Facebook | Návody

Tipy pro největší internetový bazar Facebook Marketplace. Jak to vyfotit, jak to popsat, jak se nenechat obrat

Facebook Marketplace je jeden z největších internetových bazarů, který je dostupný pro širokou skupinu uživatelů a má obří nabídku všeho myslitelného. Zároveň je to ale trochu Divoký západ...

Napadlo mě srovnání s orientálním tržištěm – nějaká pravidla tu sice jsou, ale jejich dodržování se skoro nevyžaduje. Prakticky neexistuje autorita, která by cokoli řešila. Facebook v tomto případě vstupuje do procesu jen jako prostředník, takže veškeré spory, nepřesnosti a podvody řeší prodávající nebo kupující „na vlastní triko“.

To je daň za to, že je inzerování zdarma a můžete prodávat prakticky cokoli. Bohužel to znamená, že narazíte na hromadu falešných inzerátů a potkáte se také se spoustou podvodníků, kteří vás budou kontaktovat, když budete něco prodávat.

Prostě to prodejte

Oficiální nápověda říká, že není možné prodávat služby, nereálné předměty, zvířata, zdravotnické záležitosti a že nesmíte vystavit předměty, kde fotky nesouhlasí s popiskem. Stačí nejvýše tři minuty a mezi inzeráty najdete všechno zmíněné. Čímž vás pochopitelně nenabádám ke špatnostem, jen konstatuji.

Jak napsat popisek

Popis samotného produktu se může zdát být triviální záležitostí, ale po střetu s realitou musím říct, že to tak jednoduché není. Základem je napsat přesný název toho, co prodáváte, s čímž pomůže krabice, účtenka nebo Google. Napište, co všechno je součástí prodeje, nebo co naopak chybí. Popište nedostatky jako odřeniny, škrábance atd. Pokud po přečtení textu nevyvstávají žádné doplňující otázky, je to ideální stav. Hlavně se nesnažte nic zatajit.

V aplikaci Facebook ve svém telefonu (na webu to funguje velmi podobně) klepněte ikonu Marketplace.  1  Pokud chcete nakupovat, můžete rovnou procházet inzeráty.  2  Ty se dají i filtrovat podle kategorií,  3  můžete změnit lokalitu, případně jak daleko od lokality se má vyhledávat  4  a nakonec je tu klasické textové vyhledávání.  5  Zmíním ještě ikonu nákupního košíku,  6  tu využijete v případě, že nějaký e-shop nabízí své zboží právě přes Marketplace. Tato možnost je populární spíše v zahraničí.

Klepněte pro větší obrázek

V pokračování pro předplatitele také najdete

Inzerát s lepší fotkou vyhraje. Tipy, jak atraktivně vyfotit zboží.

Jak nastavit uživatelský profil a komunikovat.

Popíšeme nejčastější finty podvodných kupujících.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: Hlasová asistentka Alexa od Amazonu poletí k Měsíci. Astronauti budou na svou loď mluvit

Témata článku: Google, Facebook, Internet, Android, Články z Computeru, Facebook Messenger, Peníze, Návody, PlayStation, Bazar, Divoký západ, Facebook Marketplace, Zboží, Fototechnika, Fotka, ADDITIONAL, Profil, Pro, Inzerát, Předmět, Telefony s Androidem na Heureka.cz