Titáni světa výpočetní techniky vyhlášeni

I Západ má své "osobnosti roku v informačních technologiích". Jaká jména na nich najdeme letos?
Špičkový časopis Upside, existující ve svých (značně odlišných) verzích na papíře i na Internetu, publikuje každoročně seznam nejvýznamnějších osobností světa výpočetní techniky, čili 100 nejvlivnějších osob digitálního světa, což je asi nejpřiléhavější označení. Redaktoři Upside jsou věci znalí a nechybí jim ostrý novinářský jazyk, proto se můžeme setkat s tím, co se dá nazvat „nedostatkem úcty“ k velkým jménům. Přečtěte si zmíněné články sami, je to mimořádně zajímavé seznámení se s „velkým světem“; zde je jen krátký výtah s komentářem.

Vítězem se letos stal – a myslím, že zaslouženě – John Chambers, šéf firmy Cisco. Chambers je stejně jako třeba Bill Gates manažerem-samoukem; firmu založil a z nuly přivedl na místo šesté největší (co do kapitalizace) americké firmy v oblasti informačních technologiích – daleko před společnostmi jako je Hewlett-Packard nebo Compaq, a za mnohem kratší dobu. Několik let nebylo jasné, kdo „může“ za bezchybné a rychlé kroky a úspěchy Cisca – i analytici se domnívali, že Cisco je prostě šťastná firma, která se „trefila“ do neobvykle růstového a ziskového oboru. Nyní jsou již tyto představy korigovány: je to právě John Chambers, který je dnes stále častěji citován jako špičkový vizionář a manažer nedělající chyby, a přitom jako „člověk“ na rozdíl od některých jiných robotů.

Stříbrnou příčku obsadil Bill Gates, který už anketu jednou vyhrál – přes to, že mediálně je na tom Microsoft letos snad nejhůř za celou svou historii, hodnota firmy stále rychle stoupá a firma sama se obrovsky a rychle mění: ze softwarového domu je to gigantický konglomerát postupně zasahující do dalších a dalších oblastí života, nejen počítačů a Internetu.

Bronz má u nás málo známý Bernard Ebbers, šéf MCI-Worldcom. Málo známý proto, že jeho odvážné kroky a neslýchané akvizice (celkem pravidelně polyká větší firmy než je původní Worldcom) ovlivnily zatím jen Ameriku. Ale všeho do času, tento gigant přijde i k nám a možná nebude čekat na ukončení monopolu SPT Telecomu.

Další místa jsou:

4. Steve Jobs: obrátil Apple z kurzu střemhlavého směrem dolů do alespoň mírně stoupajícího, získal mu opět jméno a oblibu.

5. Steve Chase: šéf America Online, největšího internetového providera na světě s neuvěřitelnými 14 mil. uživatelů. AOL je už v Německu, kde fúzuje s Bertelsmannem, jeho další Drang nach Osten je jen věcí krátkého času.

6. Michael Dell, jak jinak, šéf a zakladatel Dellu. Pro mě osobně „až“ na šesté příčce – vždyť Dell letos pravděpodobně sesadí Compaq z trůnu v některých kategoriích prodeje pécéček!

7. Paul Allen, muž v pozadí: spoluzakladatel Microsoftu a stále držitel cca 7% akcií firmy (s hodnotou 22 mld. USD) je spoluvlastníkem desítek dalších zajímavých firem hlavně v oblasti Internetu.

Z dalších osobností digitálního světa považuji za zajímavé zmínit:

  • Jeff Bezos, zakladatel Amazon.com byl vyhlášen „předním vizionářem“. Logicky – jeho koncept dnes kopírují možná tisíce obchodních webů. Bezos se usmívá, protože se mu pod začínající pleší líhnou další nápady, které střelhbitě realizuje a udržuje si před konkurencí minimálně roční náskok. Což je jako dvacet let v automobilovém průmyslu.
  • Yang a Filo, zakladatelé Yahoo, jsou mezi vizionáři na druhém místě: Yahoo jde také rychle dopředu a pokud má někdo na světě skutečný Přístav (nikoli „portál“), pak je to právě Yahoo
  • Nathan Myhrvold z Microsoftu je vizionářem č. 3. Jediný z elity Microsoftu, který jakoby nebyl dotčen přílišnou microsoftí koncentrací na byznys a světovládu – pokud se ale někdo dnes u Microsoftu dovede zadívat do mlh a říci „půjdeme tudy“, je to právě on
  • Linus Torvalds, vzatý na vědomí! Konečně i velká média přiznávají, že osoba, kterou stále častují přívlastkem „student“, patří mezi velké vizionáře dnešního světa.
Váš názor Další článek: Lucent pro příští tisíciletí

Témata článku: Apple, Byznys, Zakladatel, Svět, Zajímavé místo, Technik, Bezos, Chase, Výpočet, Známá akvizice, Zajímavé jméno, Allen, Michael Dell, Původní zakladatel, Velké jméno, Zajímavý krok


Určitě si přečtěte

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

** Na eBayi aspol. ji koupíte za čtyři stovky ** Má Wi-Fi a povedenou appku ** Spojíte ji s Googlem, Amazonem, IFTTT i vlastním systémem

Jakub Čížek | 42

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

** HP se u nového Elitebooku snaží o nadstandardní výbavu ** Notebook klade důraz na videokonference ve firemním prostředí ** Unikátní displej umí omezit čitelnost z boku

Tomáš Holčík | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání