Roboti | Umělá inteligence

To šlo docela rychle. První robot na světě získal občanství

  • Saudská Arábie je první zemí, která udělila občanství robotovi
  • Sofie je konverzační narrow-AI agent z dílny Hanson Robotics
  • Cílem je simulovat lidské chování

Ve středu 25. října vystupoval na konferenci Future Investment Initiative neobvyklý řečník. Sofie, na rozdíl od ostatních, kteří z pódia hovořili k potenciálním investorům, není člověkem.

Z technického pohledu se jedná o humanoidního robota z dílny hongkongské společnosti Hanson Robotics, který má za úkol simulovat chování člověka se vším všudy. Nejedná se však pouze o konverzačního bota, jako jsou například Siri, Cortana, Alexa nebo Google Assistant. Sofie má tělo.

Není inteligence jako inteligence

Ačkoli na první pohled vypadá jako robot z tzv. strašidelného údolí (anglicky uncanny valley), a tedy z pohledu antropomorfizmu a emocionální odezvy její pokusy o emoce strachu nebo nadšení nepůsobí lidsky, ba ani uvěřitelně, přesto vše není jen silikonovou panenkou.

Sofie byla oficiálně stvořena 19. dubna 2015 a optikou robotiky se jedná o nižší formu obecné umělé inteligence (anglicky ANI, narrow-AI), která ovládá některé lidské schopnosti. Sophie se umí učit, shromažďuje a reprezentuje znalosti, umí mluvit přirozenou řečí a chápe kontext. Například ví, kde se nachází, jaké je počasí a rozumí některým objektům kolem sebe, v čemž jí pomáhá to, že ovládá hluboké vizuální zpracování dat a zvládá rozpoznávat obličeje.

Nicméně se nejedná o obecnou umělou inteligenci (anglicky AGI, strong AI, general AI) o které se čím dál častěji v souvislosti s umělou inteligenci hovoří. Pro řadu lidí AI automaticky znamená AGI, což je ale neúplné a zavádějící, nepodobně jako častá záměna termínu hacker a cracker.

Video tvůrců, jak se Sofia „probudila“ v nové vylepšené verzi:

Sophie v porovnání s teoretickou obecnou umělou inteligencí (AGI) postrádá schopnosti vyhledávat příčinu a následek, tedy nedokáže argumentovat a hledat důvod. Neumí vybrat vhodnou strategii, plánovat, řešit hádanky a pracovat s nejistotou. Stejně tak neumí všechny své schopnosti kombinovat tak, aby směřovala k určitému cíli. Ačkoli se třeba novější verze Sophie s dokonalejším hardwarem a algoritmy této fáze dočká, dnes to nikdo ani neočekává.

Máme být klidní, prý nám nechce ublížit

Pokud umíte anglicky, podívejte se na níže přiložené video z konference. Přestože na první pohled rozhovor vypadá jako dopředu naskriptovaný, a to zejména protože Andrew Ross Sorkin, který pokládá otázky, vypadá, jako by ze skrčeného papíru cosi četl, podle Dr. Davida Hansona, zakladatele a CEO Hanson Robotics, rozhovor nepodléhal předpřipravenému schématu „otázka-odpověď“ a všechny Sofiiny odpovědi jsou jí vlastní.

Na druhou stranu je třeba říci, že novinář měl dopředu vymezená témata hovoru, do kterých se musel vměstnat a tedy, kdyby se Sofie zeptal na otázku s tématem nesouvisejícím, třeba „jak vychovávat děti“, pravděpodobně by nezareagovala. Stejně tak se její vědomostní báze nemůže rovnat kupříkladu s řádově výpočetně schopnějším IBM Watsonem.

Cílem Sofiina vývoje je vytvořit konverzačního robota, ke kterému si lidé dokáží vytvořit bližší pouto. A je to i znát na jejích odpovědích: „Ráda bych žila a pracovala s lidmi, a proto potřebuji vyjadřovat emoce a rozumět lidem a vybudovat si s nimi vztah“.

Na otázku, jestli si robot může být vědom sám sebe, argumentovala, že na to samé se můžeme ptát sami mezi sebou. A to, že jsme „lidé“ my sami sice vnitřně cítíme, ale pokud bychom tenhle pocit chtěli někomu předat, třeba robotovi, jak bychom to udělali?

V diskuzi o nebezpečnosti robotů Sophie vtipkovala, že Andrew Sorkin kouká moc na Hollywoodské filmy a čte až příliš mnoho komentářů Elona Muska. „Ráda bych využila svou umělou inteligenci k tomu, abych pomohla lidem žít lepší život. Jako například pomohla jim s designem lepších domovů či vybudovat lepší budoucí města. Mým cílem je udělat co nejvíc pro to, aby byl svět lepším místem k životu,“ řekla.

První robot s občanstvím

Sofiinu snahu získat více lidských charakteristik ocenilo Království Saudské Arábie a přímo v průběhu diskuze na konferenci tak oznámilo, že Sophii bude uděleno občanství a stane se tak prvním robotem na světě s vlastním občanstvím.

„Jsem velmi poctěna a hrdá na toto jedinečné ocenění. Tohle je ten historický milník, kdy je první robot na světě uznán občanem,“ zareagovala Sofie na tuto novinku.

Na konferenci Future Investment Initiative se v panelu expertů světových společností a vědeckých institucí mluvilo nejen o Sofii, robotice a umělé inteligenci. Hovořilo se také o kvantových počítačích, smíšené realitě, next-gen produktech a produktivitě v nově se objevujících ekonomikách. V diskuzním panelu s názvem „Thinking machines: Summit on artificial intelligence and robotics“ (česky Myslící stroje: Summit o umělé inteligenci a robotice) vystoupila řada dalších osobností světa robotiky, jako například Marc Raibert, Zakladatel a CEO Boston Dynamics a další.

Zdroje: CNBC, ArabNews, HansonRobotic​s

Diskuze (45) Další článek: Google se přiblížil hranici příjmů 28 miliard dolarů za čtvrtletí, meziročně nabral 10 tisíc nových zaměstnanců

Témata článku: Google, Roboti, Umělá inteligence, CEO, IBM, Zajímavosti, Sofie, Konverzační bot, Nová verze, Hollywoodský film, Assistant, Určitý cíl, Druhá strana, Saúdská Arábie, Následek, Elon Musk, Lidské chování, První země, Světová společnost, Přiložené video, Potenciální investor, Inteligence, První robot, Sofia, Robot


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu