To nejlepší na Twitteru v roce 2012

Vše začalo 21. března 2006 zprávičkou „inviting coworkers“. Dnes je to obří síť s více než 500 miliony účtů. Nyní Twitter sestavil zprávu o nejdůležitějších událostech na síti v roce 2012.

Twitter pomalu završuje šestý rok své existence. Relativně jednoduchá síť, kde má každá zprávička pouhých 140 znaků, se od té doby příliš nezměnila, nafoukla se ale do obřích rozměrů. První lidský tweet pochází z 21. března 2006 a je to prostá věta „inviting coworkers“ od zakladatele sítě Jacka Dorseyho.

Označení „první lidský“ má svůj smysl, na Dorseyho profilu se totiž ještě o několik minut dříve objevila zprávička „just setting up my twttr“, kterou nicméně odeslal registrační robot služby. Pokud bych však chtěl být absolutní puntičkář, trošku se zamyslím nad webovou adresou těchto dvou zpráv, mají totiž identifikátor 20 a 29. Co ty předchozí? Byly jen testovací? Už neexistují? Má první zpráva v databázi opravdu index 20?

Klepněte pro větší obrázek
První „lidský“ tweet na Twitteru od jeho zakladatele Jacka Dorseyho

Nicméně toto opravdu není podstatné. Důležité je to, že se Twitter letos dočkal půl miliardy registrací, více než 340 milionů zpráviček odeslaných každý den a 1,6 miliard hledání – a toto jsou všechno čísla z první poloviny roku. Z původní sítě pro geeky se stal díky přehlednosti a rychlosti jeden z nejrychlejších zpravodajských kanálů na světě. Síť se stala také velmi důležitým komunikačním prostředkem během vlny revolucí, která se prohnala severem Afriky. Pokud dnes večer dojde v Kalifornii k zemětřesení, Twittrem to pravděpodobně prolétne rychleji než běžnými médii.

Československý Twitter optikou Klaboseni.cz

A Česká republika? Ta se konečně dočkala lokalizace a nadále roste. Twitter sice žádná oficiální čísla pro český trh nezveřejňuje, příležitosti se však chopili jiní, a tak tu dnes máme třeba analytický nástroj Klaboseni.cz, který den za dnem, minutu za minutou analyzuje československé profily a ukládá naše zprávičky.Robot zkoumá, jestli takové tweety alespoň v nějakém případě obsahují česká a slovenská slova a podle toho snadno vyfiltruje třeba cizince, kteří zde sice pobývají, nicméně česky rozhodně nepublikují. Zároveň ale zachytí i Čechy, kteří sice často publikují v angličtině, nicméně alespoň 15 % jejich aktivity je i v češtině. Pokud někdo znáte lepší způsob detekce české aktivity na Twitteru, dejte autorům vědět.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Růst počtu českých a slovenských uživatelů na Twitteru a objem jejich odeslaných zpráv podle analytické služby Klaboseni.cz.

Když nahlédnete do statistik Klaboseni.cz, dozvíte se, že robot k dnešnímu dni eviduje něco málo přes 124 tisíc českých a slovenských účtů. V roce 2008 to přitom byly jen čtyři tisíce. Ve srovnání s tuzemských Facebookem je český Twitter samozřejmě maličký a ve srovnání s velkými zeměmi pak v podstatě zanedbatelný, nicméně při pohledu na graf je zřejmé, že zatím neohroženě lineárně roste bez jediného klopýtnutí.

Aby tu ale přeci jen bylo alespoň nějaké srovnání, tak v takových Spojených státech dnes tweetuje okolo 150 milionů uživatelů. Jsou na prvním místě a desítku doplňují Brazílie, Japonsko, Velká Británie, Indonésie, Indie, Mexiko, Kanada, Španělsko a Filipíny. Dokonce i dvacátá Itálie je s více než pěti miliony účtů mnohonásobně větší než Česko-Slovensko dohromady. Alespoň tedy podle letních čísel společnosti Semiocast. Čerstvá data se mohou v detailech lišit, ale poměry budou stejné.

2012 Year on Twitter

Tolik tedy k základnímu pochopení velikosti Twitteru a nyní konečně k jeho obsahu.Společnost totiž každý rok vydává něco podobného jako googlí Zeitgeist – duch doby. Na Twitteru tomu říkají prostě jen „Year on Twitter“ a najdete to na adrese 2012.twitter.com. Chytří už vytušili, že starší ročníky jsou k dohledání na adresách 2011.twitter.com a 2010.twitter.com, kdy se s podobným souhrnem začalo.

Klepněte pro větší obrázek
Rok na internetu podle Twiiteru

Golden Tweets

V této statistice se Twitter pochlubil s nejpopulárnějšími tweety. Ten první se dokonce stal nejsdílenějším v historii služby a vznikl vlastně teprve před několika týdny. Jeho autorem je Barack Obama a zprávička patří komentované fotografii s všeříkajícím poselstvím: „Four more years“. Asi netřeba dodávat, že text souvisí se znovuzvolením Obamy prezidentem USA.

Klepněte pro větší obrázek
Nejpopulárnější tweet roku 2012

Od 7. listopadu přeposlalo zprávu dál více než 810 tisíc uživatelů Twitteru, přes 300 tisíc z nich pak tweet označilo za oblíbený.

Další zlaté tweety roku 2012 patří Justinu Bieberovi, který se přes službu loučil se svou fanynkou, rozčílenému hráči amerického fotbalu, britskému olympijskému týmu nebo třeba jistému japonskému herci. Všechny zlaté zprávičky najdete zde.

Nejpopulárnější trendy

Twitter sestavil také žebříčky několika tematických nejpoužívanějších klíčových slov, hashtagů. Běžným tweetům vládlo i v roce 2012 klíčové slovo #nowplaying. Ostatní klíčová slova z žebříčků mají povětšinou americký kontext, poněvadž je služba v USA zdaleka nejživější. Sportu tedy vládne #nfl a tedy americký fotbal, politice #tcot (Top Conservatives on Twitter) aj. Zajímavý je žebříček nejcitovanějších zemí v hashtagu, kterým vládne díky aktuální situaci #syria.

Na Živě.cz nás ale nejvíce zajímá technologický žebříček, z něhož je sice také cítit americký kontext, ale už je přeci jen univerzálnější.

Deset nejpoužívanějších technologických klíčových slov:

 1. #at&t
 2. #iphone
 3. #instagram
 4. #kindle
 5. #ipad
 6. #pinterest
 7. #draw something
 8. #amazon
 9. #apple

Nové celebrity na Twitteru

Na Twitteru se letos nově objevila také celá plejáda celebrit. Svůj účet si zde založil Ewan McGregor, zpěvačka Adele, PSY se svým Gangnam Style, ale statistika Year on Twitter zmiňuje i Martinu Navrátilovu nebo třeba současného papeže Benedikta XVI. Seznam všech čerstvých celebrit, politiků sportovců a dalších známých jmen na Twitteru najdete zde.

Nejdiskutovanější kauzy

Jelikož je Twitter díky své vynucené stručnosti velmi rychlý na šíření aktualit, stojí za to se podívat i na kauzy, které na jeho síti rozvířily největší diskuzi. Twitterscénu nejvíce rozproudila americká volba prezidenta, letní hry v Londýně a rekordman Usain Bolt, pochopitelně americký Super Bowl, bouře Sandy, fotbalové EURO, úmrtí Whitney Houston či kauza okolo SOPA a PIPA na začátku roku.

A česká témata? Twitter je zatím nezpracovává, jsem pro něj příliš malý trh, takže je třeba se opět obrátit na třetí stranu – třeba opět Klaboseni.cz. Najdete tam nejpopulárnější klíčová slova v posledních 24 hodinách a za poslední týden. Během přípravy tohoto článku zdejším žebříčkům jasně vládl ostravský Barcamp, který se konal tuto sobotu.

Klepněte pro větší obrázek
Rok na živáckém Twitteru podle služby Vizify

A co vy? Používáte Twitter? Nebo naopak dáváte přednost jiným sociálním sítím? Pokud platí to první, určitě si zpracujte svůj vlastní „Year on Twitter“ pomocí služby Vizify.com. Získáte kompletní přehled o nejčastějších slovech ve vašich zprávách a také výpis vašeho nejsdílenějšího zlatého tweetu. Jak takový přehled vypadá pro náš živácký účet @computer_zive, vidíte na obrázku výše.

Ať už Twitter používáte, ještě jste ho neobjevili, utekli jste od něj jako já, nebo pokud prostě dáváte přednost jiným službám, podělte se nám v anketě v záhlaví tohoto článku.

Témata článku: Web, Sociální sítě, Statistiky, Tweet, Celebrity, Obama, Nejpoužívanější síť, První minuta, Adele, Bieber, Bolt, NFL, Houston, Justin, Justin Bieber

2 komentáře

Nejnovější komentáře

 • Sal3m 12. 12. 2012 0:57:19
  Neviděl jsem tam pro ČR jednu z nejvýznamnějších věcí na Twitteru a to že...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky