní řada produktů Predator, u které předpokládáme, že se bude rovněž prodávat velmi dobře a poptávka bude silná. Řada Predator obsahuje počítače, notebooky, monitory i tablety.

IMG_1060.jpg
Nový monitor řady Predator od Aceru

V posledních dvou letech se ještě jasněji rozdělil segment uživatelů, kteří používají produkty pro tvorbu obsahu a těmi, jež je používají pro konzumaci obsahu. Ten kdo potřebuje tvořit – tabulky, prezentace a podobně, potřebuje počítač a tablet mu na to obvykle nestačí. Ale naopak na příležitostné hraní, prohlížení internetu či sledování filmů je tablet zcela dostačující.

IMG_1063.jpgIMG_1069.jpg
Tablet a notebook řady Predator

Já sám mám děti na druhém stupni základní školy, domácí úkoly a práci dělají na počítači, ale k zábavě používají tablet. A jak se doba zrychluje, „náročné“ hry jsou spíše pro úzkou skupinu lidí. Spousta uživatelů je spíše příležitostnými hráči, kteří se chtějí rychle dostat do hry a užít si zábavu – na to je právě ideální tablet a mobilní hry.

Jak se snaží Acer konkurovat a odlišit vlastní produkty?

O odlišení proti konkurenci se samozřejmě snaží každý. Acer je firma, která je na trhu přes 30 let, takže mu dobře rozumí. Jsme firma, která ví co dělá, IT trh je pro ní každodenní chleba. Z tohoto trhu odpadlo už mnoho hráčů kvůli velké konkurenci a tedy nízkým maržím. Trh ale pořád potřebuje obrovskou masu počítačů, které je nutné vyrábět a dodávat v pravidelných intervalech, takže kvůli nízkým maržím lze očekávat, že nakonec zůstane jen pár hráčů.

Kdo na tomto trhu chce zůstat, musí mít konkurenceschopné produkty, ceny a pochopitelně i služby, podporu a servis. Prvozákazníků je už velmi málo, vidíme vyšší zájem o produkty střední a vyšší třídy od uživatelů, kteří si před dvěma až čtyřmi lety koupili levnější produkty od Aceru. Lidé, kteří byli s předchozími produkty zklamaní, už nepřijdou, takže je nutné mít všechny oblasti – včetně servisu a podpory, na velmi dobré úrovni.

Kromě neustálého boje s konkurencí a rychlého nástupu na nové trendy je samozřejmě důležitá i péče o zákazníky. Doby, kdy byli lidé, kteří neměli žádné zkušenosti s počítači, jsou pryč. Každý má zkušenost s nějakým počítačem, takže spokojenost zákazníků s našimi produkty je naprosto klíčové. Jedna ze zásadních aktivit Aceru během posledních deseti let je obrovská investice do podpory zákazníků. Máme v Brně velké servisní středisko a jsem přesvědčen, že máme nejlepší zákaznický servis, který zákazníky uspokojí. Pochopitelně je důležité, aby produkty byly co nejkvalitnější a nejméně poruchové, protože spokojený zákazník se vrátí.

Jak vidí Acer nastupující trend cloud služeb?

Acer má svoje vlastní cloudové řešení, ale my preferujeme stav, kdy si uživatel ponechává data na svých zařízení a dochází tak k synchronizaci a záloze v rámci všech jeho zařízeních. Uživatel si tak vytvoří vlastní cloud. V oblasti cloudových služeb je nyní možná větší nabídka, než je poptávka a Acer se nesnaží vlastnit uživatelská data. Spousta poskytovatelů cloudových služeb vydělává spíše na přídavných službách, reklamě a dalších produktech v rámci zákaznické databáze.

abApps.jpg

Trh se přelévá mezi jednotlivými form factory a to velmi dynamicky. Když jsme tady otevírali pobočku v roce 1998, prodalo se pouze 8 % notebooků, každý dvanáctý počítač byl notebook. Dnes notebooky tvoří přes 60 % prodaných počítačů. Některé segmenty úplně umřely - například CRT monitory, které kompletně nahradily LCD monitory.

Během posledních pěti let došlo k výraznému rozdělení mezi zařízení pro tvorbu obsahu a zařízení pro konzumaci obsahu. Obrovský růst trhu tabletů v posledních letech znamená, že velká část uživatelů má doma klidně i několik tabletů. Chytré telefony uspokojily řadu potřeb, které bylo dříve nutné řešit pouze přes počítač. Acer tak musí pokrývat různé typy zařízení a všechny segmenty „počítačů“.

Co říkáte na trend chytrých zařízení do domácnosti, senzory a podobně?

Acer se snaží nabídnout produkty v domácí multimediální oblasti, otázka specializovaných zařízení jako jsou chytré teploměry, žárovky a podobně, je vždy na zvážení velikosti trhu. Acer nyní vyrábí produkty, které jsme si před pěti lety nedokázali představit. Takže i když se momentálně nesoustředíme na bílou/černou techniku a zařízení z oblasti domácí automatizace, za pět let to může být klidně jinak. Vyhraje ten, kdo je dostatečně přizpůsobivý.

V jakých oblastech se Acer cítí silný a ve kterých naopak slabší?

Myslím, že Acer je velmi silný v zákaznické podpoře a servisu. Investujeme do toho, aby zákazníci byli spokojení a rozhodli se pro Acer i při dalším nákupu. Acer je jedna z mála společností, která má kompletní portfolio produktů – prodáváme počítače, notebooky, tablety, monitory, chytré telefony, nositelnosti a další.

Jsme určitě slabší v komerčním sektoru. Acer vyrostl především se spotřebním trhem a zákazníky, kteří používají počítače pro osobní potřebu. Trendem je ale třeba BYOD (Bring Your Own Device), v čemž je Acer díky cílení na koncové uživatele silný. Tento trend souvisí s výrazným snížením cen počítačů a notebooků a rozvoje všudypřítomného propojení počítačů, které už nevyžadují jedno pevné místo kdesi v kanceláři a blízko serveru.

Jaký podíl mají hybridní zařízení ve srovnání s notebooky a tablety?

Podíl hybridů (2v1) je stále poměrně malý – pod 10 %. U Aceru je to ale pravděpodobně jeden z největších podílů ze všech značek a myslím, že jsme v tomto lídři trhu.

Aspire_R_11_R3-131T_07.jpg
Acer Aspire R11

Vysoké prodeje levných notebooků ovlivnil hlavně program Windows s Bingem, díky kterému byly ceny stlačené na velmi nízkou úroveň. Jakmile 15palcový notebook bude stát stejně jako zařízení 2v1, budou se zákazníci rozhodovat jinak a lze očekávat, že poptávka po hybridních zařízení poroste. Hlavně díky tomu, že budou cenově atraktivnější ve srovnání s levnými notebooky. Podíl hybridů by se tak mohl zvednou na úroveň kolem 10 % až 15 %.

Jaké má Acer plány s uvedením Windows 10?

Acer se bude snažit zajistit uvedení Windows 10 co nejmasivněji a podpořit, aby co nejvíce počítačů od Aceru bylo možné aktualizovat na Windows 10. Předpokládám, že půjde aktualizovat téměř většinu nebo většinu zařízení, jediným problém by mohly být konkrétní hardwarové specifikace určité řady nebo modelů, které nebudou splňovat oficiální požadavky.

Při uvedení Windows 10 bude mít Acer k dispozici kompletní portfolio produktů s novým operačním systémem.

Jak je pro Acer důležitý trh nositelností a chytrých hodinek?

Je to zatím trh, který spíše testujeme. Odhadnout, jak bude vypadat tento trh za pět let, je velmi obtížné. Trh může vyrůst velmi silně, ale může také kopírovat vývoj prodeje tabletů – vysoká poptávka, která zase rychle poklesne. Z obchodního hlediska to i přes velký zájem novinářů a specifických uživatelů zatím není tahoun obrovského objemu, ale pokud bude do budoucna velký, chceme být určitě silným hráčem. Současné investice do výzkumu a vývoje to určitě naznačují.

IMG_1082.jpg

Na jaké oblasti se Acer do budoucna zaměřuje a od čeho naopak ustupuje?

To lze rovněž těžko říct s ohledem do budoucna. Snažíme se obsazovat a spoluvytvářet nové segmenty, ale jakmile se nějaký trh ukazuje jako klesající, je potřeba ho utlumit. Notebooky budou pravděpodobně stále populární, protože velká část uživatelů bude potřebovat tvořit obsah. Rozsah práce většiny uživatelů právě notebooky velmi dobře uspokojí jako hlavní a univerzální počítač.

Určitě budou specializované trhy, mezi které patří i herní počítače, monitory a notebooky. Trh projektorů je poměrně stabilní a pravděpodobně bude podobný i do budoucna. Tabletový trh je nyní pod velkým tlakem a klesá. Myslíme si, že část trhu s tablety převezmou zařízení 2v1, chromebooky a chytré mobilní telefony v nových kategoriích. Téměř celý trh mobilních telefonů už převzaly chytré telefony, ceny už se dostaly tak nízko, že je výhodnější koupit chytrý telefon než „hloupý“ telefon.

S příchodem nových typů zařízení si lidé často nechávají staré notebooky a místo dvou let je mají třeba i čtyři roky. Prodloužil se tak nákupní cyklus u některých druhů počítačů, s čímž je nutné počítat.

Diskuze (32) Další článek: Grooveshark definitivně skončil

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,