TNT2 M64, Vanta - srovnání výkonu a vlastností...

Vzhledem k tomu, že současné značení VGA karet s čipy TNT2 není jednotné (red.: naopak, je spíše chaotické), pokusil se kolega Stanislav Mička tuto situaci objasnit. Jaký je tedy rozdíl mezi Vantou, TNT2 M64 a TNT2 a Ultrou.
Kapitoly článku

Stanislav Mička

Tuto otázku jsem si položil již několikrát a nedokázal jsem na ni odpovědět. Ano mám na mysli značení grafických karet firmy nVIDIA. Na začátku musím ovšem upozornit, že vše, co je v tomto úvodníku je pouze můj pohled na situaci.

Zhruba před rokem bylo všechno jednoduché, protože měla tato firma v nabídce pouze dva čipy a to Riva128 a Riva TNT. Tím to končilo. Vývoj šel ovšem dál a tak firma nVIDIA přišla jaře r.1999 s novým grafickým čipem označeným jako Riva TNT2. Tento inovovaný čip je plně 128bitový (stejně jako u Rivy TNT) a výkonnostně se vyhoupnul okamžitě na špici před ostatní konkurenty. Jeho obchodní nevýhodou byla tehdy poměrně vysoká cena.

Tento nedostatek firma nVIDIA vyřešila tak, že svůj čip „očesala“. Bylo použité stejné jádro, ale přístup do paměti byl zúžen na 64 bitu.

Joro: důvodem tohoto "zúžení" bylo také umožnění použití levnějších pamětí o jiné vnitřní organizaci (i když o celkově stejné kapacitě). Důsledkem bylo logické snížení "propustnosti" a tím i výkonu paměti. Přes úzký kanál se data přece jenom dostávají pomaleji :-(

Nová "ochuzená" řada se na trhu se objevila v létě 1999. Tyto čipy jsou určeny pro levnější sestavy (ve srovnání s TNT2) - hlavně pro domácí a kancelářské použití. Celou řadu 64 bit. TNT2-ek pak dále výrobce (a dodavatel čipů pro výrobce grafických karet) -firma nVidia rozdělila na dva typy.

TNT2 M64 o cílové frekvenci 125/143 (čip/paměť) z paměti 32MB pro výkonnější sestavy, a Vantu (100/125) pro základní sestavy. Celá výrobní řada nVidie tehdy vypadala takto: Vanta, TNT (dobíhala výroba), TNT2 M64, TNT2 (čistá, se sběrnicí 128bitů), TNT2 Ultra.

Do zkoumání se pustili testeři a vyšel jim velice zajímavý výsledek – při nižších rozlišeních a v 16bitech se TNT2 M64 s frekvencí (125/143) dotahovala na plnou TNT2... a zároveň vznikl dost velký papírový rozdíl oproti kartám s označením Vanta 16MB (s frekvencí 100/125). Tento rozdíl byl přisouzen "lepšímu“ čipu a proto byly karty s označením Vanta okamžitě zavrhnuty a na jejich místo pasovány grafické karty, které nesly označení M64.

Z obchodních důvodu se předpokládalo, že v zájmu nejnižší ceny budou grafické karty s čipem Vanta mít pouze 8 nebo 16MB grafické paměti (RAM). Poznámka: Vanty mají sice stejné jádro jako M64, avšak mírně pomalejší RAMDAC pracující na frekvenci 250MHz. Řada M64 (model 64) má rychlejší RAMDAC 300Mhz a již zmíněnou nVidiou "povolenou" vyšší rychlost (125/143). Jak vysoko lze karty taktovat je přitom jiná věc... Dodavatel čipů doporučoval výrobcům osazovat karty M64 pamětí 32MB. Vše by tedy mělo být jasné...

Jak jsem již říkal, Vanta a M64 MAJÍ STEJNÉ JÁDRO a tak je skutečný rozdíl v rychlostí taktování. Co se týče paměti vládne dnes v této oblasti spíše chaos. Jak Vanty tak i M64 jsou osazovány různým množstvím paměti. V této situaci dnes není problém zakoupit např. kartu s označením Vanta 32MB, nebo naopak M64 16MB.

Problém je, že neexistuje žádná povinnost výrobců nastavovat frekvence svých karet stejně a proto může klidně karta jednoho výrobce nést označení Vanta a být nataktována na 125/150 (čip/paměť, jinak taky CORE/RAM), nebo jiný výrobce karty M64 nastaví takt na 110/125. Zákazník si proto musí položit tyto otázky. Jak je to tedy s tím značením? Je rozdíl mezi čipy označenými Vanta a TNT2 64?

Některým stačí staré testy a tzv. „jistota“, že koupi karty s označením M64 kupují to "lepší". Existuje ovšem i druhá skupina (mezi něž se počítám i já), která se s tímto spokojit nemůže a snaží se najít odpověď.

… nejdříve trochu technických parametrů

Všechny čipy TNT2 mají naprosto stejné možnosti a to TNT2, TNT2 Vanta, TNT2 64 a TNT2 64 Vanta. Rozdíl, který je již výše zmíněný je pouze ve zúžené sběrnici pro RAM a to u modelů TNT2 Vanta, TNT2 64 a TNT2 64 Vanta na 64bitu.

Bohužel pro mne nemám v době psaní této recenze přístup na Internet, takže nemohu použít Ctrl+C a Ctrl+V a musím vše překlepat ručně :(

Visually stunning interactive 3D

 • Second- generation TwiN Texel 32-bit graphic pipeline

 • Optimized D3D and OpenGL support

 • 32-bit Z/stencil buffer

 • Anti-aliasing: full scene, order independent

 • 32-bit ARGB rendering with destination alpha

 • Anisotropic filtering

 • Texture Blend support

 • Per-pixel perspektive correct texturing mapping

High performance 128-bit 2D acceleration

 • Hardware acceleration for all Windows GDI operation

 • Optimized for multiple color depths including 32, 24, 16, 15 and 8 bits per pixel

 • True-color hardware cursor

 • Hardware color dithering

 • Multi-buffering (up to quad buffering) for smooth animazion and video playback

 • Fast 32-bit VGA/SVGA support

High quality video playback

 • 30fps full screen MPEG 2 playback (DVD)

 • Video acceleration for DirectShow, MPEG-1, MPEG-2 and Indeo

 • Advance support for DirectDraw

 • Back-end hardware video scaling for video conferencing and playback

 • Hardware color space conversion (YUV 4:2:2 and 4:2:0)

 • Multi-tap X and Y filtering

 • Per-pixel color keying

System Interface

 • Comprehensive AGP4x/2x and 1x interface with full sideband support

 • Support over 900MB/sec in AGP 4x mode

 • 16MB SDRAM/SGRAM and 32MB SDRAM/SGRAM supported

 • Build-in 300MHz RAMDAC, suported resolution up to 2048x1536, hi color with 75Hz refresh rate

 • DB-15 analog monitor connector, VESA DDC2B, DPMS, VBE 2.0/3.0 supported

… že všemu nerozumíte? No z toho si nic nedělejte – ja taky ne :o))

Důležité pro Vás je, že tento čip obsahuje vše, co pořádný grafický čip obsahovat má…

Témata článku: Hardware, Srovnání, VLA, Vlastnost, Arena, Tornado, Stejný hardware, Anisotropic Filtering, Transcend, Interface, Mark, Karta, Testovací program, Základní nastavení, Playback, TNT, Peru, Pero, Dodavatel čipů, Quake, Apollo 11, Test, Srovnání výkonu, Riva, Základní programFacebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

**Outlook postavený na webovém základě už podporuje osobní účty Microsoft. **Testování se tak rozšiřuje na jednotlivce, program má však k dokončení stále daleko. **Za pár týdnů bude sjednoceným pošťákem nahrazena také Pošta.

Petr Urban
E-mailOutlookOutlook.comMicrosoft
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence
Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

** Dnes vstupuje v platnost Digital Markets Act ** Příští rok udělá z digitálních hegemonů strážce přístupu ** A každý takový strážce bude podléhat tvrdé regulaci

Jakub Čížek
Evropská uniePrávoInternet
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Útočník obelhal největší kryptoburzu a ukradl 14 miliard korun. I kryptoměny se musí záplatovat

Útočník obelhal největší kryptoburzu a ukradl 14 miliard korun. I kryptoměny se musí záplatovat

**Binance, největší kryptoburza, potvrdila, že jí útočník ukradl v přepočtu 14 mld. korun. **Burza rychle zastavila činnost, takže s většinou penez útočník nemůže nakládat. **Útok umožnila díra v komponentně propojující dva blockchainy.

Petr Urban
PenízeKryptoměny
Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

** Co kdyby fotovoltaický panel nevypadal jako fotovoltaický panel? ** Teď to zkouší švédský startup Exeger ** Vyrobil speciální vrstvu, kterou už mají první komerční produkty

Jakub Čížek
FotovoltaikaTechnologie