To nejlepší pro Firefox - finalisté o nejlepší rozšíření

Mozilla vyhlásila soutěž o nejlepší rozšíření a finalisté jsou již na světě. Mezi osmnácti finalisty lze najít takové velikány jako například Adblock, který snad používá každý. Kdo se tedy dostal do finále? A kdo má podle vás šanci na celkové vítězství?
To nejlepší pro Firefox - finalisté o nejlepší rozšíření

Mozilla ve snaze ještě více zpopularizovat prohlížeč Firefox vyhlásila nedávno soutěž o nejlepší rozšíření tohoto prohlížeče. Absolutní vítěz této soutěže, autor nejlepšího rozšíření, získá počítač od firmy Alienware (speciální "Firefox" edici), mezi další ceny patří například iPod Nano a také publikace nakladatelství O`Reilly Media. Absolutní vítězové budou vyhlášeni v nejbližších dnech, ale seznam finalistů je již znám. Pojďme se tedy blíže seznámit s těmi nejlepšími rozšířeními, která momentálně pro Firefox existují. Zatím v pořadí abecedním, stejně jak jsou zveřejněna na stránkách soutěže, odkud si je můžete i stáhnout.

Jelikož je cílem této soutěže mimo jiné i propagovat některé nové vlastnosti Firefoxu 1.5, nebudou vám některá rozšíření fungovat ve starších verzích.

Adblock

Uživatelů Firefoxu, kteří by nepoužívali (a nebo alespoň neznali) Adblock či některou z jeho variant asi příliš nebude a tak asi nemá ani cenu jej příliš představovat. Jak sám název napovídá, slouží k blokování reklamy. Kliknutím na "ikonu" Adblocku ve stavovém řádku prohlížeče se zobrazí seznam objektů na stránce - všechny obrázky, Flashe či skripty. V seznamu lze pak zvolit, který objekt má být blokován a použít můžete i masku pomocí znaku hvězdičky. Snadno tak lze blokovat celý server a ne jen konkrétní reklamní baner.

Klepněte pro větší obrázek

 

All-In-One Sidebar

Pro snadný a rychlý přístup k některým hlavním funkcím Firefoxu slouží tento Sidebar, který může být zobrazen po levé či pravé straně prohlížeče. Jeho prostřednictvím máte rychlý přístup ke Správci rozšíření a stahování, k historii navštívených stránek, ke skinům a podobně. Místo hledání v menu jsou jednotlivé funkce dostupné rychle prostřednictvím ikony v sidebaru a neotvírají se v samostatném okně, ale právě uvnitř tohoto sidebaru.

Deepest Sender

Pokud jste blogger a navíc používáte systémy LiveJournal, WordPress či Blogger, může vám toto rozšíření usnadnit práci. Stačí nejprve nakonfigurovat přístupové údaje pro váš blog a poté již můžete začít psát v prostředí jednoduchého editoru. Výsledný text pak můžete automaticky nahrát na váš blog.

Klepněte pro větší obrázek

DownThemAll

Navštěvujete často stránky, ze kterých stahujete soubory prostřednictvím jednotlivých odkazů? A nebo obrázky a videa? A také vás otravuje, že musíte "proklikat" postupně všechny odkazy a soubory jeden po druhém uložit? Pak je pro vás přímo dělané toto rozšíření. Umožní snadno uložit ze zobrazené stránky všechny soubory, na které vedou odkazy, všechny obrázky a podobně. Stačí jen zvolit složku, kam chcete soubory umístit a spustit stahování.

Klepněte pro větší obrázek

Firefox Showcase

Showcase je výborné rozšíření pro všechny, kteří mají rádi otevřeno mnoho panelů se stránkami a ztrácejí v nich přehled. Stiskem F12 se zobrazí okno s náhledy všech panelů. Pokud stisknete Shift a F12, zobrazí se náhledy do nového panelu. Kliknutím na náhled pak přejdete rovnou na příslušný panel. Můžete také přes náhledy jednotlivé panely rychle zavírat. Připomíná to funkci QuickTabs z betaverze IE7.

Klepněte pro větší obrázek

Forecastfox Enhanced

Přejete si mít neustále přehled o aktuálním počasí? Stačí si nainstalovat toto rozšíření. Nejprve je nutno zvolit lokalitu, která vás zajímá (buď pomocí kódu a nebo využít vyhledávání) a to je vlastně vše. Na stavovém řádku prohlížeče pak vidíte ve formě ikon aktuální stav a předpověď na následující dva dny. Najetím myší na ikonu se zobrazí podrobnější informace. Poslední ikonou je meteorologický radar. Najetím na ikonu jsou přehrány snímky z družice pro danou oblast.

Klepněte pro větší obrázek

Rozšíření si můžete poměrně slušně přizpůsobit a to od intervalu kontroly aktuálního počasí až po informace, které vás zajímají. Kromě běžných informací umí totiž zobrazit rozšíření i informace o teplotních maximech a minimech, čas západu a východu Slunce, rychlost a směr větru, množství srážek, sněhu, UV index a řadu dalších meteorologických informací. Maniaci přes počasí se tak mohou slušně vyřádit.

Groowe Search Toolbar

Panel Groowe Search Toolbar je vyhledávací panel, který v sobě slučuje nejpoužívanější vyhledávací toolbary velkých vyhledávačů. Jeho podoba se dynamicky mění podle toho, který vyhledávač máte momentálně vybrán jako ten hlavní. U Googlu tak můžete kromě běžného hledání vyhledávat i obrázky, zprávy, máte přístup na Gmail a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

IE Tab

Že některé stránky Firefox nezobrazuje správně (ať už je to vinou samotného prohlížeče nebo spíše daných stránek) je známá věc. Některé weby dokonce přímo striktně vyžadují Internet Explorer. Toto rozšíření vám umožní prohlédnout si stránku v Internet Exploreru, aniž by bylo nutné opustit Firefox. Stačí kliknout na odkaz pravým tlačítkem a zvolit položku "Otevřít tuto stránku v panelu IE". Stránka bude otevřena v novém panelu Firefoxu, ale použitý renderovací engine bude Internet Explorer. Pro rychlé přepínání mezi použitými jádry pak slouží ikona na stavové liště. Kliknutím na ní se přepíná "pohled" mezi Firefoxem a Internet Explorerem. V nastavení rozšíření máme mimo jiné možnost určit, které stránky mají být automaticky otevírány prostřednictvím enginu IE.

Klepněte pro větší obrázek

MyStickies

Toto rozšíření slouží k ukládání poznámek ve formě barevných "papírků" přímo ke konkrétní otevřené stránce. Pokud stránku navštívíte příště, zobrazí se vám opět příslušná poznámka, kterou jste si k této stránce poznamenali. Jedinou nevýhodou rozšíření je nutnost založit si účet na serveru Mystickies.com, kde se informace ukládají.

PDF Download

Pokud často bojujete se soubory s PDF, které se vám po kliknutí na odkaz rovnou otevřou v Adobe Readeru, bude toto rozšíření to pravé pro vás. Po kliknutí na odkaz, vedoucí na PDF soubor se vás rozšíření nejprve zeptá, co hodláte se souborem provést. Máte možnost soubor stáhnout na disk, otevřít běžným způsobem či zobrazit v HTML formátu.

Klepněte pro větší obrázek

Platypus

Platypus už nebude rozhodně rozšíření pro každého. Slouží k modifikaci zobrazených stránek podle vašich požadavků WYSIWYG "editorem" a tuto modifikaci pak uložit jako GreaseMonkey skript. Při příští návštěvě stránky tak bude opět vypadat tak, jak jste si ji modifikovali. Samotný GreaseMonkey by vydal na samostatný článek, takže se o něm nebudu dále rozepisovat a zájemci si jistě příslušné informace snadno najdou.

Reveal

I Reveal umí podobně jako Showcase zobrazit náhledy otevřených panelů. Nezobrazí je však ani v novém panelu, ani v novém okně, ale jako plovoucí obrázky přímo nad oknem prohlížeče. Proto je taky tento způsob poněkud pomalejší, protože jednotlivé náhledy se pohybují animovaně.

Klepněte pro větší obrázek

Toto rozšíření toho ale umí více. Kromě aktuálně otevřených panelů umí zobrazit i náhledy stránek z historie. Stačí podržet kurzor myši nad tlačítkem Zpět a zobrazí se náhled předchozí stránky. Můžete se podívat i na starší stránky, pokud si historii rozbalíte celou.

Sage

Co je Sage? Jednoduchý RSS/Atom agregátor. Pokud vám nestačí podpora RSS přímo ze strany prohlížeče, Sage vám nabídne více možností zejména, co se týče pohodlí při prohlížení. Jestliže tedy nepoužíváte externí RSS čtečku a jste spíše příznivci integrovaných řešení, Sage bude pro vás.

Klepněte pro větší obrázek

ScrapBook

ScrapBook přesně odpovídá svému názvu. Libovolný kousek zobrazené stránky si můžete označit myší a uložit do "depozitáře" ScrapBooku na váš disk. Tyto uložené kousky informaci si můžete třídit do složek, a rychle mezi nimi vyhledávat a filtrovat. Označené kusy stránek (tedy zejména texty) jsou uloženy přesně v původní podobě a navíc si můžete v textu zvýrazňovat pasáže a či připisovat vlastní poznámky. Je to velmi dobrý nástroj, pokud děláte například nějakou rešerši či sbíráte podklady pro nějaký dokument (nejen školní).

Separe

Další rozšíření, které se snaží udělat pořádek v otevřených panelech. Mezi panely si můžete vložit oddělovač v podobě barevně odlišeného "prázdného" panelu. To však není vše. Kliknutím na tento prázdný panel se zobrazí zmenšené náhledy panelů vlevo a vpravo od separátoru. Kliknutím na náhled se pak příslušný panel aktivuje a velmi snadno také můžete přesouvat panely na jednu či druhou stranu oddělovače.

Klepněte pro větší obrázek


Viamatic foXpose

Panely jsou oblíbené a tak i další rozšíření se jich týká. Opět slouží k rychlému přehledu toho, co na otevřených panelech máte, a to opět prostřednictvím náhledů. Kliknutím na ikonu ve stavové liště se v novém panelu otevřou náhledy. Kliknutím na náhled přejdete na příslušný panel a nebo můžete již nepotřebné panely uzavřít.

Web Developer

Toto rozšíření vám představím bohužel pouze na základě oficiálního popisu, protože se mi jej nepodařilo zprovoznit ani na starší ani na nejnovější verzi Firefoxu (i když fungovat by mělo od verze 1.0 až do 1.5+). Možná je rozšíření určeno jen pro anglickou verzi Firefoxu, ale to se mi zdá skoro nepravděpodobné. V každém případě mi toto rozšíření nefungovalo, a pokud máte podobnou zkušenost a třeba i víte jak na to, poraďte v diskusi.

UPDATE: Problém s instalací vyřešen. Odkaz, který je umístěn na hlavní stránce soutěže, vede chybně na rozšíření pro Mozillu, ne pro Firefox. Správný odkaz je zde.

Samotné rozšíření pak již dle svého názvu slouží zejména webovým vývojářům. Umožňuje kontrolu odkazů, má některé optimalizační nástroje, změnu rozlišení okna a řadu dalších.

Wizz RSS News Reader

Další RSS čtečka, která má poněkud více možností než Sage. Kromě standardního prohlížení kanálů a jejich třídění do složek můžete tyto seznamy sdílet s kamarády prostřednictvím mailu. Obsahuje také jednoduchý modul pro předpověď počasí. Tentokrát žádné obrázky, ale čistě textový popis. Jedná se o meteorologické údaje z letišť, takže pro Českou republiku najdete jen 5 lokalit. Máte ale možnost zobrazit si údaje i česky.

Klepněte pro větší obrázek

Rozšíření existuje celá řada, určitě se některé skvělé kousky do finále nedostaly, ale pokud některé zajímavé používáte, pochlubte se v diskusi. A jaký je váš tip na vůbec nejlepší rozšíření pro Firefox?

Témata článku: Prohlížeče, Firefox, Scrapbook, Jednoduchý modul, Pravé okno, Pravá strana, Známá věc, Nová modifikace, Jednoduché rozšíření, Panel, PDF Reader, Alienware, Meteorologická informace, Otevřené okno, Předpověď počasí, Blogger, Nový kousek, Rozšíření, Rychlý přehled, iPod Nano, Google Toolbar

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 159

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje