Procesory | Rusko | ARM

Tohle jsou ruské procesory Baikal. Rusko si zkouší hrát na Čínu, ale zatím to moc nefunguje

Foto: Cnews
Tohle jsou ruské procesory Baikal. Rusko si zkouší hrát na Čínu, ale zatím to moc nefunguje | Foto: Cnews

Zatímco Čína si vyvíjí a vyrábí procesory s vlastní architekturou a v lokálních čínských továrnách, Rusko tak daleko není. Snaha o moderní ruské procesory ale stále je a potvrzují to i nejnovější čipy Baikal.

Ruská společnost Baikal Electronics obdržela první várku čipů SoC řady Baikal-M (BE-M1000), které jsou postavené na standardizované architektuře Arm Cortex A57 s 8 jádry na frekvenci 1,5 GHz a s integrovanou grafikou Arm Mali T62, která má rovněž 8 jader. Z pohledu cache paměti má čip 1 MB L1 cache a 8 MB L2 cache.

Klepněte pro větší obrázek

Čip je vyráběn u TSMC pomocí starší 28nm technologie a podporuje operační paměti DDR3/DDR4 a frekvencí až 2 400 MHz. TDP čipu je 35 W. V rámci platformy jsou podporovány klasické technologie jako USB 3.0, dva porty ethernet (1 GbE nebo 10 GbE), celkem 16 linek PCI Express 3.0, výstup přes HDMI 2.0 a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Výrobce zatím obdržel pouze malou várku 5 tisíc kusů s celkovou hmotností 66 kg a přestože měla dodávka zpoždění kolem čtyř měsíců, od příštího roku firma očekává dodávku 10 až 15 tisíc kusů těchto čipů každý měsíc.

Klepněte pro větší obrázek

Procesory jsou určené pro stavbu „ruských“ počítačů, které budou vybavené i ruským softwarem, včetně operačního systému.

Diskuze (78) Další článek: Nový malware ESPecter útočí přes UEFI. Antivirové programy ho tam nedokážou odhalit

Témata článku: Technologie, Procesory, Architektura, Čipy, Čína, TSMC, Rusko, ARM, Procesor, Cin, PCI, ARM Mali, Cache, ARM Cortex, Čip, Procesory na Heureka.czRecenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

** Ředitelé dvou švédských orgánů chtějí zakázat těžbu kryptoměn ** Důvodem jsou negativní dopady na životní prostředí ** Kryptoměny jsou prý z pohledu klimatických změn hrozbou

Karel Kilián
ŠvédskoEvropská unieKryptoměny
Muž se 140 znaky – Jack Dorsey

Muž se 140 znaky – Jack Dorsey

Patří k nejmladším miliardářům a technologickým vizionářům. Jeho platformu pro sdílení krátkých zpráv používá po světě dvě stě milionů lidí denně. Zakladatel Twitteru Jack Dorsey oslaví 19. listopadu pětačtyřicáté narozeniny.

Jan Spěšný
IT OsobnostiTwitter
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály