To se nečekalo: 600 Mhz v noteboocích už příští rok

Hodně velký výkonnostní skok se chystá pro rok 1999 v noteboocích. Ale také to bude drahé.
Že by notebooky jednou dokonce předehnaly stolní počítače ve výkonnosti? To se zdá nepravděpodobné, ale nad zprávou Intelu se milovníkům rychlých přenosných strojů musí zatetelit srdce radostí: už ve druhé polovině roku 1999 by měly být k dispozici čipy pro mobilní počítače taktované na 600 MHz, dvojnásobek dnešního maxima. Čip má zatím kódový název Coppermine („Měděný důl“), je variantou Pentia II a obsahuje druhou generaci multimediálních funkcí MMX, převzaté z čipu Katmai. Coppermine bude vyroben 18-mikronovou technologií, což dále přispěje k jeho rychlosti; bude se samozřejmě montovat i do stolních počítačů, ale bude zřejmě poměrně nákladný – ze začátku se tedy objeví jen v nejdražších noteboocích, zatímco jejich levní příbuzní se budou muset spokojit s Celeronem na 266 nebo 300 MHz. Celerony na 400 MHz, tedy varianta levného a slušně rychlého počítače pro nejnižší třídu stolních počítačů se začnou vyskytovat také až v druhé polovině roku 1999.

Živě komentuje: léta se hovořilo o době, ve které se vyrovnají výkonnosti stolních a přenosných počítačů – ale kvůli problémy s přehříváním a energetickou náročností se tento okamžik neustále odsouval. Až 18-mikronová technologie asi pomůže – protože je méně náročná na spotřebu elektrické energie (notebooky déle vydrží v provozu na baterie), logicky také generuje méně tepla, nepotřebuje větrák atd. Nepříjemnou zprávou je, že notebooky s tímto čipem budou jedněmi z vůbec nejdražších osobních počítačů na světě – pokud se nepochlapí konkurence Intelu.

Váš názor Další článek: Lucent pro příští tisíciletí

Témata článku: Notebooky, Nejnižší třída, Druhá varianta, Levné stolní počítače, Stolní počítač, MHz, Druhá polovina, Levný stroj, Maximus, Levný notebook, Srdce, Katmai, Stolní počítače

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost