TKAlbum to umí s foťáky v Linuxu

Organizace spousty digitálních fotografií je důležité pro každého digitálního fotografa. Také pro Linux existuje několik zajímavých programů - a jedním z nich je i TKAlbum.

Pro práci s digitálními fotografiemi můžete v Linuxu použít hned několik programů. Vlastníte-li některý z digiťáků podporovaných projektem Gphoto, pak jistě užíváte některou z jeho grafických nástaveb. Vlastníte-li digitální fotoaparát podporující standardní USB Mass storage class, můžete pro práci s obrázky využívat běžný souborový manager. Jak Nautilus z Gnome, tak Konqueror z KDE dokáží zobrazovat náhledy jednotlivých fotografií.

Pro správu většího množství fotografií je však daleko výhodnější použít program, který umožňuje alespoň základní katalogizaci obrázků - jejich uložení do tematických albumů. A pokud navíc tento program podporuje úpravu obrázků či vytváření webových obrázkových galerií, máte vyhráno.

TKAlbum je malý a na výkon počítače nenáročný software, který patří mezi druhou skupinu aplikací - je určen pro spolupráci s digitálními fotoaparáty podporující Storage class. Je vytvořen v Tcl/Tk a ke své činnosti využívá několik dříve samostatných aplikací: pro vytváření webových galerií používá script album (umožňuje tvorbu skinovatelných galerií s podporou CSS), pro práci s obrázky a získávání informací z EXIF jsou použity známé Image Magick Tools, dále jhead (pro prácí s EXIF a čtení náhledů uložených do EXIF informací) a jpegtran (manipulace s JPEG fotografiemi). To vše v přehledném a čistém grafickém rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny digitální fotografie jsou uloženy v albách, která jsou stromově organizována. Existuje zde domovské (či lépe řečeno kořenové) album, v němž jsou ostatní alba implementovány jako adresáře obsahující samotné fotografie i případná další vnořená alba, soubory s popisky a různá pomocná data - typicky předpřipravené náhledy jednotlivých snímků.

Pro tvorbu HTML souborů s náhledy fotografií se využívají informace právě z těchto popisků a předpřipravených dat. Díky tomu je tvorba webových galerií poměrně rychlá - ovšem takto vytvořené galerie jsou pouze statické a nelze je jednoduše měnit.

Podpora USB Mass Storage Class fotoaparátů je v Linuxu široká - a pokud jádro vaší distribuce podporuje automount, nemusíte filesystém fotoaparátu ručně připojovat, TKAlbum si jej připojí samo.

Nejnovější verzi je verze 0.8 a velikost instalačního balíčku je příjemných 180 kB. Samotná kompilace a instalace proběhla bez nejmenších problémů a mé celkové dojmy z tohoto programu jsou veskrze dobré - rychlost je subjektivně o kapku vyšší než u mého oblíbeného XnView. TKAlbum za vyzkoušení rozhodně stojí - pokud ovšem máte použitelný digitální fotoaparát.

Diskuze (4) Další článek: Lame 3.93.1 k dispozici

Témata článku: Software, Linux, Lin, Digitální fotoaparáty, Foťák, Alba, Mass, Album, Statická fotografie, Nautilus


Určitě si přečtěte

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 253

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

** Osobní odběr v Alze vyjde na 45 Kč ** Když zaplatíte kartou předem, dostanete slevu 30 Kč ** Většina ostatních e-shopů poplatek za osobní odběr nevede

David Polesný | 171


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku