To šlo docela rychle. První robot na světě získal občanství

  • Saudská Arábie je první zemí, která udělila občanství robotovi
  • Sofie je konverzační narrow-AI agent z dílny Hanson Robotics
  • Cílem je simulovat lidské chování

Ve středu 25. října vystupoval na konferenci Future Investment Initiative neobvyklý řečník. Sofie, na rozdíl od ostatních, kteří z pódia hovořili k potenciálním investorům, není člověkem.

Z technického pohledu se jedná o humanoidního robota z dílny hongkongské společnosti Hanson Robotics, který má za úkol simulovat chování člověka se vším všudy. Nejedná se však pouze o konverzačního bota, jako jsou například Siri, Cortana, Alexa nebo Google Assistant. Sofie má tělo.

Není inteligence jako inteligence

Ačkoli na první pohled vypadá jako robot z tzv. strašidelného údolí (anglicky uncanny valley), a tedy z pohledu antropomorfizmu a emocionální odezvy její pokusy o emoce strachu nebo nadšení nepůsobí lidsky, ba ani uvěřitelně, přesto vše není jen silikonovou panenkou.

Sofie byla oficiálně stvořena 19. dubna 2015 a optikou robotiky se jedná o nižší formu obecné umělé inteligence (anglicky ANI, narrow-AI), která ovládá některé lidské schopnosti. Sophie se umí učit, shromažďuje a reprezentuje znalosti, umí mluvit přirozenou řečí a chápe kontext. Například ví, kde se nachází, jaké je počasí a rozumí některým objektům kolem sebe, v čemž jí pomáhá to, že ovládá hluboké vizuální zpracování dat a zvládá rozpoznávat obličeje.

Nicméně se nejedná o obecnou umělou inteligenci (anglicky AGI, strong AI, general AI) o které se čím dál častěji v souvislosti s umělou inteligenci hovoří. Pro řadu lidí AI automaticky znamená AGI, což je ale neúplné a zavádějící, nepodobně jako častá záměna termínu hacker a cracker.

Video tvůrců, jak se Sofia „probudila“ v nové vylepšené verzi:

Sophie v porovnání s teoretickou obecnou umělou inteligencí (AGI) postrádá schopnosti vyhledávat příčinu a následek, tedy nedokáže argumentovat a hledat důvod. Neumí vybrat vhodnou strategii, plánovat, řešit hádanky a pracovat s nejistotou. Stejně tak neumí všechny své schopnosti kombinovat tak, aby směřovala k určitému cíli. Ačkoli se třeba novější verze Sophie s dokonalejším hardwarem a algoritmy této fáze dočká, dnes to nikdo ani neočekává.

Máme být klidní, prý nám nechce ublížit

Pokud umíte anglicky, podívejte se na níže přiložené video z konference. Přestože na první pohled rozhovor vypadá jako dopředu naskriptovaný, a to zejména protože Andrew Ross Sorkin, který pokládá otázky, vypadá, jako by ze skrčeného papíru cosi četl, podle Dr. Davida Hansona, zakladatele a CEO Hanson Robotics, rozhovor nepodléhal předpřipravenému schématu „otázka-odpověď“ a všechny Sofiiny odpovědi jsou jí vlastní.

Na druhou stranu je třeba říci, že novinář měl dopředu vymezená témata hovoru, do kterých se musel vměstnat a tedy, kdyby se Sofie zeptal na otázku s tématem nesouvisejícím, třeba „jak vychovávat děti“, pravděpodobně by nezareagovala. Stejně tak se její vědomostní báze nemůže rovnat kupříkladu s řádově výpočetně schopnějším IBM Watsonem.

Cílem Sofiina vývoje je vytvořit konverzačního robota, ke kterému si lidé dokáží vytvořit bližší pouto. A je to i znát na jejích odpovědích: „Ráda bych žila a pracovala s lidmi, a proto potřebuji vyjadřovat emoce a rozumět lidem a vybudovat si s nimi vztah“.

Na otázku, jestli si robot může být vědom sám sebe, argumentovala, že na to samé se můžeme ptát sami mezi sebou. A to, že jsme „lidé“ my sami sice vnitřně cítíme, ale pokud bychom tenhle pocit chtěli někomu předat, třeba robotovi, jak bychom to udělali?

V diskuzi o nebezpečnosti robotů Sophie vtipkovala, že Andrew Sorkin kouká moc na Hollywoodské filmy a čte až příliš mnoho komentářů Elona Muska. „Ráda bych využila svou umělou inteligenci k tomu, abych pomohla lidem žít lepší život. Jako například pomohla jim s designem lepších domovů či vybudovat lepší budoucí města. Mým cílem je udělat co nejvíc pro to, aby byl svět lepším místem k životu,“ řekla.

První robot s občanstvím

Sofiinu snahu získat více lidských charakteristik ocenilo Království Saudské Arábie a přímo v průběhu diskuze na konferenci tak oznámilo, že Sophii bude uděleno občanství a stane se tak prvním robotem na světě s vlastním občanstvím.

„Jsem velmi poctěna a hrdá na toto jedinečné ocenění. Tohle je ten historický milník, kdy je první robot na světě uznán občanem,“ zareagovala Sofie na tuto novinku.

Na konferenci Future Investment Initiative se v panelu expertů světových společností a vědeckých institucí mluvilo nejen o Sofii, robotice a umělé inteligenci. Hovořilo se také o kvantových počítačích, smíšené realitě, next-gen produktech a produktivitě v nově se objevujících ekonomikách. V diskuzním panelu s názvem „Thinking machines: Summit on artificial intelligence and robotics“ (česky Myslící stroje: Summit o umělé inteligenci a robotice) vystoupila řada dalších osobností světa robotiky, jako například Marc Raibert, Zakladatel a CEO Boston Dynamics a další.

Zdroje: CNBC, ArabNews, HansonRobotic​s

Diskuze (45) Další článek: Google se přiblížil hranici příjmů 28 miliard dolarů za čtvrtletí, meziročně nabral 10 tisíc nových zaměstnanců

Témata článku: Google, Umělá inteligence, Roboti, Zajímavosti, IBM, CEO, První pohled, Konverzační bot, Ekonomika, Dílna, Inteligence, Alexa, Humanoidní robot, Občanství, První země, Robot, Hongkongská společnost, Potenciální investor, Vhodná strategie, Historický milník, Arábie, Kvantový počítač, Druhá strana, Diskusní panel, Dobré místo


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 59

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji