Právo | Drony | Létání

Tisíce amerických letců dronů se bouří proti návrhu nových pravidel

Mnoho zemí po celém světě hodlá v dohledné době nastolit nová pravidla amatérského létání s drony včetně povinné registrace u strojů střední a vyšší třídy vybavené kamerou.

Jelikož s trhem s drony mají ještě stále nejvíce zkušeností v USA, za připomínku stojí aktuální smršť negativních komentářů především amatérských letců vůči návrhu nové regulace, pod kterou je podepsán jak federální úřad pro letectví FAA, tak tamní ministerstvo dopravy.

K tomuto dni svým komentářem k návrhu přispělo více než 34 tisíc letců. A co je tak rozezlilo? Navrhovaná pravidla jsou opravdu drakonická a tykají se všech letounů na dálkové ovládání s hmotností alespoň 0,55 liber (250 gramů).

Drony budou muset skrze internet hlásit polohu a registrační údaje

Pokud regulace vstoupí v platnost, drony samy o sobě budou muset rádiově do okolí vysílat veřejnou informaci o své poloze a identifikační údaje. S tím se výhledově počítá i v Evropě, nicméně dokument dále navrhuje, aby stejná data do ústředí skrze internet okamžitě zasílalo také samotné dálkové ovládání, které má v sobě zpravidla připojený váš mobil.

Tímto krokem by došlo v podstatě k plnému zapojení podobných letounů do systému řízení letové dopravy a bylo by možné v reálném čase sledovat případné hříšníky.

Podle kritiků se ale už jedná o bizarní zásah do moderní sportovní aktivity. Zejména s ohledem na hmotnostní limit 250 gramů – vždyť většina dronů z Aliexpressu, pomineme-li ty nejmenší, mají často vyšší hmotnost, a přitom se stále jedná o hračky s rádiovým dosahem v řádu desítek metrů, které nemohou ublížit naprosto nikomu a ničemu.

Nejdále 122 metrů od pilota

Kritici nakonec poukazují i na požadavek, aby se nové drony držely ve vzdálenosti nejvýše do 400 stop od pilota (120 metrů). I když má tento limit své opodstatnění v obydlené oblasti a v podstatě odpovídá i českým předpisům, které vyžadují dodržení očního kontaktu s letounem, kdesi uprostřed neobydleného Utahu by podobný požadavek byl jen zbytečným úředním omezením. Vždyť současné drony střední a vyšší třídy s GPS, počítačovým viděním a prvky autopilota zvládnou bez rizika mnohem více. 

Úřady by si měly uvědomit, že bič bez cukru se jim může vymstít

Suma sumárum, blížící se úprava regulace amatérského létání (i v Česku), má hromadu odpůrců i pochybovačů a úřady by měly konečně vedle biče nabídnout i nějaký ten cukr. V opačném případě se totiž může velmi snadno stát, že budou mnozí povinnou registraci jednoduše ignorovat.

Přece jen, maličká kvadrokoptéra není automobil prohánějící se po D1, takže případná snaha o odhalování nezaregistrovaných hříšníků – pokud tedy nebudou létat okolo letišť či zjevně obtěžovat ostatní, je zcela nerealistická.

Autor článku je amatérský pilot dronů DJI

Diskuze (41) Další článek: USA obvinily Čínu z toho, že proti jednomu z jejich průzkumných letadel použila laserovou zbraň

Témata článku: Právo, Internet, USA, Evropa, Drony, DJI, Létání, GPS, UAV, Mavic, Kvadrokoptéra, Ministerstvo dopravy, Nové pravidlo, Utah, Americký letec, Česká republika, Letci, Pilot, Regulace, Povinná registrace, Letoun, Vysoká třída


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor