To byla ale hezká chyba, aneb Drápy na konečcích prstů

Nechtěl jsem nic jiného, než si z prezentace IBM, kterou jsem bohužel dostal ve formátu Lotus Freelance Graphics, přetáhnout několik obrázků pro moji přednášku, kterou jsem vytvářel v PowerPointu. Jak to dopadlo?
Jiří Donát: Řeknu to hned na úvod a na rovinu: nechtěl jsem nic jiného, než si z prezentace IBM, kterou jsem bohužel dostal ve formátu Lotus Freelance Graphics, přetáhnout několik obrázků pro moji přednášku, kterou jsem vytvářel v PowerPointu.

Nejdříve jsem žádnou zradu netušil. Říkal jsem si, v mém nejnovějším PowerPointu 97 SR-2 nebude problém prezentaci IBM otevřít, vždyť Freelance je po PowerPointu druhým nejrozšířenějším presentačním software. Problém to ale kupodivu byl – patřičný filtr v PowerPointu prostě neexistoval a nebyl ani ke stažení na domovských stránkách Microsoftu. Abych byl přesný, můj PowerPoint 97 SR-2 umožňoval sice otevřít soubory Freelance, ale tak ještě ve verzi 4 pro DOS, případně 1.0 – 2.1 pro Windows. Formát Freelance 9 byl zcela bez šancí. Vcelku pochopitelně, když uvážíme rozsah rozšíření Freelance Graphics. Jedna věc mě ale pobavila. Dovolím si citovat z PowerPointového Helpu: „When these types of presentations are opened in PowerPoint 97, much of the original content and formatting is preserved.“ Mimochodem, co asi Microsoft myslí pod pojmem „ these types of presentations“?

Ať je to tak či onak, nakonec mi tedy nezbylo, než si kvůli těm několika obrázkům, které jsem potřeboval přenést, nainstalovat plnou Freelance. Možná se mi podaří presentaci IBM vyexportovat do PowerPointu, říkal jsem si naivně, a problém tím bude vyřešen. A skutečně jsem nebyl zklamán: žádný exportní filtr tohoto typu jsem nenašel, i když jsem si při instalaci konvertorů PowerPointu dával skutečně dobrý pozor. Co se dá dělat, provedu to tedy naopak: načtu původní PowerPointovou prezentaci do Freelance. Otevírám tedy importní filtr nejnovější Freelance Graphics verze 9. Místo importu jsem ale upozorněn na dvě skutečnosti. Tak za prvé: milý zákazníku zpátky již cesta nevede. Tomu říkám slovo na rovinu. Filtr je jednosměrný a jednou zkonvertovaný soubor zůstane na věky ve formátu Freelance Graphics, pokud se nechceme pustit dramatickou cestou přes dávné DOSové či první Windowsové verze. Druhé upozornění se týká toho, že mnou importovaný typ souboru stejně není podporován.

Co mi tedy zbývalo? Na počítači, kde byl dostatek až nadbytek paměti, otevírám PowerPoint i Freelance najednou. V každém okně nyní trůní jedna ze znepřátelených aplikací. Pás desktopu mezi nimi připomíná minové pole; zlověstně rozeseté ikony vypadají jako hroby ztroskotaných přeběhlíků (jak přesný příměr to je, uvidíme za okamžik). Identifikuji obrázek, který potřebuji dostat z prezentace PRZ do okénka s PowerPointem. Chvíle soustředění a začíná první pokus. To první, co mě samozřejmě napadá, je metoda drag and drop. Přesunuji tedy myš do tábora Lotusu. Zachycuji obratně stránku, chvíli s ní bravurně balancuji nad územím nikoho, pořád ji držím, až najednou, těsně před cílem – stránka mizí. Neudělal jsem nějakou chybu? Zkouším znova: další obrázek se přenáší, na mém desktopu by se mu ještě líbilo, ale v mé prezentaci? Neúprosný zákaz stání. Musíme tedy pryč. Až teď začínám chápat, proč je mezi soupeřícími tábory tolik hrobů. Jistě to jsou části znepřátelených presentací, kterým byl odmítnut vstup na cizí území a přitom už neměly dost sil se vrátit...

Co teď? Copy a Paste snad funguje vždy. Přecházím tedy do Freelance, nabírám stránku, kopíruji ji do schránky, pohlédnu do schránky, že tam je, ano, vidím ji, přepínám do PowerPointu, a - schránka je prázdná. Funkce Paste je zlověstně zatemněná, ťuknout na ni sice mohu, ale výsledek je stejný jako při neúspěšném přetahování přes minové pole.

Toho boha nebude, abych takto jednoduše pohořel. Po chvíli pokusů přichází spásný nápad. Vracím se do Clipboard Vieweru, ano, pořád tam vidím postavičku zmateného zákazníka visícího na háku a oslovovaného ze všech stran nesmyslnými marketingovými hesly. Nelze změnit nějaký parametr, aby to fungovalo? Nelze. I sahám k záložnímu řešení. V Powerpointu vkládám novou čistou prázdnou stránku, otevírám ji a dávám Paste. V pořádku, toto sice funguje (i když stránka se vloží ve velikosti poštovní známky), ale pokud bych to udělal takhle, pak může editovat výslednou presentaci jen ten, kdo má nainstalován jak PowerPoint, tak i Freelance. Takže asi jenom já (ale to po mně nikdo nemůže po mých zkušenostech chtít...).

Zbývá tedy poslední postup: Paste Special. Tedy: přepnout se do Freelance, v zobrazení Page Sorter si vybrat stránku a zadat příkaz Copy; přepnout se do PowerPointu, tam vložit prázdnou stránku, ťuknout na ni, aby se zobrazila v režimu editace stránky, a zadat Paste Special. Ignorovat lákavou volbu Lotus Freelance 9 Presentation Object (to bychom už nikdy nezeditovali, viz výše) a zvolit obyčejnou Picture. Stránka se vloží doprostřed prázdné bílé plochy opět ve velikosti poštovní známky, takže ji ještě musíme ručně uchopit, přesunout do levého horního rohu, chytit druhý roh a roztáhnout přes celou plochu.

„To jsem na to vyzrál“, říkám si uspokojeně po třech hodinách nesmyslné práce. „Pořád ještě dokážu pracovat i přesto, že používám osobní počítač“.

Příval uspokojených komentářů je však přerušen nutností tu nešťastnou prezentaci taky někdy dokončit (konečně, už jsem ztratil dost času). Uvědomuji si, že k tomu je třeba změnit nadpis přetažené stránky. Ťuknu doprostřed obrázku - je nedobytný jako monolit. Nevadí, je přece možné použít funkci Ungroup. Uprostřed obrazovky se objevuje nevinné hlášení: Toto je importovaný obrázek, ne skupina. Mám jej konvertovat do Microsoft Drawing?

Nic zlého netušíc, odpovídám Ano. V té chvíli se začíná poslušně rozpadat nejprve obrázek, pak ale i má trpělivost (obojí na objekty, pochopitelně). Nejdříve to vypadá dobře. Pak se ale spokojený zákazník, který byl do této chvíle centrem všeho dění a pozornosti dodavatelů na obrázku, náhle obrací na hlavu.

Obracím se ke kolegovi se slovy: „Jardo, pojď se podívat! To je ale hezká chyba!“

Diskuze (1) Další článek: Jaký obchod založíte?

Témata článku: Software, Microsoft, Copy, Prst, Minové pole, Original, Záložní řešení, Dávný nápad, Obyčejný zákazník, Dráp, Neúspěšný počítač, Spásný nápad, Chyba


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 243

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně