Tiskárna Tally T8104 – pomalá, ale věrná

Barevné stránkové tiskárny, na konci minulého roku investice za několik set tisíc, zaznamenaly letos výrazný pokles cen. Týká se to i jediné barevné tiskárny společnosti Tally – T8104 a T8104 Plus. A právě s prvním modelem této řady se nyní v krátkosti seznámíte.
Barevné stránkové tiskárny, na konci minulého roku investice za několik set tisíc, zaznamenaly letos výrazný pokles cen. Týká se to i jediné barevné tiskárny společnosti Tally – T8104 a T8104 Plus. A právě s prvním modelem této řady se nyní v krátkosti seznámíte.

Tiskne i na druhé straně zeměkoule
Nejdříve vzpomenu možnosti připojení do sítě, protože tato tiskárna je především síťová. Kromě připojení přes paralelní a sériový port je možné tiskárnu zapojit také do sítě, a sice velmi jednoduchým způsobem – v nabídce tiskárně zadáte IP-adresu a masku podsítě, v počítači – pokud máte nainstalovánu podporu sítě IP – stačí jen nastavit zásuvku na tuto adresu. Teoreticky tedy lze tisknout i tehdy, je-li tiskárna na druhé straně světa!

Ale připojit tiskárnu tímto způsobem se nám žel nepodařilo, protože IP-adresu v naší síti získávají klienti ze serveru DHCP, takže jsme tuto tiskárnu zapojili standardním způsobem do fronty sítě Novell (protokol IPX), kde fungovala bez problémů.

Barvičky, kdopak vám dal jas?
Po úspěšném zapojení tiskárny a nainstalováním ovladačů mě překvapila zejména kvalita barevného tisku. Tiskárna umožňuje fyzické rozlišení až 2 400×600 dpi. Výsledek byl de facto srovnatelný, možná i lepší výsledek (subjektivní posouzení) než z inkoustové konkurence HP DeskJet 720 při tisku na speciální papír – a to je co říci; barvy jasné, plné, kontrastní, přechody plynulé, bez pruhů. (Na rozdíl od QMS MagicColor2 DeskLaser, která je sice levnější, ovšem kvalita tisku výrazně pokulhávala za obyčejnou inkoustovou tiskárnou – její slabinou byly přechody a kontrast barev.)

A to vše v rychlosti, která podle potisknuté plochy činí 3 až 8 stran za minutu (v barvě). Tisknete-li černobíle, zahltí vás tiskárna 8–16 stranami za minutu, obé v rozlišení 1 200×600 dpi. T8104 umí v základní sestavě i PostScript Level 2 (aby ne – za tu cenu …), což jsme ihned vyzkoušeli na několika stránkách časopisu. Rychlost zpracování černobílé stránky nebyla oproti minule testované Xerox DocuPrint40N nebo HP LaserJet 8000 nijak úchvatná, na druhou stranu větší než HP LaserJet 5M.

Opakování matka… rychlosti
Trochu zamrzí nízký objem barevného tisku: měsíční cyklus činí 5 tisíc stran, u černobílého je toto číslo čtyřikrát vyšší. To předurčuje tiskárnu na druhé místo ve firmě, kdy na prvním je rychlá černobílá stránková tiskárna s vyšším měsíčním cyklem, na druhém pak T8104 s tiskem pouze barevných stran. Pokud byste chtěli mít tyto tiskárny v jedné, musíte investovat podstatně větší peníz do podstatně rychlejší barevky.

barevná laserová tiskárna
Tally T8104
Zdroj: Tecoma, Praha
Telefon: 02–51 01 41 11
Cena: 129 254 Kč bez DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: 2 400×600 dpi, 4–8 stran barevného tisku za minutu, barecný měsíční objem 5 tisíc stran

Technické parametry tiskárny
Processor 64bitový 133 MHz RISC
Rychlost tisku čb až 16 stran za minutu
Rychlost barevného tisku 4–8 stran za minutu
Měsíční cyklus čb až 20 000 stran
Měsíční cyklus barevně až 5 000 stran
Print resolution T8104 – 600×600 (2 400 × 600 po upgrade paměti RAM)
Standardní paměť 24 MB
Maximální paměť 384 MB, celkem 3 sloty
Externí pevný disk až 3 přídavné 2,1GB disky přes rozhraní SCSI

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Úschovny dat zaznamenávají největší růst za posledních pět let

Témata článku: Tiskárny, Resolution, Barevné tiskárny, Nízký kontrast, DHCP, Tiskárna, Mine, Speciální sestava, Laserový zdroj, Druhá strana, Rozlišení, Tisk, Nízký jas, HP Deskjet, HP Laserjet, Subjektivní posouzení


Určitě si přečtěte

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů