Tiskárny v ČR: čím více elektroniky, tím více papíru

Vize kanceláře bez papíru se i nadále vzdaluje. Podle poslední studie IDC rostl trh s tiskárnami v dvouciferných číslech, stále více se prosazují hlavně multifunkční zařízení. Podrobné informace včetně jmen nejúspěšnějších výrobců na našem trhu najdete uvnitř článku.

Skutečnost, že s rozvojem informačních technologií a narůstající penetrací osobních počítačů do domácností i firemních provozů vzrostl také objem potištěného papíru, dokazují studie analytických společností. Například podle Gartneru vzroste objem papíru používaného v kancelářích každý rok o 21 %.

Tento trend potvrzuje i nejnovější zpráva společnosti IDC, která analyzuje trh s kancelářskými zařízeními (tiskárny, multifunkční zařízení a kopírky) na území České republiky v roce 2004. Základním sdělením je skutečnost, že na rozdíl od předchozího období tento segment výrazně rostl. Současně však pokračuje pokles zájmu o klasické tiskárny, které jsou nahrazovány multifunkčními zařízeními.

Půl milionu tiskáren jen pro nás

Za uplynulý rok se podle IDC v České republice prodalo 465 654 kusů kancelářských zařízení v celkové hodnotě přibližně 159 milionů amerických dolarů. Naprosto marginální podíl na tomto objemu mají kopírovací zařízení, ať už analogová nebo digitální, celkem se jich prodalo 6426 kusů. Největší část trhu s kancelářskými stroji představovaly tiskárny, kterých se prodalo 300 052 kusů, multifunkčních zařízení dodali čeští distributoři zákazníkům 159 176.

Ve srovnání s výsledky za rok 2003 se nejlépe dařilo již zmíněným víceúčelovým zařízením, která nabízejí funkce tiskárny, kopírky, skeneru i faxu v různých kombinacích. V roce 2004 se takových zařízení prodal více než dvojnásobek, přesněji řečeno o 123 %. Nejvíce se na tomto nárůstu podílela zařízení založená na inkoustové tiskové technologii, v oblasti "inkoustu" tvořila multifunkční zařízení celých 40 % prodejů. Klasických tiskáren se v roce 2004 prodalo o 5,2 % méně než před rokem. Tempo poklesu prodejů se ale zpomalilo, v roce 2003 byl pokles prodeje tiskáren desetiprocentní.

Zajímavý pohled je na podíl jednotlivých technologií u prodávaných tiskáren. Nejvíce se stále prodávají inkoustové tiskárny, těch bylo v uplynulém roce 64,3 %. Druhé nejžádanější byly černobílé laserové tiskárny (27,8 %). Dále následovaly barevné laserové tiskárny (4,6 %) a jehličkové tiskárny (3,3 %), které se stále nepodařilo úplně nahradit. Největší dynamiku růstu mezi tiskovými technologiemi vykazuje barevný laser, zejména díky výraznému meziročnímu poklesu cen barevných laserových tiskáren.

HP vládne všem

Neotřesitelnou první pozici si v souboji výrobců kancelářské techniky udržuje Hewlett-Packard, kterému patří 47,9 % trhu podle počtu prodaných zařízení. Úspěchu dosahuje zejména u levnějších zařízení, protože podíl na celkovém finančním obratu dosáhl výrazně nižší hodnoty (35,4 %).

Druhé místo v žebříčku prodejů podle počtu dodaných zařízení patří Canonu s 16,7 %, předstihl tak loni druhý Epson, na který s podílem 13,9 % na počtu dodaných zařízení zbyla třetí příčka. Lexmark potom udržel loňské čtvrté místo s podílem 7 %.

První pozice patří HP i v jednotlivých kategoriích. U tiskáren patří HP 41,7 % trhu co do počtu prodaných kusů a 50,6 % co do finančního objemu. Ve srovnání s rokem 2003 zaznamenaly prodeje tiskáren s logem HP výrazný pokles, podle IDC za tímto poklesem stojí soustředění se na multifunkční přístroje.

Necelých dvacet procent tiskáren prodaných v ČR za uplynulý rok dodal na trh Canon, počet prodaných tiskáren této společnosti vzrostl meziročně o 27 %, zejména díky uvedení značky Pixma. Třetí místo patří v oblasti jednoúčelových tiskáren Epsonu s podílem 15,8 %.

"Multifunkce" sežerou tiskárny

V případě multifunkčních kancelářských zařízení vede v prodejích opět Hewlett-Packard, a to velice přesvědčivě s podílem 61,5 % na počtu prodaných zařízení. Druhé místo patří společnosti Epson, její podíl je ale ve srovnání s lídrem trhu šestinový, i tak 10,9 % stačilo na "stříbrnou medaili". Na třetím místě se v počtu prodaných multifunkčních zařízeních umístil Canon s 9,4% podílem na trhu.


Multifunkční zařízení vykazují velice dynamický růst, který potvrzuje pravidlo o rychlém růstu z malých čísel. V roce 2004 se tak prodalo o 123 % zařízení více než v roce 2003, finanční objem v této oblasti vzrostl o 40,2 % díky klesajícím cenám, které tlačí dolů konkurence i spoléhání na vysoké zisky z prodeje spotřebního materiálu. Na rozdíl od desítek let prodeje tiskáren jsou multifunkční zařízení stále ještě poměrně novým fenoménem a mají kam růst, právě na úkor samostatných tiskáren, o skomírajícím trhu s kopírkami nemluvě.

I v dlouhodobějším výhledu do roku 2009 však IDC počítá s prodeji tiskáren v řádech statisíců kusů. Omezení počtu prodaných tiskáren a multifunkčních zařízení tak může přinést snad pouze kvalitní elektronický papír s nízkými náklady na pořízení a provoz. A to je i přes nejrůznější představené prototypy stále hudbou budoucnosti.

Diskuze (13) Další článek: Obchodní dům Vltava.cz změnil majitele

Témata článku: Tiskárny, Papír, Elektro, Uplynulý rok, Největší rozdíl, Klesající cena, Kopírky canon, Kopírky, Lexmark, Klasický tisk, Více, Česká tisková kancelář, Tiskárny Canon Pixma, Zařízení, Tiskárny multifunkční, PAP, Podíl, Tiskárny Canon, Klesající podíl, Tisk, Inkoustové tiskárny canon, Multifunkční tiskárny canon, Prodej, Canon Pixma, Multifunkční zařízení


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky