Tlustý tenký notebook

Notebook Compaq Armada 3500 má nejen DVD, ale i mobilní dok – dokáže měnit tloušťku.
V poslední době se setkávám pravidelně s notebooky – začal jsem je rutinně využívat a zjišťuji, že už jsem si na ně zvykl. Přesto bych však rád zdůraznil, že na ně nejsem velký odborník, pokud jde o technickou stránku, ale dokáži formulovat pocity uživatele.

První, co vás na této Armádě zaujme, je její mobilní dokovací stanice, dok. Ten totiž nemá podobu nějakého většího zařízení stojícího na stole a do kterého se notebook zasune, ale malé, 2 cm vysoké desky o půdorysu notebooku. Tato deska se připojuje pod notebook, který se do ní v přední části zachytí jejími výstupky a přicvakne boční páčkou na levé straně. Spojovací konektor je na spodní straně notebooku, dá se přikrýt posuvnou destičkou. V dokovací stanici nejsou, jak bývá zvykem další porty a konektory, ale především disketová mechanika, napájecí zdroj a mechanika DVD-ROM

Koncepce tohoto notebooku je v tom, že si s sebou můžete vzít jen samotné tělo notebooku, bez rozšiřujících periferií v podobě mobilního doku, nebo si můžete s tímto dokem s sebou nést DVD-ROM a disketovou mechaniku. Disketovou mechaniku sice můžete z doku vysunout a připojit ji externím kabelem, jenomže DVD už jinak než s dokem použít nemůžete. Všechny konektory jsou na hlavní těle notebooku (na mobilním doku kromě napájecího není ani jeden), stejně jako rozhraní pro připojení replikátoru portů nebo větší dokovací stanice.

Právě nutnost připojení velké, stolní dokovací stanice, mě nutí k zamyšlení, k čemu vlastně slouží mobilní dok, když to nejsou rozšiřující funkce? Všechny rozšiřující karty totiž i v této sestavě musí být ve formátu PC karet a zasunují se do slotů PCMCIA (nebo CardBus) v notebooku. Je pravda, že bez mechanik je notebook plně použitelný a prostřednictvím PC kartových modemů nebo síťových karet dokáže získat data z Internetu nebo sítě LAN, kde se většina dat nutných pro práci nachází, jenže potom se mi jeví mobilní dok jako opravdu zbytečné rozšíření, které by šlo nahradit externími mechanikami. Jenže, jiné notebooky podobné šířky dokáží v sobě mít jak disketovou, tak CD (DVD) mechaniku a nepotřebují k tomu robustní zařízení, jehož název je poněkud zavádějící. Compaq pohlcením společnosti Digital získal také produktovou řadu HiNote, které byly považovány za jedny z vysoce kvalitních a především hodně tenkých notebooků. Šířka samotného notebooku se sice těmto modelům poněkud přibližuje, ale ve funkcích poněkud zaostává.

A jaké má Armada 3500 výkonové vlastnosti? Procesor Pentium II na frekvencích až 300 MHz, 32 MB RAM, DVD mechanika s dvojnásobnou rychlostí, 4 GB pevný disk a zvuková karta na bázi čipu ESS. Výkonově rozhodně nezaostává a dokáže si poradit i s náročnějšími aplikacemi. Operačním systémem jsou standardně Windows 95 (Compaq zatím nenabízí Windows 98 u žádného svého notebooku). Obnova původního systému pomocí Recovery CD funguje bez problémů – tuto funkci jsem zkoušel především proto, že jsem si na notebook nainstaloval Windows 98, které fungovaly bez problémů, ale pokud nejste zkušenější uživatel, tak to radši nezkoušejte.

Jenže o kvalitách notebooku mnohem víc než některý hardware uvnitř rozhoduje mnohem víc ten na povrchu – klávesnice a ukazovací zařízení. Klávesnice je, jak už bývá u Compaqu zvykem, segmentovaná (oddělené funkční a navigační klávesy), s velkými klávesami a dobrou charakteristikou stisku jednotlivých kláves. Jako ukazovací zařízení je použit trackpoint. Tlačítka jsou dobře navržena a jsou dostatečně velká, abyste při jejich hledání nemuseli používat zrak a vystačili jen s hmatem, drobné výhrady mám ale k trackpointu. Je totiž poměrně nízký a jeho vrchol je přibližně na úrovni kláves, takže když píšu například ve Wordu a ukazováčkem přecházím z klávesy F na B (standardní postup při psaní deseti prsty), tak velmi často škrtnu o trackpoint, který se posune někam jinak a … ani nevím jak, ale během okamžiku píšu na jiném místě dokumentu. Proto jsem vždy musel kurzor posunout na krajní bod obrazovky (nejlépe do rohu), kde byl vůči některým pohybům imunní.

Takže, jaký je verdikt? Když si odmyslím nepovedený experiment s mobilním dokem, který nenabídne s výjimkou dvou mechanik a většího reproduktoru žádnou rozšiřující funkci, tak se jedná povedený o notebook.

Notebook s mobilním dokem
Compaq Armada 3500
Cena: 95 000 Kč (mobilní dok 6 000)
Na testování zapůjčila společnost Compaq
Váš názor Další článek: Tapeta náhle mění barvu při výběru ikony

Témata článku: Notebooky, Windows, Dokovací konektor, Velký posun, Původní klávesnice, Tenký notebook, Armada, Zbytečné rozšíření, Robustní tělo, Notebook, Rozšiřující konektor


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku