Internet Plus velké mínus pro ISP?
O novém tarifu pro připojení k Internetu jsme toho na Živě napsali již mnoho. Nejprve jej Český Telecom představil veřejnosti na tiskové konferenci počátkem léta, poté nastala vlna nevole nebo spíše zděšení mezi dosavadními ISP, následovalo oznámení o nepatrném snížení částky, kterou bude ČTc účtovat koncovým zákazníkům za zprostředkování připojení k ISP a nakonec, jako pověstná třešnička na dortu, také ultimátum s tím, že všichni ISP mají cca. 12 hodin na to, aby podepsali smlouvu s ČTc, jinak že si budou muset hledat od 1. října novou oblast podnikání. Nakonec tomu všemu ale učinilo rázný konec ČTÚ...nebo ne?
Tiscali možná končí
Na včerejší tiskové konferenci společnosti Tiscali, které se účastnil sám Renato Soru, což je zakladatel, předseda představenstva a výkonný ředitel celého Tiscali S. p. A., však zazněl jiný, poněkud šokující, názor. Podle informací, které podal sám Soru to totiž vypadá, že Český Telecom možná svůj Internet Plus od 1. října skutečně spustí, a to i navzdory rozhodnutí ČTÚ. Renato Soru doslova řekl:
„Jsem tu, protože se bude situace v oblasti Internetu dramaticky měnit - buď ukončíme svoji činnost a nebo budeme muset zdražit. Český Telecom nerespektuje rozhodnutí ČTÚ ani pravidla liberalizace trhu v ČR.
...
Cena za Internet vroste o 100%, máme tu pravidla a ČTc je nyní nerespektuje. Žádáme o podporu českých úřadů, ale pokud se nic nezmění, tak se obrátíme také na Evropskou unii.
...
Ještě nevím, co se stane po 1. říjnu - můžeme zastavit poskytovat připojení k Internetu; ještě se ale chceme domluvit s ostatními alternativními operátory. Nechceme ale zradit své zákazníky. Pravděpodobně tedy budeme i nadále poskytovat svým zákazníkům své služby a budeme čekat, až nějaký úřad rozhodne, o tom, že nám Český Telecom musí zaplatit.
...
Chceme chránit naši zákaznickou základnu a chceme pokračovat v poskytování našich služeb. Máme tu ale evropská pravidla a jsou tu jasné povinnosti - a jedna z nich je otevření telekomunikačních trhů. Jsem si jistý, že příslušné orgány udělají to, co je jejich povinností. Rozhodně ale nechceme přijít o naši nemalou investici (80 milionů Eur) do ČR.
...
Proč by měl Český Telecom inkasovat téměř 100% ceny za vytáčené připojení, když je prakticky jen jedním ze tří subjektů (poskytovatel připojení - ČTc, poskytovatel vnitrostátní konektivity – ISP a poskytovatel mezinárodní konektivity), které se na poskytování přístupu podílejí. Je to jako, kdybyste za výlet z domova do Paříže byli nuceni zaplatit plnou cenu místnímu úřadu, který spravuje pouze cesty, které vás přivedou od domova k dálnici. Nedává to prostě smysl. Český Telecom chce zdražit Internet!“
GTS: Internet Plus má svá pozitiva
Situaci kolem tarifu Internet Plus však nevidí tak dramaticky všichni alternativní operátoři a ISP, podle GTS se naopak jedná o vcelku dobrý nápad, ale za předpokladu, že Český Telecom nebude křížově financovat svou divizi Imaginet (respektive Internet On Line). David Duroň, tiskový mluvčí společnosti GTS, nám k tomu uvedl následující:
„Internet Plus dává určitou možnost konkurence mezi jednotlivými ISP. Zákazníci by si díky němu mohli vybrat, zda chtějí platit ISP, který jim nabídne nízkou cenu ale třeba špatnou konektivitu, a nebo ISP, který jim nabídne sice vyšší cenu, ale bude jim nabízet také vyšší konektivitu, webový prostor zdarma a třeba i další služby. Dosavadní model konkurenci mezi ISP příliš neumožňuje.
My, jako GTS, schvalujeme koncepci tarifu Internet Plus, ale za předpokladu, že cena za připojení k ISP bude regulovaná a stanovená na základě metody LRIC (Long Run Incremental Cost – cena se stanoví v podstatě na základě nákladů, které by měl efektivně fungující operátor v dokonale konkurenčním prostředí) a za předpokladu, že Český Telecom od sebe oddělí divizi Imaginet a nebo že jasně ukáže, jak je tato divize financovaná a nebude ji sám křížově financovat.
Jsem přesvědčen, že správná implementace principu dvojí platby za dial-up - tedy za připojení k ISP a platby samotnému ISP – by mohla ve svém důsledku přinést snížení koncových cen.“
Na otázce, řekněme podivného, financování internetové divize Českého Telecomu, Internet On Line, se koneckonců shoduje s GTS i Tiscali. Renato Soru se k této otázce vyjádřil následovně:
„Když chce ČTc 0,20 Kč jen za lokální připojení do přípojného bodu, tak nemohou poskytovat přes IOL následné připojení zdarma, znamenalo by to, že chtějí křížově financovat IOL, znemožnit konkurenci a navrátit si zpět svůj ztracený monopol.“
Internet Plus je stále příliš drahý
Ať už ISP, alternativní operátoři, či samotní uživatelé dial-upového připojení se však shodují nepochybně na jednom – současná navrhovaná cena za zprostředkování připojení koncového účastníka k ISP je příliš vysoká. Pokud by ČTÚ rozhodlo, že bude výši této ceny jasně regulovat, například podle metody LRIC (jak navrhuje GTS), pak by asi koncept tarifu Internet Plus skutečně mohl přinést jistý růst konkurence a následně i zlevnění celkové ceny za připojení k Internetu přes dial-up. V současné době se totiž ISP v podstatě jen zdlouhavě dohadují s Českým Telecomem, jestli když měli x zákazníků a nyní mají x + 20 000 zákazníků, kteří dohromady prosurfují měsíčně y milionů minut, by jim ČTc neměl také o nějaké to procento zvýšit provizi z částky, kterou mu tito uživatelé platí za připojení k Internetu.
Naproti tomu koncept, který navrhuje Český Telecom – tedy uživatel nám zaplatí za připojení k ISP pevně stanovenou (a bohužel stále poměrně vysokou) částku a zbytek, ať si účtují jednotliví ISP sami – je poněkud flexibilnější a vytváří o něco konkurenceschopnější prostředí než je při současném stavu. V takovém případě si je totiž docela dobře možné představit malinkou firmičku, která si výhodně pronajme například půlmegabitový datový okruh, připojí k němu switch a bude vybírat od svých zákazníků třeba haléř za minutu. V tomto případě je jasné, že nebude moci asi připojit větší množství uživatelů najednou, nicméně díky své ceně bude konkurenceschopná a pokud jí to bude vynášet také nějaký zisk, tak není důvodu, proč si takovouto „firmičku“ nezaložit. Jenže je tu onen výše zmíněný háček – aby byla konkurenceschopná, tak nesmí existovat ISP, který své služby bude dotovat z jiné činnosti, a zároveň musí být cena za připojení koncového uživatele k ISP dostatečně nízká, aby ISP měli nějaký prostor pro tvorbu vlastních cen.
Pokud ale Český Telecom opravdu spustí Internet Plus od 1. října a poruší tím předběžné rozhodnutí ČTÚ, jak se domnívá Tiscali, pak celá „zdravá část“ tohoto projektu přijde v niveč, neboť tu bude vysoká cena za připojení k ISP a křížově dotovaný IOL, který bude kupodivu také asi nejlevnější (pokud ne zadarmo).