Právo | Drony | Létání

Tisíce amerických letců dronů se bouří proti návrhu nových pravidel

Mnoho zemí po celém světě hodlá v dohledné době nastolit nová pravidla amatérského létání s drony včetně povinné registrace u strojů střední a vyšší třídy vybavené kamerou.

Jelikož s trhem s drony mají ještě stále nejvíce zkušeností v USA, za připomínku stojí aktuální smršť negativních komentářů především amatérských letců vůči návrhu nové regulace, pod kterou je podepsán jak federální úřad pro letectví FAA, tak tamní ministerstvo dopravy.

K tomuto dni svým komentářem k návrhu přispělo více než 34 tisíc letců. A co je tak rozezlilo? Navrhovaná pravidla jsou opravdu drakonická a tykají se všech letounů na dálkové ovládání s hmotností alespoň 0,55 liber (250 gramů).

Drony budou muset skrze internet hlásit polohu a registrační údaje

Pokud regulace vstoupí v platnost, drony samy o sobě budou muset rádiově do okolí vysílat veřejnou informaci o své poloze a identifikační údaje. S tím se výhledově počítá i v Evropě, nicméně dokument dále navrhuje, aby stejná data do ústředí skrze internet okamžitě zasílalo také samotné dálkové ovládání, které má v sobě zpravidla připojený váš mobil.

Tímto krokem by došlo v podstatě k plnému zapojení podobných letounů do systému řízení letové dopravy a bylo by možné v reálném čase sledovat případné hříšníky.

Podle kritiků se ale už jedná o bizarní zásah do moderní sportovní aktivity. Zejména s ohledem na hmotnostní limit 250 gramů – vždyť většina dronů z Aliexpressu, pomineme-li ty nejmenší, mají často vyšší hmotnost, a přitom se stále jedná o hračky s rádiovým dosahem v řádu desítek metrů, které nemohou ublížit naprosto nikomu a ničemu.

Nejdále 122 metrů od pilota

Kritici nakonec poukazují i na požadavek, aby se nové drony držely ve vzdálenosti nejvýše do 400 stop od pilota (120 metrů). I když má tento limit své opodstatnění v obydlené oblasti a v podstatě odpovídá i českým předpisům, které vyžadují dodržení očního kontaktu s letounem, kdesi uprostřed neobydleného Utahu by podobný požadavek byl jen zbytečným úředním omezením. Vždyť současné drony střední a vyšší třídy s GPS, počítačovým viděním a prvky autopilota zvládnou bez rizika mnohem více. 

Úřady by si měly uvědomit, že bič bez cukru se jim může vymstít

Suma sumárum, blížící se úprava regulace amatérského létání (i v Česku), má hromadu odpůrců i pochybovačů a úřady by měly konečně vedle biče nabídnout i nějaký ten cukr. V opačném případě se totiž může velmi snadno stát, že budou mnozí povinnou registraci jednoduše ignorovat.

Přece jen, maličká kvadrokoptéra není automobil prohánějící se po D1, takže případná snaha o odhalování nezaregistrovaných hříšníků – pokud tedy nebudou létat okolo letišť či zjevně obtěžovat ostatní, je zcela nerealistická.

Autor článku je amatérský pilot dronů DJI

Diskuze (41) Další článek: USA obvinily Čínu z toho, že proti jednomu z jejich průzkumných letadel použila laserovou zbraň

Témata článku: Internet, Právo, USA, Drony, Evropa, Létání, GPS, UAV, DJI, Kvadrokoptéra, Mavic, Letci, Utah, Nové pravidlo, Pro, Tišice, Vysoká třída, Česká republika, Pilot, DRO, Ústředí, Ministerstvo dopravy, Americký letec, Aircraft Systems, Regulace, Drony na Heureka.czZáškodníci už objevili ChatGPT. Snaží se generovat natvrdlé viry, což je ale možná ještě horší

Záškodníci už objevili ChatGPT. Snaží se generovat natvrdlé viry, což je ale možná ještě horší

** Jen co se na scéně objevil ChatGPT, začala si s ním hrát i šedá zóna ** Automat sice generuje funkční, ale také naivní „útoky“ ** Když ale budou masivní a automatizované, škodí úplně stejně

Jakub Čížek
MalwareUmělá inteligenceBezpečnost
Domácí skenování za pár korun. Stačí mobil, krabice a LED pásek
Lukáš Václavík
FotografováníMobilní aplikace
Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Kryptoměna ethereum se přestala těžit na grafických kartách, což má výrazné důsledky nejen pro celé těžařské odvětví, ale i pro dostupnost a ceny grafických karet.

Jan Pánek
EthereumKryptoměny
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný
Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

** Cokoliv od skládací lopaty na sníh po komiksové figurky ** Printables má věrnostní program, kde lze získat filament (a další) zdarma ** Modely pro FFF/FDM i SLA tiskárny

David Caba
3D tisk
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify