To je jiná káva: flash paměti s kapacitou 4 GB

Na trhu budou za necelý rok, společně je vyvíjí Toshiba a SanDisk.
Bez pamětí typu flash si dnes těžko představíme spoustu zařízení spotřební elektroniky i výpočetní techniky – digitální fotoaparáty, mobily, kapesní přehrávače MP3 hudby, přenosné flash „disky a podobně. Výhody flash paměti jsou jasné: je to paměťový čip, nepotřebuje tedy k provozu žádné rotující magnetické nebo optické disky, spotřeba energie při záznamu i čtení je mizivá, a záznam na nich se uchovává bez nutnosti energetického obnovování, tj. data se neztrácejí ani když je přístroj bez napětí. Flash tak dědí to nejlepší z obou světů pamětí, RAM i magnetické, ale jeho zásadní nevýhodou je malá kapacita čipů (a rovněž vysoká cena).

Postupné zlepšení nastává v obou ohledech – flash paměti už nejsou tak drahé jako dříve, a „normální“, nejčastěji používaná kapacita se posouvá z pradávných 32 MB na 128 MB i výš.

Příští rok by ale flash paměti mohly udělat konečně svůj tygří skok – Toshiba a SanDisk (jeden z předních výrobců vysoce kvalitních, rychlých flash pamětí) vyvíjejí čip o kapacitě 4 GB.

Technologického (a kapacitního) skoku se má podařit přechodem na technologii 90 nanometrů a ukládáním dvou bitů paměti do každé buňky – zatím se výrobcům nedaří překonat 110 nm a všichni využívají přirozeně se nabízející jeden bit na buňku (tj. stav ano/ne). Délková míra udává rozměr nejmenšího elementu na čipu, přechod z 110 na 90 nm přináší sám o sobě zvýšení hustoty (množství elementů na čtvereční rozměr) asi o 50%. První produkty, nejdříve o kapacitě 2 GB, vzápětí dvojnásobné, mají být na trhu brzy, už v první polovině roku 2004. Další zajímavostí je, že Toshiba se specializuje na vývoj pamětí typu NAND, zatímco dnes na světě převládají paměti typu NOR. Paměti NOR jsou dražší a mají menší kapacitu, ale dosud měly jasnou výhodu nad NAND paměťmi – jedná se o lineárně adresovatelný paměťový čip, přímo mapovaný do adresního prostoru procesoru a jím používaný jako kdyby šlo o paměť ROM. NAND je oproti tomu nelineárně adresované zařízení, ve kterém jsou příkazy z CPU multiplexovány do osmi vstupně-výstupních linek – proces komunikace mezi čipem a NAND pamětí je komplikovanější a vyžaduje speciální softwarové ovladače. Příspěvek Toshiby však má vést k odstranění tohoto nedostatku, což umožní vyniknout vyšší kapacitě a nižší ceně NAND pamětí.

Několikagigabajtový flash čip – přičemž lze očekávat, že toto není konečná hranice a bude se pomalu posouvat nahoru – může způsobit malou revoluci v přenosných „high-end“ zařízeních (protože zřejmě bude dosti drahý). Notebooky by se mohly obejít bez pevného disku: 4 GB sice neumožní jeho uživateli žádné velké prostocviky, ale pro základní kancelářské aplikace, web a e-mail postačí; pro případ nouze s prostorem a přehrávání objemných dat může posloužit například externí zapisovací DVD mechanika. U takto vybaveného přístroje se snadno dosáhne snížení hmotnosti o pár deka a hlavně prodloužení doby provozu na baterie – o kousek blíže „svatého grálu“ uživatelů notebooku (co nejlehčí, co největší displej, co největší výdrž). Zaradují se i milovníci digitálních fotoaparátů, zejména těch špičkových – kdo dnes nechce ztrácet ani bit z kvality, kterou mu zprostředkuje optika a snímací čip a fotí do TIFFu, uvítá 4 GB jako spásu. A pochopitelně i špičkové mobily budou velkou paměť potřebovat, pokud mají pracovat s videem - stahovat, ukládat, přehrávat více než třicetisekundové klipy. Vše bude otázka ceny, první informace zatím nejsou příliš povzbudivé – čtyřgigabajtová flash paměť má podle zprávy z konce srpna stát okolo tisíce dolarů. Pro srovnání – nové verze disku Microdrive (pevný disk o velikosti flash paměti, určený pro stejný slot) mají stát polovinu, a na trhu budou od Hitachi dříve, už v listopadu letošního roku. Microdrive je ovšem podstatně pomalejší i náročnější na energii, a ceny flash pamětí zatím vždy rychle spadly na přijatelnější cenové úrovně.

Diskuze (18) Další článek: Bezpečnostní záplata od Microsoftu neplní svou funkci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,