Tixi Mail Box: Staňte se pánem svého pošťáka

Modem, který se kromě jiného umí sám připojit na Internet a stáhnout uživatelovu poštu.
Modemy se postupně stávají součástí počítačů náročnějších uživatelů. Zatímco dříve se uživatelé ptali na výkon modemu a jeho stabilitu, není to dnes nutné; výjimkou nejsou modemy skvělé, ale naopak průměrné. Proto musí výrobci zákazníka zaujmout mimo jiné cenou a především přidanými službami, které jejich výrobek nabízí. Některá zařízení se proto už nazývají modemem jen z nostalgie a s přihlédnutím faktu, že vám umožní s pomocí telefonní linky také využívat služeb Internetu.

Nepodporujte monopol
Takovým zařízením je i Tixi Mail Box. Jde skutečně o „černou skříňku“, do které laik už příliš nevidí a snaží se jen využívat nabízených funkcí. Základní myšlenkou tohoto zařízení je, že může pracovat, i když je počítač vypnutý. Tedy, myšleno je především odesílání faxů; v tomto poli však existují i další modemy s touto funkcí. Podstatné je, že u Tixiho si můžete zvolit čas a datum, kdy chcete vaše faxy odeslat. Faxy vytvoříte, stisknete tlačítko Odeslat, tím jsou uloženy do paměti modemu; pak určíte, kdy budou odeslány, a vypnete počítač. Samozřejmě, že v době, kdy není počítač zapnutý, dokáže Tixi faxy přijímat. Od ostatních zařízení tohoto typu se ale Tixi liší tím, že totéž dokáže dělat s e-maily.

Ty můžete podobně jako faxy vytvořit, odeslat a určit jim, kdy mají odejít. Srdcem této funkce je Tixi E-mail Server, který se dokáže spojit s vaším poskytovatelem Internetu, stáhnout všechny nové e-maily ve vaší schránce a uložit je ve své paměti – samozřejmě při té příležitosti odešle všechny e-maily, které má v paměti. Díky tomu, že můžete určit čas, kdy tato operace proběhne, můžete výrazně ušetřit za poplatky věnované našemu monopolnímu telefonnímu operátorovi. Jednoduše odešlete svoje e-maily v noci, navíc tato operace bude kratší, než když ji provedete ručně – Tixi se jen spojí, odešle a přijme e-maily a odpojí se, což ručně tak rychle nedokážete.

Tixi je na e-mailové služby výrazně orientován a proto nepřekvapí, že můžete nastavit periodu, ve které se Tixi Mail Box spojuje s vaším poskytovatelem a zjišťuje přítomnost nové pošty. Pokud stáhne novou poštu, signalizuje to rozsvícením diody na předním panelu. Nové e-maily můžete stáhnout, kdy chcete, a nemusíte kvůli tomu zapínat počítač – stačí, když zmáčknete zadní tlačítko a Tixi tuto operaci provede.

Pohodlí zvláště u Pegasa
Abyste mohli plně využívat rozšířených funkcí pro odesílání a přijímání e-mailů, musíte mít správně nakonfigurovaný e-mailovací program. Při instalaci si můžete nainstalovat podporu pro programy Pegasus Mail, Outlook/Exchange a s pomocí programového rozhraní, které výrobce poskytuje, i další programy.

Integrace s Pegasus Mailem je zřejmě nejdokonalejší. Kromě zajištění e-mailových funkcí se samozřejmě nainstaluje také software pro faxování a ovládací utilitky modemu. Modem a dodávaný software (instalace není jednoduchá – v tom smyslu, že některé věci si musíte z instalačního cédéčka doinstalovat ručně) jsou koncipovány pro laického uživatele, takže se v anglické příručce nepíše o možnosti řídit modemovou část pomocí příkazů AT, ale díky vnitřní složitosti celého zařízení bych se zřejmě ani já do toho příliš nepouštěl.

Tixi mezi dvěma adresáty
Kromě rozesílání e-mailů prostřednictvím protokolu TCP/IP (Internetem) umožňuje posílat Tixi Mail Box e-maily prostřednictvím telefonní linky přímo k adresátovi – ovšem s podmínkou, že má také Tixi Mail Box, který dokáže takový e-mail zpracovat a převést do standardní podoby. Pokud využijete tuto formu spojení, musíte si zvyknout na zvláštní e-mailovou adresu příjemce, vypadající přibližně takto: Jméno Příjmení+420-5-11111111, se kterou ovšem dovedou pracovat e-mailové programy, které jsou při instalaci upraveny pro práci s Tixi. Tixi je možné používat také v menší počítačové síti, kdy zajišťuje distribuci e-mailů pro více uživatelů.

Pro pocit klidu a bezpečí
Poněkud kontroverzní částí modemu je tzv. e-mail firewall. Pracuje tak, že v režimu odesílání e-mailu můžou data proudit nejdříve z počítače do Tixi, potom je tato cesta uzavřena a data můžou proudit jen z Tixi k vašemu ISP. Při stahování je postup opačný – jsou stáhnuty e-maily, cesta je uzavřena a poté jsou předány do počítače. Tím se podle výrobce dosáhne toho, že hacker nemůže získat vzdálený přístup k vašemu počítači v době, kdy stahujete e-maily. Jenže tato doba je relativně krátká a když používáte Tixi Mail Box jako modem, nemůže být z pochopitelných důvodů (když chcete zobrazit ve svém prohlížeči webovou stránku, musí probíhat plynulá komunikace oběma směry) tato funkce zapnuta a hackeři mají spoustu času, jak případně nabourávat váš počítač (na druhou stranu – proč by to dělali). Tato funkce je z teoretického hlediska chvályhodná, ale smysl v ní nevidím.

Pokud to v tomto článku ještě pořádně nezaznělo, Tixi Mail Box se dá samozřejmě používat i jako klasický modem, a to od rychlostí 33,6 kb/s, tak s 56 kb/s standardem V.90 nebo ISDN.

Dobré i špatné zprávy z Německa
Špatné zprávy na závěr – Tixi Mail Box nemá homologaci. Přestože výrobce výrazně prezentuje svoje úspěchy na německém trhu, odkud pochází, jako jsou certifikáty od spolkových úřadů o bezpečnosti e-mailového firewallu, není to našinci moc platné, protože podle platné legislativy by nikdo neměl zařízení bez homologace ČTÚ připojit k telefonní síti. Mimochodem, i to by měl provést pověřený pracovník – samotné zastrčení telefonního kabelu do zdířek.

Cena také není nejnižší, zvláště ve srovnání např. s Kortex Adaptixem; i když Tixi Mail Box nabízí jiné služby. Při této příležitosti ale musím připomenout, že Tixi nemá hlasový záznamník. Také ovladače by si zasloužily více péče, stejně jako instalační program. Pokud ale patříte mezi zuřivé e-mailery, jejichž každých pět minut se opakující činností je připojování se modemem k Internetu a kontrola e-mailové schránky, může Tixi Mail Box získat vaše sympatie, stejně jako si získá sympatie těch firem, jejichž pobočky mezi sebou komunikují faxy – tato možnost zůstane zachována, navíc ale přibude možnost posílat si přímo e-maily a v budoucnu i možnost vybudování Virtuální Privátní Sítě. Připravenost pro ISDN (jiné modely určené přímo pro ISDN, ale se stejnými funkcemi a hardwarem) je také pozitivní.

modem s nezávislými funkcemi
Tixi Mail Box
Zdroj: Annex NET, s. r. o., Praha
Telefon: (02) 57 31 08 51
Cena: 8 493 Kč bez DPH (model M56 – interní modem 56 kb/s)
12 227 Kč bez DPH (interní modem 56 kb/s, e-mailový firewall)
Záruka: 1 rok
Parametry: max. přenosová rychlost 56 kb/s (V.90), paměť 2 (4) MB – rozšiřitelná na 24 (32) MB, fax, SMTP/POP3, rozměry 45×125×130 mm, hmotnost 400 g
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Razantní uvolnění místa na NT

Témata článku: Software, Internet, Nostalgie, Set Top Box, Pán, Faxy, Pocit klidu, Mailer, Pošťák, Pegasus, Hlasový příkaz, Špatná stabilita, Mail, Box, Zadní tlačítko, Modemy


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 27

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně