To nejlepší pro firmu - budeme mít ERP po Internetu?

Informační systém je životně důležitou součástí každé firmy – může mít podobu dílčího řešení zaměřeného na ekonomickou agendu. Praxe však ukazuje, že maximální užitek přinášejí ERP systémy, které podporují řízení všech podnikových procesů, včetně výroby, obchodních činností nebo rozhodování top managementu. Hlavní směr podnikovým aplikacím dnes dává Internet, resp. oblast e–businessu.
Tento článek vyšel v časopise Computer 12/01 dne 28. června 2001

Petr Sodomka: ERP systém (Enterprise Resource Planning) od prvopočátku slouží k účinnému řízení podnikových zdrojů (materiál, lidé, stroje a zařízení atd.). Mezi jeho nejdůležitější vlastnosti patří:

  • automatizace a integrace hlavních podnikových procesů;
  • sdílení dat a postupů přes celý podnik;
  • vytváření a zpřístupňování informací v reálném čase.
Koncept ERP se dlouhodobě vyvíjel již několik desítek let podle vnitřních požadavků průmyslových i obchodních firem, akcentoval jejich expanzi do všech zeměpisných šířek a nemohl ignorovat ani narůstající nároky zákazníků jak na průmyslových, tak spotřebitelských trzích. Podívejme se tedy, kde tento vývoj začal.

Za „praotce“ ERP můžeme spolehlivě označit systémy na zpracování informací, které se využívaly už ve 20. a 30. letech u společností Philips nebo Baťa. Již tehdy byla strategie podnikání u firem aspirujících na pozice globálních korporací založena na tzv. celostním přístupu. Úspěch výrobního programu byl založen na minimalizaci časových ztrát při doručení a zpracování informací a maximálně možné automatizaci zejména opakujících se procesů. Je však samozřejmé, že použité technologie a postupy byly výrazně limitovány možnostmi doby.

Do firem přicházejí počítače

Počátkem 50. let vstupují na trh systémy kontroly majetku a zásob, které se staly prvními skutečnými IT aplikacemi mimo oblast financí a účetnictví. Během dalších 30 let byly uvedeny v život nejprve systémy pro plánování spotřeby materiálu (MRP). Ty pak byly později rozšířeny o plánování výrobních zdrojů (MRP II). Integrace finančních systémů prostřednictvím MRP II výrazně rozšířila význam tohoto systému pro plánování.

Od poloviny 80. let se stávají významnou součástí podnikových aplikací systémy Just In Time. Vzrostla také poptávka po CIM, tj. počítačem integrované výrobě. Tento průlom v oblasti plánování a řízení výroby byl brzy dovršen zavedením technologie klient/

server a postupným zakomponováním procesů řízení lidských a kapitálových zdrojů. Tím se prakticky uzavřel vývoj jedné generace podnikových informačních systémů, z níž vycházejí moderní ERP řešení.

Jsou ERP užitečné?

V ERP byznysu se „točí“ obrovské peníze. Pro podnikatele mohou výdaje na IT činit až 7–8 % z ročních tržeb. Stále častěji se tak objevují otázky, zda je pořízení IT, resp. ERP systému do firmy, přínosné. Klíčovým problémem je nalezení vyváženého poměru mezi výdaji na ERP a jeho přínosy. Zatímco výdaje a jejich struktura jsou víceméně jasné a vyčíslitelné hned od počátku, přínosy ERP lze těžko změřit a určit. Nehledě na to, že se projeví až po delší době. Management podniku přirozeně počítá s tím, že se přínosy zavedeného ERP markantně projeví ve zlepšení řízení podniku na všech úrovních. To úzce souvisí se správně zvolenou celopodnikovou strategií i strategickým řízením informačního systému samotného, ale to je jiná kapitola. Rezervy efektivního využití ERP můžeme nalézt už při jeho výběru přímo v nabízených vlastnostech a funkcích. Mezi ty nejvýraznější patří:
  • otevřenost ERP vůči specifickým řešením od jiných dodavatelů,
  • vztah k zákazníkovi a způsoby řešení jeho požadavků,
  • jednoduchost ovládání pro uživatele.

Náš zákazník, náš pán

Orientace na zákazníka se postupně stává hybnou silou celého ERP byznysu. S moderními způsoby řešení zákaznických požadavků se v poslední době „roztrhl pytel“. K dovršení naprostého chaosu bývají CRM, ASP nebo B2B jedněmi nekriticky „vynášeny do nebe“, jinými zase neprávem zatracovány. Kde je tedy pravda? Pravda se nachází někde uprostřed. Zkusme si shrnout důležitá fakta:
  • Všichni giganti softwarového trhu pomalu ale jistě zbrojí a připravují se na přechod k ASP modelu podnikání. Za všechny stačí zmínit aktivity Microsoftu s platformou .NET (blíže pak v článku „Co je doma, to se počítá“).
  • Moduly pro e-business jsou implementovány téměř ve všech ERP systémech našeho přehledu, nebo se s nimi v brzké době počítá. Podle Deloitte & Touche i jiných renomovaných agentur to sice se stavem aplikací B2B ve středoevropském měřítku nevypadá růžově, ale dříve nebo později budeme následovat svět i v elektronické komerci. Vždyť v podnicích může představovat nákup služeb a zboží více než 50 % celkových nákladů, a přitom elektronická forma jejich objednávek a plateb může vše výrazně slevnit (často se hovoří až o 30 %). Přes Internet lze značně vylepšit jak interní, tak externí procesy nakupování, stejně jako celou logistiku zásobovacího řetězce. Iniciativa bude postupně přecházet od prodejců k nakupujícím z firem. A právě jejich volba portfolia optimálních obchodních kanálů bude mít největší vliv na snižování nákladů. Ideálním řešením se pak jeví zakomponování takových elektronických tržišť přímo jako součástí ERP tak, aby zaměstnanci mohli z nabídkových katalogů objednávat potřebné zboží a služby.
  • U CRM – neboli systémů pro řízení vztahů se zákazníky – je situace poněkud složitější. Jejich úspěšná implementace a využití závisí na mnoha faktorech, které zde lze těžko postihnout. Trendy v této oblasti jsou ale jednoznačné. Stejně jako u ERP se očekává transformace CRM na ASP model.

Nezapomeňme na uživatele!

Těžiště funkčnosti ERP se tedy jednoznačně přesouvá od vnitřních procesů k zákazníkům a dodavatelům. Jak je na tom ale jeho uživatel? Základní problém spočívá v tom, že ne všichni uživatelé jsou schopni a potřebují získat z ERP veškeré informace, které jim může poskytnout pro rozhodování. Úspěch ERP systému na přesyceném trhu proto ani do budoucna nebude určovat množství skvělých funkcí a moderních technologií. Odběratelé budou stále častěji požadovat ta řešení, která jejich zaměstnanci i manažeři rychle, jednoduše a spolehlivě využijí při své práci.

Co naleznete v našem přehledu?

ERP systémy nabízené v ČR představují v našem přehledu přímo jejich dodavatelé, takže uveřejněné informace máte takzvaně „z první ruky“. Požádali jsme je mimo jiné, aby svůj systém stručně charakterizovali, specifikovali, pro jaký obor a jak velkou firmu je určen, a zdůraznili jeho přednosti, kterými se liší od konkurence. Rádi bychom, aby si i laik dokázal vytvořit obrázek o tom, k čemu je daný systém dobrý, jaké vlastnosti považuje jeho dodavatel za jedinečné. Úroveň představených ERP můžete dále posuzovat podle počtu instalací jak u nás, tak ve světě. Počet instalací je vhodné porovnat s tím, zda je konkrétní ERP určen spíše pro velké nebo malé organizace. Zajistit ERP řešení např. pro Boeing (Baan) nebo Český Telecom (SAP) je totiž mnohem náročnější a prestižnější záležitost než provedení desítek instalací v malých firmách.

Na závěr jsou uvedeny nejzajímavější a zároveň nejkontroverznější údaje – ceny systému. Ty jsou rozděleny do tří kategorií: cena za minimální počet licencí, cena za implementaci a za servis. Jak si můžete všimnout, mnoho dodavatelů tyto ceny nerado zveřejňuje, protože jde o součást jejich marketingové strategie. Dalším důvodem je, aby při doslovném výkladu jednotlivých cenových položek nedošlo ke zkreslení pohledu na daný ERP systém jako celek. Je proto potřeba zdůraznit, že na výslednou cenu zvoleného ERP má významný vliv jeho požadovaný rozsah, specifické požadavky organizace a mnoho dalších parametrů. Proto chápejte zveřejněná čísla jako orientační, která se při kalkulaci konkrétního řešení na míru mohou zásadně změnit.

Přehled ERP systému v PDF (91 kB)

Diskuze (6) Další článek: VypalCD s vlastním potiskem CD!

Témata článku: Internet, Time Management, Skvělý přehled, Boeing 767, Business cena, Nejzajímavější fakt, Boeing 777, Významná součást, Elektronická forma, Nabízený stroj, Významná cena, Boeing 737, Jedinečný parametr, Finanční systém, Chaos


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11