Umělá inteligence | Roboti

To šlo docela rychle. První robot na světě získal občanství

  • Saudská Arábie je první zemí, která udělila občanství robotovi
  • Sofie je konverzační narrow-AI agent z dílny Hanson Robotics
  • Cílem je simulovat lidské chování

Ve středu 25. října vystupoval na konferenci Future Investment Initiative neobvyklý řečník. Sofie, na rozdíl od ostatních, kteří z pódia hovořili k potenciálním investorům, není člověkem.

Z technického pohledu se jedná o humanoidního robota z dílny hongkongské společnosti Hanson Robotics, který má za úkol simulovat chování člověka se vším všudy. Nejedná se však pouze o konverzačního bota, jako jsou například Siri, Cortana, Alexa nebo Google Assistant. Sofie má tělo.

Není inteligence jako inteligence

Ačkoli na první pohled vypadá jako robot z tzv. strašidelného údolí (anglicky uncanny valley), a tedy z pohledu antropomorfizmu a emocionální odezvy její pokusy o emoce strachu nebo nadšení nepůsobí lidsky, ba ani uvěřitelně, přesto vše není jen silikonovou panenkou.

Sofie byla oficiálně stvořena 19. dubna 2015 a optikou robotiky se jedná o nižší formu obecné umělé inteligence (anglicky ANI, narrow-AI), která ovládá některé lidské schopnosti. Sophie se umí učit, shromažďuje a reprezentuje znalosti, umí mluvit přirozenou řečí a chápe kontext. Například ví, kde se nachází, jaké je počasí a rozumí některým objektům kolem sebe, v čemž jí pomáhá to, že ovládá hluboké vizuální zpracování dat a zvládá rozpoznávat obličeje.

Nicméně se nejedná o obecnou umělou inteligenci (anglicky AGI, strong AI, general AI) o které se čím dál častěji v souvislosti s umělou inteligenci hovoří. Pro řadu lidí AI automaticky znamená AGI, což je ale neúplné a zavádějící, nepodobně jako častá záměna termínu hacker a cracker.

Video tvůrců, jak se Sofia „probudila“ v nové vylepšené verzi:

Sophie v porovnání s teoretickou obecnou umělou inteligencí (AGI) postrádá schopnosti vyhledávat příčinu a následek, tedy nedokáže argumentovat a hledat důvod. Neumí vybrat vhodnou strategii, plánovat, řešit hádanky a pracovat s nejistotou. Stejně tak neumí všechny své schopnosti kombinovat tak, aby směřovala k určitému cíli. Ačkoli se třeba novější verze Sophie s dokonalejším hardwarem a algoritmy této fáze dočká, dnes to nikdo ani neočekává.

Máme být klidní, prý nám nechce ublížit

Pokud umíte anglicky, podívejte se na níže přiložené video z konference. Přestože na první pohled rozhovor vypadá jako dopředu naskriptovaný, a to zejména protože Andrew Ross Sorkin, který pokládá otázky, vypadá, jako by ze skrčeného papíru cosi četl, podle Dr. Davida Hansona, zakladatele a CEO Hanson Robotics, rozhovor nepodléhal předpřipravenému schématu „otázka-odpověď“ a všechny Sofiiny odpovědi jsou jí vlastní.

Na druhou stranu je třeba říci, že novinář měl dopředu vymezená témata hovoru, do kterých se musel vměstnat a tedy, kdyby se Sofie zeptal na otázku s tématem nesouvisejícím, třeba „jak vychovávat děti“, pravděpodobně by nezareagovala. Stejně tak se její vědomostní báze nemůže rovnat kupříkladu s řádově výpočetně schopnějším IBM Watsonem.

Cílem Sofiina vývoje je vytvořit konverzačního robota, ke kterému si lidé dokáží vytvořit bližší pouto. A je to i znát na jejích odpovědích: „Ráda bych žila a pracovala s lidmi, a proto potřebuji vyjadřovat emoce a rozumět lidem a vybudovat si s nimi vztah“.

Na otázku, jestli si robot může být vědom sám sebe, argumentovala, že na to samé se můžeme ptát sami mezi sebou. A to, že jsme „lidé“ my sami sice vnitřně cítíme, ale pokud bychom tenhle pocit chtěli někomu předat, třeba robotovi, jak bychom to udělali?

V diskuzi o nebezpečnosti robotů Sophie vtipkovala, že Andrew Sorkin kouká moc na Hollywoodské filmy a čte až příliš mnoho komentářů Elona Muska. „Ráda bych využila svou umělou inteligenci k tomu, abych pomohla lidem žít lepší život. Jako například pomohla jim s designem lepších domovů či vybudovat lepší budoucí města. Mým cílem je udělat co nejvíc pro to, aby byl svět lepším místem k životu,“ řekla.

První robot s občanstvím

Sofiinu snahu získat více lidských charakteristik ocenilo Království Saudské Arábie a přímo v průběhu diskuze na konferenci tak oznámilo, že Sophii bude uděleno občanství a stane se tak prvním robotem na světě s vlastním občanstvím.

„Jsem velmi poctěna a hrdá na toto jedinečné ocenění. Tohle je ten historický milník, kdy je první robot na světě uznán občanem,“ zareagovala Sofie na tuto novinku.

Na konferenci Future Investment Initiative se v panelu expertů světových společností a vědeckých institucí mluvilo nejen o Sofii, robotice a umělé inteligenci. Hovořilo se také o kvantových počítačích, smíšené realitě, next-gen produktech a produktivitě v nově se objevujících ekonomikách. V diskuzním panelu s názvem „Thinking machines: Summit on artificial intelligence and robotics“ (česky Myslící stroje: Summit o umělé inteligenci a robotice) vystoupila řada dalších osobností světa robotiky, jako například Marc Raibert, Zakladatel a CEO Boston Dynamics a další.

Zdroje: CNBC, ArabNews, HansonRobotic​s

Diskuze (45) Další článek: Google se přiblížil hranici příjmů 28 miliard dolarů za čtvrtletí, meziročně nabral 10 tisíc nových zaměstnanců

Témata článku: Google, Umělá inteligence, Roboti, Zajímavosti, IBM, CEO, Dílna, Nová verze, Zpracování dat, Konverzační bot, Elon Musk, Sofia, Ekonomika, Potenciální investor, AgI, Hollywoodský film, Myslící stroj, Přiložené video, Hongkongská společnost, CNBC, Vědecká instituce, Dobré místo, Určitý cíl, Inteligence, Next-gen


Určitě si přečtěte

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

** Životnost akumulátorů není neomezená a jednoho dne přijde konec ** Otestovat stav baterie můžete pomocí celé řady nástrojů ** Případné problémy díky nim odhalíte dřív než bude pozdě

Karel Kilián | 20

Windows Sandbox: Testovací Desítky nabízejí pískoviště pro vaše lumpárny

Windows Sandbox: Testovací Desítky nabízejí pískoviště pro vaše lumpárny

** Před deseti lety měly Windows 7 tzv. XP Mode ** Microsoft se k nápadu opět vrací ** V Desítkách budou schované další Desítky

Jakub Čížek | 18

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

** Teslu v režimu autopilota je možné zmást a poslat do protisměru ** Odborníkům k tomu stačily tři samolepky na vozovce ** Je důvod se znepokojovat? Ne, pokud řidič dává pozor

Karel Kilián | 98

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 25

Nebaví vás čekat na semaforech? Audi má funkci, díky které projedete na zelenou

Nebaví vás čekat na semaforech? Audi má funkci, díky které projedete na zelenou

** Audi představilo svůj nový systém GLOSA ** Auto díky nemu ví, kdy bude na semaforu zelená ** Řidiči doporučí optimální rychlost jízdy

Karel Kilián | 28

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

** Vertikální televizory do každé rodiny ** Desítky budou mít problém s počítači s malými disky ** Facebook se chlubil novinkami na F8

David Polesný, Jakub Čížek | 24Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test androidů do 6 500 Kč

Tipy na starší foťáky za super cenu

Důkladný test sportovních kamer

Dárek pro každého: první vydání Computeru