TNT2 M64, Vanta - srovnání výkonu a vlastností...

Vzhledem k tomu, že současné značení VGA karet s čipy TNT2 není jednotné (red.: naopak, je spíše chaotické), pokusil se kolega Stanislav Mička tuto situaci objasnit. Jaký je tedy rozdíl mezi Vantou, TNT2 M64 a TNT2 a Ultrou.
Kapitoly článku

Stanislav Mička

Tuto otázku jsem si položil již několikrát a nedokázal jsem na ni odpovědět. Ano mám na mysli značení grafických karet firmy nVIDIA. Na začátku musím ovšem upozornit, že vše, co je v tomto úvodníku je pouze můj pohled na situaci.

Zhruba před rokem bylo všechno jednoduché, protože měla tato firma v nabídce pouze dva čipy a to Riva128 a Riva TNT. Tím to končilo. Vývoj šel ovšem dál a tak firma nVIDIA přišla jaře r.1999 s novým grafickým čipem označeným jako Riva TNT2. Tento inovovaný čip je plně 128bitový (stejně jako u Rivy TNT) a výkonnostně se vyhoupnul okamžitě na špici před ostatní konkurenty. Jeho obchodní nevýhodou byla tehdy poměrně vysoká cena.

Tento nedostatek firma nVIDIA vyřešila tak, že svůj čip „očesala“. Bylo použité stejné jádro, ale přístup do paměti byl zúžen na 64 bitu.

Joro: důvodem tohoto "zúžení" bylo také umožnění použití levnějších pamětí o jiné vnitřní organizaci (i když o celkově stejné kapacitě). Důsledkem bylo logické snížení "propustnosti" a tím i výkonu paměti. Přes úzký kanál se data přece jenom dostávají pomaleji :-(

Nová "ochuzená" řada se na trhu se objevila v létě 1999. Tyto čipy jsou určeny pro levnější sestavy (ve srovnání s TNT2) - hlavně pro domácí a kancelářské použití. Celou řadu 64 bit. TNT2-ek pak dále výrobce (a dodavatel čipů pro výrobce grafických karet) -firma nVidia rozdělila na dva typy.

TNT2 M64 o cílové frekvenci 125/143 (čip/paměť) z paměti 32MB pro výkonnější sestavy, a Vantu (100/125) pro základní sestavy. Celá výrobní řada nVidie tehdy vypadala takto: Vanta, TNT (dobíhala výroba), TNT2 M64, TNT2 (čistá, se sběrnicí 128bitů), TNT2 Ultra.

Do zkoumání se pustili testeři a vyšel jim velice zajímavý výsledek – při nižších rozlišeních a v 16bitech se TNT2 M64 s frekvencí (125/143) dotahovala na plnou TNT2... a zároveň vznikl dost velký papírový rozdíl oproti kartám s označením Vanta 16MB (s frekvencí 100/125). Tento rozdíl byl přisouzen "lepšímu“ čipu a proto byly karty s označením Vanta okamžitě zavrhnuty a na jejich místo pasovány grafické karty, které nesly označení M64.

Z obchodních důvodu se předpokládalo, že v zájmu nejnižší ceny budou grafické karty s čipem Vanta mít pouze 8 nebo 16MB grafické paměti (RAM). Poznámka: Vanty mají sice stejné jádro jako M64, avšak mírně pomalejší RAMDAC pracující na frekvenci 250MHz. Řada M64 (model 64) má rychlejší RAMDAC 300Mhz a již zmíněnou nVidiou "povolenou" vyšší rychlost (125/143). Jak vysoko lze karty taktovat je přitom jiná věc... Dodavatel čipů doporučoval výrobcům osazovat karty M64 pamětí 32MB. Vše by tedy mělo být jasné...

Jak jsem již říkal, Vanta a M64 MAJÍ STEJNÉ JÁDRO a tak je skutečný rozdíl v rychlostí taktování. Co se týče paměti vládne dnes v této oblasti spíše chaos. Jak Vanty tak i M64 jsou osazovány různým množstvím paměti. V této situaci dnes není problém zakoupit např. kartu s označením Vanta 32MB, nebo naopak M64 16MB.

Problém je, že neexistuje žádná povinnost výrobců nastavovat frekvence svých karet stejně a proto může klidně karta jednoho výrobce nést označení Vanta a být nataktována na 125/150 (čip/paměť, jinak taky CORE/RAM), nebo jiný výrobce karty M64 nastaví takt na 110/125. Zákazník si proto musí položit tyto otázky. Jak je to tedy s tím značením? Je rozdíl mezi čipy označenými Vanta a TNT2 64?

Některým stačí staré testy a tzv. „jistota“, že koupi karty s označením M64 kupují to "lepší". Existuje ovšem i druhá skupina (mezi něž se počítám i já), která se s tímto spokojit nemůže a snaží se najít odpověď.

… nejdříve trochu technických parametrů

Všechny čipy TNT2 mají naprosto stejné možnosti a to TNT2, TNT2 Vanta, TNT2 64 a TNT2 64 Vanta. Rozdíl, který je již výše zmíněný je pouze ve zúžené sběrnici pro RAM a to u modelů TNT2 Vanta, TNT2 64 a TNT2 64 Vanta na 64bitu.

Bohužel pro mne nemám v době psaní této recenze přístup na Internet, takže nemohu použít Ctrl+C a Ctrl+V a musím vše překlepat ručně :(

Visually stunning interactive 3D

 • Second- generation TwiN Texel 32-bit graphic pipeline

 • Optimized D3D and OpenGL support

 • 32-bit Z/stencil buffer

 • Anti-aliasing: full scene, order independent

 • 32-bit ARGB rendering with destination alpha

 • Anisotropic filtering

 • Texture Blend support

 • Per-pixel perspektive correct texturing mapping

High performance 128-bit 2D acceleration

 • Hardware acceleration for all Windows GDI operation

 • Optimized for multiple color depths including 32, 24, 16, 15 and 8 bits per pixel

 • True-color hardware cursor

 • Hardware color dithering

 • Multi-buffering (up to quad buffering) for smooth animazion and video playback

 • Fast 32-bit VGA/SVGA support

High quality video playback

 • 30fps full screen MPEG 2 playback (DVD)

 • Video acceleration for DirectShow, MPEG-1, MPEG-2 and Indeo

 • Advance support for DirectDraw

 • Back-end hardware video scaling for video conferencing and playback

 • Hardware color space conversion (YUV 4:2:2 and 4:2:0)

 • Multi-tap X and Y filtering

 • Per-pixel color keying

System Interface

 • Comprehensive AGP4x/2x and 1x interface with full sideband support

 • Support over 900MB/sec in AGP 4x mode

 • 16MB SDRAM/SGRAM and 32MB SDRAM/SGRAM supported

 • Build-in 300MHz RAMDAC, suported resolution up to 2048x1536, hi color with 75Hz refresh rate

 • DB-15 analog monitor connector, VESA DDC2B, DPMS, VBE 2.0/3.0 supported

… že všemu nerozumíte? No z toho si nic nedělejte – ja taky ne :o))

Důležité pro Vás je, že tento čip obsahuje vše, co pořádný grafický čip obsahovat má…

Témata článku: Hardware, Playback, Riva, Dodavatel čipů, Multi, Vlastnost, Peru, Quake, Test, Karta, VLA, TNT, Tornado, Mark, Interface, Apollo 11, Support, Testovací program, Základní nastavení, 3D Mark, Označení, Základní frekvence, Stejný hardware, Základní program, Arena


Určitě si přečtěte

Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 34

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5