Umělá inteligence | Roboti

To šlo docela rychle. První robot na světě získal občanství

  • Saudská Arábie je první zemí, která udělila občanství robotovi
  • Sofie je konverzační narrow-AI agent z dílny Hanson Robotics
  • Cílem je simulovat lidské chování

Ve středu 25. října vystupoval na konferenci Future Investment Initiative neobvyklý řečník. Sofie, na rozdíl od ostatních, kteří z pódia hovořili k potenciálním investorům, není člověkem.

Z technického pohledu se jedná o humanoidního robota z dílny hongkongské společnosti Hanson Robotics, který má za úkol simulovat chování člověka se vším všudy. Nejedná se však pouze o konverzačního bota, jako jsou například Siri, Cortana, Alexa nebo Google Assistant. Sofie má tělo.

Není inteligence jako inteligence

Ačkoli na první pohled vypadá jako robot z tzv. strašidelného údolí (anglicky uncanny valley), a tedy z pohledu antropomorfizmu a emocionální odezvy její pokusy o emoce strachu nebo nadšení nepůsobí lidsky, ba ani uvěřitelně, přesto vše není jen silikonovou panenkou.

Sofie byla oficiálně stvořena 19. dubna 2015 a optikou robotiky se jedná o nižší formu obecné umělé inteligence (anglicky ANI, narrow-AI), která ovládá některé lidské schopnosti. Sophie se umí učit, shromažďuje a reprezentuje znalosti, umí mluvit přirozenou řečí a chápe kontext. Například ví, kde se nachází, jaké je počasí a rozumí některým objektům kolem sebe, v čemž jí pomáhá to, že ovládá hluboké vizuální zpracování dat a zvládá rozpoznávat obličeje.

Nicméně se nejedná o obecnou umělou inteligenci (anglicky AGI, strong AI, general AI) o které se čím dál častěji v souvislosti s umělou inteligenci hovoří. Pro řadu lidí AI automaticky znamená AGI, což je ale neúplné a zavádějící, nepodobně jako častá záměna termínu hacker a cracker.

Video tvůrců, jak se Sofia „probudila“ v nové vylepšené verzi:

Sophie v porovnání s teoretickou obecnou umělou inteligencí (AGI) postrádá schopnosti vyhledávat příčinu a následek, tedy nedokáže argumentovat a hledat důvod. Neumí vybrat vhodnou strategii, plánovat, řešit hádanky a pracovat s nejistotou. Stejně tak neumí všechny své schopnosti kombinovat tak, aby směřovala k určitému cíli. Ačkoli se třeba novější verze Sophie s dokonalejším hardwarem a algoritmy této fáze dočká, dnes to nikdo ani neočekává.

Máme být klidní, prý nám nechce ublížit

Pokud umíte anglicky, podívejte se na níže přiložené video z konference. Přestože na první pohled rozhovor vypadá jako dopředu naskriptovaný, a to zejména protože Andrew Ross Sorkin, který pokládá otázky, vypadá, jako by ze skrčeného papíru cosi četl, podle Dr. Davida Hansona, zakladatele a CEO Hanson Robotics, rozhovor nepodléhal předpřipravenému schématu „otázka-odpověď“ a všechny Sofiiny odpovědi jsou jí vlastní.

Na druhou stranu je třeba říci, že novinář měl dopředu vymezená témata hovoru, do kterých se musel vměstnat a tedy, kdyby se Sofie zeptal na otázku s tématem nesouvisejícím, třeba „jak vychovávat děti“, pravděpodobně by nezareagovala. Stejně tak se její vědomostní báze nemůže rovnat kupříkladu s řádově výpočetně schopnějším IBM Watsonem.

Cílem Sofiina vývoje je vytvořit konverzačního robota, ke kterému si lidé dokáží vytvořit bližší pouto. A je to i znát na jejích odpovědích: „Ráda bych žila a pracovala s lidmi, a proto potřebuji vyjadřovat emoce a rozumět lidem a vybudovat si s nimi vztah“.

Na otázku, jestli si robot může být vědom sám sebe, argumentovala, že na to samé se můžeme ptát sami mezi sebou. A to, že jsme „lidé“ my sami sice vnitřně cítíme, ale pokud bychom tenhle pocit chtěli někomu předat, třeba robotovi, jak bychom to udělali?

V diskuzi o nebezpečnosti robotů Sophie vtipkovala, že Andrew Sorkin kouká moc na Hollywoodské filmy a čte až příliš mnoho komentářů Elona Muska. „Ráda bych využila svou umělou inteligenci k tomu, abych pomohla lidem žít lepší život. Jako například pomohla jim s designem lepších domovů či vybudovat lepší budoucí města. Mým cílem je udělat co nejvíc pro to, aby byl svět lepším místem k životu,“ řekla.

První robot s občanstvím

Sofiinu snahu získat více lidských charakteristik ocenilo Království Saudské Arábie a přímo v průběhu diskuze na konferenci tak oznámilo, že Sophii bude uděleno občanství a stane se tak prvním robotem na světě s vlastním občanstvím.

„Jsem velmi poctěna a hrdá na toto jedinečné ocenění. Tohle je ten historický milník, kdy je první robot na světě uznán občanem,“ zareagovala Sofie na tuto novinku.

Na konferenci Future Investment Initiative se v panelu expertů světových společností a vědeckých institucí mluvilo nejen o Sofii, robotice a umělé inteligenci. Hovořilo se také o kvantových počítačích, smíšené realitě, next-gen produktech a produktivitě v nově se objevujících ekonomikách. V diskuzním panelu s názvem „Thinking machines: Summit on artificial intelligence and robotics“ (česky Myslící stroje: Summit o umělé inteligenci a robotice) vystoupila řada dalších osobností světa robotiky, jako například Marc Raibert, Zakladatel a CEO Boston Dynamics a další.

Zdroje: CNBC, ArabNews, HansonRobotic​s

Diskuze (45) Další článek: Google se přiblížil hranici příjmů 28 miliard dolarů za čtvrtletí, meziročně nabral 10 tisíc nových zaměstnanců

Témata článku: Google, Umělá inteligence, Roboti, IBM, Zajímavosti, Hádanky, CEO, Sofia, Ekonomika, Robot, Arabia, Arábie, Druhá strana, Potenciální investor, Zpracování dat, Následek, Humanoidní robot, The Life, Vědecká instituce, Přiložené video, Alexa, Panel expertů, Sofie, Vhodná strategie, Světová společnostSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Duke Nukem Forever byl zkázou 3D Realms. Zakladatel studia komentuje únik verze z roku 2001

Duke Nukem Forever byl zkázou 3D Realms. Zakladatel studia komentuje únik verze z roku 2001

Poslední díl s Duke Nukemem v hlavní roli vznikal více než dekádu. Díky čerstvému úniku si jeho rozpracovanou verzi z roku 2001 může vyzkoušet každý.

Martin Nahodil
ÚnikDuke Nukem Forever