To nejlepší z blogů: Microsoft kontra open source

Vybíráme nejlepší články z blogů, které byste si neměli nechat ujít. Řeč bude o distribuovaných výpočtech v BOINC, kauze Microsoft versus open source ve státní správě a dojde i na Chrome.

Další pracovní týden je za námi a přišel čas tradičního bloggerského resumé. Tento týden bylo na Živě.cz opravdu rušno a to jistě i proto, že jste měli poslední šanci zasáhnout do boje o dva miniaturní notebooky Acer Aspire One.

Soutěž o dva miniaturní notebooky Acer Aspire One skončila

A jak soutěž dopadla? To se dozvíte již brzy, v tuto chvíli totiž procházíme vaše články a vybíráme tu naprostou bloggerskou špičku. Je to poměrně těžké, adeptů na první cenu se urodilo hned několik, část rozhodovacích pravomocí tedy přenecháme i vám. Zatímco o prvním majiteli „jedničky“ od Aceru rozhodne redakce Živě.cz a Computeru, o tom druhém vy, bloggeři Živě.cz!

Klepněte pro větší obrázek
Acer Aspire One, zn.: hledá se nový majitel

Než ale zveřejníme pravidla hlasování o mininotebook Acer Aspire One, přinášíme slíbený souhrn událostí na čtenářském i redaktorském blogu Živě.cz

Objevte lék na rakovinu a zkoumejte hlubiny vesmíru

Zatímco se nejrůznější instituce a univerzity společně s výrobci hardwaru předhánějí v tom, kdo sestaví nejvýkonnější počítač světa, už tu jeden dávno je. Stačí skrze internet propojit několik stovek tisíc počítačů a velmi složitý úkol rozdělit na menší části, tedy distribuovat práci na počítače s běžným výkonem. V minulosti se velké popularitě těšil projekt Seti@Home, v rámci něhož můžete hledat důkazy o přítomnosti „ufonů“ ve vesmíru, pak jsou tu ale i mnohem praktičtější projekty od rozboru DNA po hledání léku na rakovinu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
I když žádný lék nebo mimozemskou inteligenci nenajdete, budete se moci kochat pěknou grafikou

Pokud chcete přenechat část výkonu svého počítače dobré věci a chcete se zapojit do některé z těchto distribučních výpočetních sítí, určitě vyzkoušejte jednoduchý program BOINC, který si rozumí s většinou z nich a o kterém se více dočtete na blogu Es Caná.

Na co myslíte, když se ráno probouzíte? A co se vám honí hlavou, když venčíte psa? Kontrolujete neustále přítomnost Wi-Fi signálu a volných Hot-Spotů? Jste nejistí, pakliže jste už dvě hodiny nečetli RSS kanál a na vašem mobilu neustále problikává ikonka o GPRS/CDMA aktivitě? Pravděpodobně jste obětí fenoménu jménem závislost na internetu.

Kauza: Microsoft vs. open source ve státní správě

Microsoft bude i nadále dodávat softwarové řešení pro státní správu a bude za to chtít 1,5 miliardy korun. Skutečně jen relativně vysoké číslo a nálepka Microsoftu rozpoutala bujarou diskusi ve dvou článcích, které byly při této příležitosti publikovány na blozích Živě.cz. První má na svědomí náš redakční kolega Honza Sedlák, který je přesvědčen o tom, že Microsoft je ve státní správě lepší a levnější než open source, bravurně mu ale sekunduje i autor blogu Uživatel, nebo pečovatel?, Es Caná, který v článku Ministerstvo vnitra nebo ministerstvo Microsoftu rozděluje složitou problematiku do několika jednoduchých bodů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Softwarové války jsou věčné a inspirovaly mnoho grafiků

Přenesme se ze světa Microsoftu a licenčních spekulací na plochu Ubuntu – každý ji chce mít pěknou. Vojtěch Trefný, autor blogu Ubuntu – Linux pro lidi, se tentokráte věnuje několika widgetovým systémům, pomocí kterých si můžete pracovní plochu osadit zajímavými miniaplikacemi. Na pořadu dne tedy bude jak oblíbený gDesklets pro Gnome, tak SuperKaramba pro KDE.

Social networking v reálném světě

Dostáváte rádi prohledy? Pak určitě vyzkoušejte službu Postcrossing. Je to jednoduché, po registraci pošlete pohled některému z účastníků a jiný jej pak pro změnu pošle vám. Za  pár měsíců tak můžete mít na nočním stolku celou plejádu fotografií z širého světa. Z hlediska IT je Postcrossing společně třeba s geocachingem zajímavou implementací principů social-networkingu v reálném, fyzikálním, světě.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Pohledy už posílá prakticky celý svět a na hlavním portálu vzniklo několik zajímavých statistik

Zpět ale do divokého kyberprostoru současného internetu. Oblíbili jste si Chrome, prohlížeč od Googlu? Některým připadá naprosto neschopný pro svou jednoduchost a absenci mnoha pokročilejších funkcí, jiní pro změnu kroutí hlavou nad tím, co že se to stalo, že jim najednou jednoduchý prohlížeč kupodivu stačí. Své si k tomu na redakčním blogu napsal i Marek Lutonský, který přešel na Chrome a sepsal věci, které mu u něj vadí.

Říká vám něco DMP? A co Device Manner Policy, tedy koncept určitých zásad slušného chování pro kapesní zařízení? Pakliže je vám tato zkratka naprosto cizí, více se o tomto projektu dočtete na blogu „Uživatel, nebo pečovatel?“, kde autor vysvětluje třeba použití DMP v divadle, kde speciální server dá vašemu mobilu, PDA aj. pokyn, aby se zařízení samo vypnulo nebo ztlumilo. Výborný nápad, který tu už mnoho let chybí nebo praktická ukázka orwellovského světa zítřka? Posuďte sami v diskuzi pod článkem.

A to je pro tento týden všechno. Velká letní soutěž už sice definitivně skončila, určitě ale pište své blogy dál. Ty nejlepší a nejkvalitnější čtenářské články totiž budeme i nadále honorovat, hlavní cenou ale pro vás bude jistě zájem čtenářů.

Témata článku: Blog, Open source, Acer Aspire One, Složité pravidlo, Výborný nápad, Hot Spot, Acer Aspire ES, Networking, Složitý úkol, Složitá část, Tradiční blog, Nejrůznější instituce

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Dnes | Vojtěch Malý | 101

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje