Tisk pro malé sítě

Recenze tiskárny Kyocera FS-800.
Jednou ze žhavých loňských invexových novinek byla Kyocera FS-600, pod jejímž designem byl podepsán F. A. Porsche. Nyní se mu po uvedení nového a silnějšího modelu FS-800 trochu podíváme na zoubek. Jedná se o osmistránkovou tiskárnu, která umožňuje v základní verzi emulaci jazyka PostScript a volitelně také nabízí možnost připojení na síť.

Pro testování byl poskytnut standardní model s pamětí 4 MB rozšířenou o dalších 8 MB. Asi první nejpodstatnější otázkou je vlastní výkon tiskárny. Papírový výkon tiskárny je uváděných 8 stran za minutu. V praxi tento výkon kolísal od šesti a tři čtvrtě do sedmi a půl strany v závislosti na charakteru dat (což je typické pro téměř všechny tiskárny). V tomto případě se jednalo o dokument aplikace MS Word s prvky jednoduché čárové grafiky.

Při tisku složité textové sazby s ilustracemi z postscriptových dat i přes rozšíření paměti poklesl výkon tiskárny na polovinu – necelé čtyři strany za minutu. Co se týče komplexní vektorové grafiky, tak na zpracování tiskového souboru o velikosti 1,2 MB potřebovala tiskárna téměř čtyři minuty. Dalším rozšířením paměti by se výkon tiskárny zvýšil, ovšem v případě komplexní grafiky a složitých postscriptových dat má na výkonu nemalý podíl také procesor tiskárny.

Sto tisíc a dost?
K charakteristikám tiskárny patří dále pravé rozlišení 600 dpi a speciální keramický válec s vysokou životností 100 000 stran. Takže je třeba „pouze“ vyměňovat kontejner s tonerem (o kapacitě 3 000 stran při 5% pokrytí) a doplňovat papír. Druhou podstatnou otázkou jsou náklady. Jestliže počítáme, jaké jsou náklady za toner na stránku, vychází nám 1 710/3 000 – tedy bez DPH přibližně 57 haléřů na stránku a s DPH dokonce 70 haléřů. Tato cifra je poněkud vyšší (dokonce více jak dvaapůlkrát) než u velkých stránkových tiskáren Kyocera, což je při menším objemu tisku pochopitelné. Ale to ještě není všechno.

Výměna válce představuje asi 40 % ceny tiskárny. Po vytisknutí 100000 stran nebo nejdéle po 3 letech je potřeba počítat s nákupem nové tiskárny. I tuto skutečnost je nutno při výpočtu nákladů na stránku vzít v úvahu. Započítáme-li do nákladů na stránku i cenu tiskárny, dostaneme se na 78 haléřů bez DPH, což je 96 haléřů s daní. Takže jsme sice o něco výše, ale i přesto se ve třídě tiskáren do 10 stran za minutu jedná o velmi slušný výsledek.

Trpasličí síť
Kromě emulace jazyka PostScript je výhodou tiskárny možnost připojit ji do sítě, a to prostřednictvím 10megabitové karty za 11 990 korun. K dispozici však je také 10/100magabitová karta. Největším konkurentem je ve třídě do 10 stran za minutu tiskárna OKIPAGE 10i. Její pořizovací náklady jsou o patnáct set korun vyšší, ale náklady na síťovou kartu téměř třetinové. Emulace jazyka PostScript je v tomto případě volitelná a náklady na stránku vyšší.

Zlobivý podavač
Spodní podavač s kapacitou 150 listů při testech občas nepracoval úplně dokonale. Zejména pokud v něm bylo málo listů, po otevření a opětovném uzavření na ovládacím panelu tiskárny neustále blikalo Add paper i přesto, že v tiskárně papír byl. Pokud se nevyskytl zmiňovaný problém, podavač jednotlivé listy papíru podával spolehlivě.

Co se týče ručního zakládání, lze je použít pouze pro jednotlivé listy. Takže rozumnou variantou je dokoupení přídavného podavače na 250 listů papíru (cena 5 762 korun).

Málo je někdy více …
Při instalaci tiskárny do malé sítě je nutné dodržovat maximální měsíční zátěž. Lze ji použít v případě malé sítě s nepříliš vysokými nároky na objem tisku. V tomto ohledu není vhodné tiskárnu připojovat do sítě s více jak pěti až osmi počítači. Kromě nízkých nákladů nabízí tiskárna velmi slušný poměr cena/výkon. Takže lze uvažovat i o domácím použití.

Laserová tiskárna Kyocera FS-800
Zdroj: Janus s. r. o., Praha
Telefon: 02–25 12 72
Cena: 23 900 Kč bez DPH
Záruka: 1 rok/100 000stran

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Scanner přes PCMCIA

Témata článku: Síť, Slušný poměr, Nemalá cena, Malý objem, Porsche 911, Rozšířená záruka, Papírový výkon, Nemalý podíl, M/s, Porsche Design, Vysoká třída, Loňská grafika, Laserový zdroj, Janus, Tisk, Kyocera, Toner


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 109

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5