To není kompromis, to je stroj pro každého. Otestovali jsme MateBook 13

MateBook 13 byl uveden na trh tak trochu ve stínu hlavní novinky nové řady MateBooků modelu X Pro. Pozornost si však zaslouží už jen poměrem příznivé ceny k velmi slušnému výkonu a špičkovému dílenskému zpracování patří podle nás mezi aktuálně nejvýhodnější nabídky na trhu. Za necelých 22 000 korun získáte celokovový notebook na každodenní použití.

Začněme vzhledem, který je u takto levného notebooku neobvykle luxusní. Celokovové tělo je při srovnání s výrazně dražším modelem X Pro takřka k nerozeznání. Také tloušťka respektive tenkost stroje stojí za pozornost. Třináctka má po celém obvodu 14,9 milimetrů a váží pouhých 1,3 kilogramu. V krabici naleznete i univerzální USB-C nabíječku, která za půl hodiny dokáže dodat notebooku 50 % plné kapacity baterie. Navíc pochopitelně dobije i další vaše zařízení a nemusíte tak nosit už žádnou jinou. S výdrží je na tom model 13 také dobře. V testu jsme naměřili maximum 7,5 hodiny, při přehrávání Full HD filmů nám šťáva došla za hodin šest.

2K displej na práci i na fotky

Stejně jako vrcholný model X Pro, má i třináctka lesklý displej (úhlopříčka 13 palců) s poměrem stran 3:2. To s sebou nese řadu výhod, protože právě na tento poměr je optimalizována většina programů, které budete denně používat. Ať už je to Word, Excel nebo internetový prohlížeč či Lightroom na úpravu fotografií. Podle nás je toto řešení v notebooku výrazně lepší než tradiční 16:9. Pokud tedy zrovna nepatříte k těm, kteří mají počítač právě a jen na sledování filmů. Výhodou je i vysoké rozlišení (2K), která vám zjednodušeně řečeno umožní dostat najednou na obrazovku ještě víc informací. O kvalitě obrazu takto jemného rozlišení nemluvě. Jediným nedostatkem displeje je tak absence dotykové vrstvy. Ta v této cenové kategorii už bývá dostupná.

Stačí i na některé hry

MateBook 13 běží na procesoru AMD Ryzen 5 3500u, což v kombinaci s integrovanou grafickou kartou Radeon stačí i na starší graficky náročnější hry. Ty aktuální si na něm většinou nezahrajete, i když vždy záleží na konkrétních výkonnostních požadavcích. MateBook 13 je primárně nástroj na práci a na zábavu. Tomu odpovídá i další poměrně štědrá výbava v podobě 512GB SSD disku a doplňková redukce s přípojnými místy, kterou najdete v balení zdarma navíc. Samotný notebook má na těle pouze vstup na sluchátka a dva USB-C porty, přičemž jeden slouží hlavně k napájení. O rozšíření se postará již zmíněná dokovací krabička s dalším USB-C a USB-A portem, HDMI 2.0 pro připojení k televizi nebo monitoru a VGA vstupem.

O bezpečí dat se postará zámek zajištěný otiskem vašeho prstu. Snímač je přitom zabudovaný přímo v zapínacím tlačítku, takže stačí jediný dotyk a notebook je odemčený. Funguje to úplně stejně jako u mobilů.

Koupit, či nekoupit

Huawei MateBook 13 je dobrá volba nejen kvůli výhodné ceně, ale zejména kvůli rozumnému výkonu, který bohatě stačí na každodenní běžnou práci a zábavu. Do konce srpna při nákupu u vybraných prodejců dokonce navíc dostanete sportovní chytré hodinky Huawei Watch GT 2e, takže pokud o něm přemýšlíte, není důvod váhat. Majitele mobilních telefonů Huawei by mohla přesvědčit i přítomnost funkce Huawei Share, která umožňuje bezdrátové sdílení dat (fotografií, videí a dalších souborů) mezi mobilem a počítačem. Displej telefonu se po spárování zobrazí na monitoru notebooku a požadovaný obsah pak stačí přetáhnout myší. Na pohodlné klávesnici si je možné napsat SMS nebo třeba odpovídat v Messengeru. Systém zatím funguje právě jen mezi zařízeními Huawei (v telefonu musí být nainstalováno rozhraní EMUI 10 a vyšší).

Další článek: Vypadá jako větší počítač, ale je to mobilní stroj s šesti displeji a dvěma 64jádrovými procesory

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5