SSD | Adata | Podvod

Tohle by měli zakázat: Adata prodává pod jedním označením minimálně pět různých typů SSD

  • Vybíráte SSD podle testů? Možná to není dobrá strategie!
  • Někteří výrobci v průběhu času v tichosti mění komponenty
  • Novější disk tak může mít horší parametry než první generace

YuoTube kanál Linus Tech Tips, který se může chlubit bezmála 14 miliony odběratelů, poukázal na pochybnou taktiku některých výrobců SSD. Nejedná se přitom o žádnou novinku – v kostce jde o to, že výrobce pod stejným označením prodává fakticky úplně odlišná zařízení.

„Pokud kupujete elektroniku na online tržištích, jako je eBay nebo AliExpress, snadno se může stát, že dostanete produkt, který neodpovídá očekávaným požadavkům na výkon nebo kvalitu,“ říká v úvodu autor videa. Takřka jedním dechem ale dodává, že něco podobného se děje i u důvěryhodných značek, jako jsou Kingston či Adata.

Kauza Adata XPG SX8200 Pro

Víceméně se jedná o často se opakující taktiku: výrobce uvede na trh nový SSD a získá vlnu pozitivních recenzí od zákazníků i odborných médií. Následně v tichosti vymění komponenty a pod stejným označením prodává (často i výrazně) méně kvalitní produkt.

Linus Tech Tips se zaměřil na disk Adata XPG SX8200 Pro a nabídl své komunitě, že zaplatí trojnásobnou cenu, pokud někdo pošle unikátní variantu tohoto výrobku. „Vždyť kolik jich může být, že? Dva, tři, osm? Páni. To je hodně. A my jich máme pět!“ konstatuje.

Papírově je XPG SX8200 Pro jedním z nejvýkonnějších SSD disků s rozhraním M.2 a PCIe 3.0. Deklarovaný výkon je až 3500 megabajtů za sekundu při čtení a až 3000 megabajtů za sekundu při zápisu. Tyto parametry při prvních testech nejen splnil, ale někdy i překonal.

Navnadí lepším, pak prodávají horší

Jeden z uživatelů diskuzního webu Reddit, vystupující pod přezdívkou Svarchimpans, zakoupil v průběhu času tři SSD Adata XPG SX8200 Pro. Zjistil, že se z hlediska podávaného výkonu liší. Linus Tech Tips doplňuje informaci, že výkon tohoto typu disků závisí především na třech komponentách: řadiči, pamětech NAND flash a DRAM cachi.

První generace disků, kterou dostala na testování odborná média, měla řadič SM2262EN, paměťové čipy Intel IMFT 64 a dva 512MB moduly Nanya DDR3L. Další varianty ale přišly s pomalejším řadičem SM226G. Kromě toho výrobce postupně používal paměťové čipy od Micronu, Samsungu, SanDisku a SK Hynix.

Klepněte pro větší obrázek 
Stejné označení, pět různých variant

Máme tedy pět různých konfigurací, přičemž všechny jsou prodávány pod stejným označením XPG SX8200 Pro. Možná by to nevadilo, pokud by všechny varianty splňovaly stejnou laťku výkonnosti a výdrže. Výdrž se bohužel v krátkodobém horizontu otestovat nedá, takže Linus Tech Tips otestoval alespoň výkon.

Rozdíly jsou měřitelné

Testy odhalily, že tři disky, používající pomalejší řadič SM226G, nedokázaly splnit rychlosti sekvenčního čtení a zápisu inzerované na krabičce. Dvě verze s řadičem SM2262EN se k udávaným hodnotám dle měření v programu CrystalDiskMark alespoň „velmi přiblížily“.

Klepněte pro větší obrázek 
Měření benchmarkem

Při zaplnění všech disků daty tak, že zbyla jedna čtvrtina volného místa, dosahovaly varianty s řadičem SM2262EN zhruba o 7 až 9 % vyššího výkonu než verze se SM226G. Výrobce přesto v oficiálním prohlášení pro server Tom's hardware uvedl, že každý model SX8200 Pro splňuje uvedené specifikace, neboť své disky přísně testuje.

Linus Tech Tips konstatuje, že používání různých komponent v jednom zařízení není nic výjimečného. Jako příklad uvádí Samsung, který prodává pod stejným označením telefony s procesorem Qualcomm a Exynos. Uvedené chování ale kritizuje s tím, že zákazníci platí hodně peněz za 10 % výkonu navíc, které nakonec nedostanou.

Diskuze (40) Další článek: Otestujte svůj počítač, jestli na něm spustíte Windows 11

Témata článku: Intel, AliExpress, Samsung, SSD, Reddit, Qualcomm, Pevné disky, Micron, Paměti, Ada, Adata, Podvod, Kingston, Komponenta, Linus tech Tips, Stejné označení, Strategie, Označení, Adata XPG, Manufacturer, Výrobce, SanDisk, CrystalDiskMark, XPG, Disk, Pevné disky interní na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google Play se otevírá alternativním platbám. Google má jistá procenta, konkurenci vítá s otevřenou náručí

Google Play se otevírá alternativním platbám. Google má jistá procenta, konkurenci vítá s otevřenou náručí

** V Evropě startují pilotní projekt alternativních plateb v Google Play ** Google servisní poplatky sníží o 4 procenta ** To je zřejmě dostatečné k tomu, aby odradil konkurenci...

Martin Chroust
EUGoogle Play
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony