Recenze tiskárny Kyocera FS-800.
Jednou ze žhavých loňských invexových novinek byla Kyocera FS-600, pod jejímž designem byl podepsán F. A. Porsche. Nyní se mu po uvedení nového a silnějšího modelu FS-800 trochu podíváme na zoubek. Jedná se o osmistránkovou tiskárnu, která umožňuje v základní verzi emulaci jazyka PostScript a volitelně také nabízí možnost připojení na síť.
Pro testování byl poskytnut standardní model s pamětí 4 MB rozšířenou o dalších 8 MB. Asi první nejpodstatnější otázkou je vlastní výkon tiskárny. Papírový výkon tiskárny je uváděných 8 stran za minutu. V praxi tento výkon kolísal od šesti a tři čtvrtě do sedmi a půl strany v závislosti na charakteru dat (což je typické pro téměř všechny tiskárny). V tomto případě se jednalo o dokument aplikace MS Word s prvky jednoduché čárové grafiky.
Při tisku složité textové sazby s ilustracemi z postscriptových dat i přes rozšíření paměti poklesl výkon tiskárny na polovinu – necelé čtyři strany za minutu. Co se týče komplexní vektorové grafiky, tak na zpracování tiskového souboru o velikosti 1,2 MB potřebovala tiskárna téměř čtyři minuty. Dalším rozšířením paměti by se výkon tiskárny zvýšil, ovšem v případě komplexní grafiky a složitých postscriptových dat má na výkonu nemalý podíl také procesor tiskárny.
Sto tisíc a dost?
K charakteristikám tiskárny patří dále pravé rozlišení 600 dpi a speciální keramický válec s vysokou životností 100 000 stran. Takže je třeba „pouze“ vyměňovat kontejner s tonerem (o kapacitě 3 000 stran při 5% pokrytí) a doplňovat papír. Druhou podstatnou otázkou jsou náklady. Jestliže počítáme, jaké jsou náklady za toner na stránku, vychází nám 1 710/3 000 – tedy bez DPH přibližně 57 haléřů na stránku a s DPH dokonce 70 haléřů. Tato cifra je poněkud vyšší (dokonce více jak dvaapůlkrát) než u velkých stránkových tiskáren Kyocera, což je při menším objemu tisku pochopitelné. Ale to ještě není všechno.
Výměna válce představuje asi 40 % ceny tiskárny. Po vytisknutí 100000 stran nebo nejdéle po 3 letech je potřeba počítat s nákupem nové tiskárny. I tuto skutečnost je nutno při výpočtu nákladů na stránku vzít v úvahu. Započítáme-li do nákladů na stránku i cenu tiskárny, dostaneme se na 78 haléřů bez DPH, což je 96 haléřů s daní. Takže jsme sice o něco výše, ale i přesto se ve třídě tiskáren do 10 stran za minutu jedná o velmi slušný výsledek.
Trpasličí síť
Kromě emulace jazyka PostScript je výhodou tiskárny možnost připojit ji do sítě, a to prostřednictvím 10megabitové karty za 11 990 korun. K dispozici však je také 10/100magabitová karta. Největším konkurentem je ve třídě do 10 stran za minutu tiskárna OKIPAGE 10i. Její pořizovací náklady jsou o patnáct set korun vyšší, ale náklady na síťovou kartu téměř třetinové. Emulace jazyka PostScript je v tomto případě volitelná a náklady na stránku vyšší.
Zlobivý podavač
Spodní podavač s kapacitou 150 listů při testech občas nepracoval úplně dokonale. Zejména pokud v něm bylo málo listů, po otevření a opětovném uzavření na ovládacím panelu tiskárny neustále blikalo
Add paper i přesto, že v tiskárně papír byl. Pokud se nevyskytl zmiňovaný problém, podavač jednotlivé listy papíru podával spolehlivě.
Co se týče ručního zakládání, lze je použít pouze pro jednotlivé listy. Takže rozumnou variantou je dokoupení přídavného podavače na 250 listů papíru (cena 5 762 korun).
Málo je někdy více …
Při instalaci tiskárny do malé sítě je nutné dodržovat maximální měsíční zátěž. Lze ji použít v případě malé sítě s nepříliš vysokými nároky na objem tisku. V tomto ohledu není vhodné tiskárnu připojovat do sítě s více jak pěti až osmi počítači. Kromě nízkých nákladů nabízí tiskárna velmi slušný poměr cena/výkon. Takže lze uvažovat i o domácím použití.
Laserová tiskárna Kyocera FS-800
Zdroj: Janus s. r. o., Praha
Telefon: 02–25 12 72
Cena: 23 900 Kč bez DPH
Záruka: 1 rok/100 000stran
Zdroj: Computer