TN.cz postupně roste, ČT má nový web

Česká televize spustila svůj nový web. Nově se přes počáteční tápání na internetu začíná poměrně dařit. Přinášíme stručné shrnutí poznatků na poli českého internetového videa.

Vedení České televize oficiálně představilo novou podobu své domovské internetové stránky na adrese ceskatelevize.cz. Koncept stránek klade důraz především na internetové video a propojení se zpravodajským kanálem ČT24. Jediná tuzemská veřejnoprávní televize na novinky začala upozorňovat v reklamních spotech a vydala i tiskové prohlášení.

ČT tak navazuje na postupné strategické změny, které v poslední době na internetu realizuje. Na konci minulého roku bylo například spuštěno dosti inovované iVysílání. Obrovský archiv mnoha pořadů České televize v PAL rozlišení přilákal na stránky nemalé množství uživatelů. Podle dostupných statistik v prosinci loňského roku navštívilo web více než 700 tisíc uživatelů. Diváci mohou živě naladit i zpravodajství ČT24.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iVysílání disponuje obrovským a hodnotným archivem pořadů, určitou nevýhodou však je pro mnohé nevhodný formát pro streamování. PAL rozlišení je však velice příjemnou záležitostí. Nový web ČT odkazuje zejména právě na iVysílání, živý stream ČT24 a jiné informace

Tuzemské televize jsou podle mnohých mediálních odborníků považovány za zkostnatělé a neochotné přizpůsobit se současnému internetovému trendu. Ledy začala prolamovat až Nova a její vlastník CME, když provedl svojí největší investici v loňském roce a spustil bulvárně-zábavní portál TN.cz. Po četných výtkách, diskutabilním obsahu a z počátku slabé návštěvnosti se redakční materiál postupně začíná krystalizovat a na stránky Novy postupně zavítá značné množství návštěvníků. Jednoznačně k tomu dopomohl i nový web Nova.cz, který, podobně jako ČT, nabízí obsáhlý archiv autorských pořadů ve velmi dobrém rozlišení.

Z otloukánka nový lídr?

Nově se daří web dostat do povědomí běžných diváků a cílové skupině, která internet nepoužívá, případně pouze omezeně. Obsah webu se tak začal přizpůsobovat televiznímu zpravodajství a dochází k velice zajímavému propojení obsahů. Diváci jsou často odkazování na web, většinou na rozšířenou informaci s přidanou hodnotou. CME se tak zčásti přizpůsobuje většinovému trhu, jak u čistě komerčních médií bývá zvykem, zároveň se ale snaží přilákat své diváky do pro ně prozatím netypických vod. Můžeme zde tak vypozorovat zčásti globalizační techniku, kterou agresivně používají veliké obchodní značky, a zčásti geografické přizpůsobování se ve stylu Ruperta Murdocha.

Vedení Novy však prozatím není s weby spokojeno po inzerzní a tudíž výdělečné stránce. Není problém s prodejem samotné inzerce, ze které v mnoha podobách profitují více méně všechny zpravodajské portály, podle zástupců největší tuzemské komerční televize však jde o nepřiměřenou cenu internetové reklamy. Ceny reklamy v televizním vysílání jsou řádově mnohem vyšší, než na internetu, Nova si však přeje brzké srovnání cenových hladin. Pokud totiž inzerent zaplatí za reklamu v určitém pořadu, a pořad se následně druhý den objeví na webu, kde je reklama mnohem levnější, nemusí se mu to zdát výhodné. Srovnání cen samozřejmě znamená tlačit cenu reklamy na webu co nejblíže k televizní hranici.

Weby Novy se ke konci roku držely na zhruba patnáctém místě v České republice co se týče unikátních návštěvníků. Něco přes 1 milion a 200 tisíc uživatelů prozatím nestačilo na internetovou televizi Stream.cz, která se může pochlubit počtem uživatelů o 200 tisíc vyšším. Jen pro srovnání, česká internetová jednička Seznam.cz dosáhla hranice téměř 4 a půl milionu unikátních návštěvníků, druhý iDnes.cz se usadil na třech milionech. V celkovém součtu je však Nova na druhém místě za Seznamem, a to díky své akvizici s Jyxo.cz a Blog.cz.

Klepněte pro větší obrázek
Nova zabodovala výborným archivem pořadů na Nova.cz. Mnozí uživatelé si však stále stěžují na velice chaotickou orientaci. Na druhou stranu je třeba ocenit technologii Flash pro streamování a velice dobrou kvalitu obrazu. Cílem CME, vlastníka Novy, je vybudovat české internetové impérium orientované samozřejmě na zisk

Zmiňovaný Stream je spojený i s další tuzemskou televizí -- Primou. Prima sice na svém webu iprima.cz nabízí omezený arhiv vlastní autorské práce, na Streamu však zveřejňuje své nejoblíbenější seriály. Výnosy z reklam si pak obě zúčastněné strany rozdělují. Pro Primu je prozatím tento způsob jednodušší. Stream má vybudovanou značku a solidní návštěvnost a tudíž i inzerenty. I když Primě značná část případných zisků uniká, vybudovat si pozici, jakou má právě Stream, by rozhodně nebylo lehké a televizi by to stálo hodně času a samozřejmě finančních prostředků. Současný model je tak zajímavou alternativou.

Video na internetu celosvětově expanduje, v České republice však tento trend není tak jednoznačný. Televize už začínají s touto prozatím alternativou počítat, ostatně pro CME je v České republice prioritou vytěžit z internetu co nejvíce, největší portály jsou však poněkud zdrženlivé. Novinky.cz patřící do balíku služeb Seznamu nabízejí některá videa ze Streamu, jehož majoritním vlastníkem je právě Seznam. Mafra pak na iDnes.cz spustila projekt iDnes.tv doplňující především každodenní zpravodajství. Nedávno však došlo k poměrnému omezení a i ke šťastnému kroku v podobě přechodu z Windows Media formátu na kompatibilnější Flash.

Klepněte pro větší obrázek
Stream.cz od Seznamu je konkurencí pro ČT, Novu a svým způsobem i pro Primu. Ta sice disponuje svým vlastním archivem na iPrima.cz, hlavní taháky však umisťuje právě na Stream

Videopořady začal před časem zveřejňovat i jeden z největších tuzemských zpravodajských portálů, Živě.cz. Na největším technologickém webu u nás, který na přelomu roku navštívilo zhruba 600 tisíc unikátních uživatelů, je možné sledovat videorecenze zajímavých novinek, diskusní pořad Týden Živě a nově i krátké zprávy.

Diskuze (25) Další článek: GPU Monitor Gadget: grafika pod kontrolou

Témata článku: Web, Byznys, Internet, iVysílání, Internetové impérium, Nový, Nova, Stream, Televize Prima, Nový lídr, Prima, Televize 55, Případný zisk, Televize 02, Růst, Běžný divák, I televize, ČT, Televize 32, Televize 81, Čt televize, Nový web, Televize 80, Televize Nova, Televize 60


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 43

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 32

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?