Tiskárna Xerox DocuPrint 40: Lehce zvládnutý nápor

Recenze rychlé tiskárny Xerox včetně bohatého příslušenství.
Krabice, z jejíchž útrob se mi podařilo po velké námaze dostat síťovou čtyřicetistránkovou tiskárnu Xerox DocuPrint 40N, velkokapacitní podavač, duplexní jednotku a finisher (o tom dále), působila masivním dojmem, stejně jako tiskárna samotná. A uchvátí nejen masivností a robustností, to si můžete být jisti.

Máme v ní poklad
Předností této síťové tiskárny je její rychlost 40 str./min. a měsíční zatížení 200 tisíc stran, které z ní činí opravdového giganta, jenž vyhlašuje boj svým konkurentům. S možností tisku stránek formátu A3, výdrží toneru na 23 tisíc stránek A4 (při pětiprocentním pokrytí strany) a cenou základní sestavy 119 tisíc Kč je tento produkt ideální pro střední podniky.

Řídicím centrem je procesor Intel i960HD taktovaný na 66 MHz, který ovládá 32 MB paměti a 2,1GB pevný disk (volitelné příslušenství). Tiskárna podporuje vzdálenou správu pomocí protokolu SNMP přes protokoly IP nebo IPX. Xerox zvládá rozlišení 600 × 600 dpi.

Standardně má tiskárna dva zásobníky na 500 listů a ruční podavač na 50 obálek, fólií či pohlednic, je možno dokoupit velkokapacitní podavač papíru na 2 500 listů (cena 42 tisíc Kč), do něhož se vyplatí investovat zejména tehdy, pokud je tiskárna instalována do větší firmy s velkým objemem tisku – odpadne tak běhání každou chvíli s novými papíry do zásobníků. Samozřejmostí je také volitelná duplexní jednotka pro oboustranný tisk za cenu vcelku lidovou (15 tisíc Kč). K ní lze dále dokoupit finisher (třidička a sešívačka dohromady), díky němuž můžete na výstupu tiskárny očekávat třeba i sešitý časopis – vynikající pro tisk manuálů, méněstránkových brožovaných knih apod.

Až pětkrát rychlejší!
Při tisku čistého textu tiskárna zvládla prakticky tolik, kolik slibuje – 39,6 strany za minutu; pokud tisknete text s nenáročnou grafikou, zvládá tiskárna 36–37 stran za minutu. S duplexem sice udává Xerox až 32 stran za minutu, ovšem při našem testu byla skutečnost podstatně nižší, a sice 12 stránek. To však nesnižuje kvality tiskárny.

Tiskárna samozřejmě umí zpracovávat PostScript Level 3, takže jsem ji ihned otestoval na tisku naší titulní stránky. Čas čekání se oproti HP LaserJet 5M zkrátil na pětinu: místo pětadvaceti minut jsem čekal pouhých pět. Tohle je ale extrém, neboť obálka Computeru obsahuje třicetimegabajtový obrázek, takže se zde musí počítat i se zařazením tohoto prvku do tiskové fronty. Obyčejné stránky tiskla podstatně rychleji, většinou kolem minuty.

Kalkulačku k ruce
Lze vypočítat i přibližné měsíční náklady na tisk. Vezmu-li v úvahu reálnou vytíženost tiskárny 100 tisíc stran do měsíce, pak za měsíční spotřebu toneru utratíte 37600 Kč, válec má životnost 300 tisíc stran, tedy započítáme 1/3 pořizovací hodnoty, a sice 8000Kč, 100 tisíc kusů papíru při průměrné ceně za balík (500 listů) 100Kč bude činit 20000 Kč. Takže pominu-li pořizovací hodnotu tiskárny, dostanete se na 65600Kč za měsíc, což činí 66 haléřů za stranu. Cenu samotné tiskárny bez doplňků překročíte již před ukončením druhého měsíce, což z tiskárny činí úspornou záležitost.

Tiskárna tedy nabízí za dobrou cenu rychlý tisk, vysoký počet potisknutelných stran do měsíce a široké možnosti rozšíření, kdy se cena rozšíření v celkových nákladech docela ztratí (přesné ceny jsou uvedeny v tabulce).

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: VRML konsorcium mění jméno – doufejme, že nejen to

Témata článku: Tiskárny, Sestavy, Xerox, Tisk, Mine, Masivní rozšíření, Duplex, DOC, Obálky, Síťová jednotka, Velká fronta, Nápor, Tiskárna, Tiskař, Přesná hodnota, Opravdový konkurent, velké pokrytí, Toner


Určitě si přečtěte

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 122

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 123

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize