Tipy pro Firefox: 7× lepší boční panel

Postranní panel ve Firefoxu můžete naučit mnoha užitečným funkcím – přesuňte do něj taby, Twitter nebo videa. Poradíme vám nejlepší tipy na využití bočního panelu.

Internetový prohlížeč Firefox je mezi čtenáři Živě.cz nejrozšířenější. Čas od času proto připomeneme nejdůležitější doplňky tohoto prohlížeče (třeba zde nebo tady), ale tentokrát se zaměříme na jedinou část tohoto prohlížeče, která je mnohdy opomíjena a využívána jen k zobrazení záložek nebo historie prohlížení. Budeme se věnovat bočním panelům a představíme vám nejlepší doplňky, které postranní panel využívají. V době širokoúhlých monitorů a internetových stránek s pevnými sloupci je to cesta k efektivnímu zaplnění zobrazované plochy obrazovky i při maximalizovaném okně prohlížeče.

Poznámka: všechny zde uvedené doplňky jsou testovány na Firefoxu 3.5, kompatibilita se staršími verzemi není zaručena.

Taby na stranu

Klepněte pro větší obrázekJeden z nejužitečnějších doplňků pro postranní panel, který si budete pochvalovat na širokoúhlém monitoru. Lištu se záložkovými panely webů (tabů) totiž přesune na stranu – můžete si vybrat, zda vlevo, nebo vpravo. Každopádně tím uberete jeden řádek z horního menu a tím víc prostoru na výšku pro zobrazení webových stránek. Pokud to zkombinujete ještě s doplňkem Hide Menubar pro schování nástrojové lišty a nastavením malých ikon v nabídce, získáte dokonce o pár pixelů víc prostoru než v Google Chrome. Ne že by šlo o ty pixely, ale Chrome se právě prostorovou úsporností nabídky proslavil, s Firefoxem to jde ale také.

Klepněte pro větší obrázek
Když se odsunou taby na stranu, zbude o pár pixelů více místa, než v Chrome s taby „na střeše“

Na převod tabů do bočního panelu existuje několik doplňků, osobně doporučuji Tree Style Tab, který kromě toho naznačuje stromové uspořádání tabů – tj. pokud otevřete odkaz ze stránky do nového tabu, ten se ukáže jako „odskočený“ oproti mateřské stránce. Takto se pak větví struktura tabů v postranním panelu a vy máte přehled o návaznosti jednotlivých stránek. Stránky otevřené z mateřských webů lze navíc „sbalovat“. Samozřejmostí je zachování klávesnových zkratek Ctrl+Tab, resp. Ctrl+Shift+Tab pro rychlé přepínání a potěší přehlednost i při mnoha otevřených stránkách. Šířku panelu je možné libovolně nastavovat.

Doplněk Tree Style Tab stahujte zde.

Socializujte svůj Firefox

Klepněte pro větší obrázekŠpičkovým doplňkem do postranního panelu je Yoono. Velmi propracovaný doplněk je nabitý funkcemi a umožní vám společnou obsluhu několika webových služeb zároveň. Ideální je pro sledování aktivit na Facebooku nebo na Twitteru, samozřejmostí je možnost rychlé publikace postů na obě služby. Kromě nich je jsou podporovány i další, například MySpace, FriendFeed nebo Flickr, integorvány jsou ale takéslužby pro instant messaging, konkrétně AIM, Google Talk, Windows Live Messenger a Yahoo! Messenger.

Klepněte pro větší obrázek
Vlevo je v panelu přehled sociálních sítí, vpravo dole kouká upozornění

Velice přehledný záložkový systém udržuje aplikaci jednoduchou a maximálně funkční. Boční panel je možné minimalizovat jen do úzkého pásku. Součástí doplňku je i propracované upozorňování na nové události vysouvacími okénky z pravého dolního rohu prohlížeče. Jejich funkci si můžete podrobně nastavit. Drobnou nevýhodou je vymezení prostoru pro reklamu v dolní části panelu. Je ale docela malý a nenápadný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení upozornění

Doplněk Yoono stahujte zde.

Klepněte pro větší obrázekTwitter stále po ruce

Pokud používáte pouze Twitter, možná zbytečné instalovat tak komplexní doplněk, jako je Yoono. Existují totiž kvalitní alternativy určené pouze pro Twitter, od šikovného a minimalistického TwitterFoxu až po doplněk do postranního panelu, který umožní sledovat průběh postů prakticky neustále.

Námi doporučovaný doplněk pro Twitter do postranního panelu se jmenuje Twitbin a nabízí mnoho funkcí. Samozřejmostí je vkládání postů s odpočtem znaků, zkracováním internetových adres a možností snadného vkládání obrázků skrze TwitPic, v záložkách pak máte přehledně rozdělen hlavní proud sledovaných twitů, odpovědí, přímých zpráv a také je tu šikovná funkce tabs, která zobrazí výpis jen vybraného uživatele (seznam oblíbených vybraných uživatelů si můžete nadefinovat).

Doplněk Twitbin stahujte zde.

Klepněte pro větší obrázekTelevize v prohlížeči

Pokud si práci s internetovým prohlížečem rádi zpestříte pokukováním po televizi nebo sledováním videí, bude pro vás doplněk YouPlayer k nezaplacení. V postranním panelu Firefoxu si vytvoříte seznam videí k přehrávání, a to z různých webových služeb (YouTube, Google Video, MetaCafe, MySpace). Seznam se tvoří lehce, stačí video ze stránky přetáhnout myší na panel.

Při přehrávání se video zobrazuje v malém okně daném šířkou panelu (lze nastavit). Je to výborné řešení pro sledování videí, kde jde především o komentář (záznamy přednášek apod.). Přímo v nastavení je možné přepnout na novější, zatím experimentální verzi, která umožňuje automatické přehrání celého playlistu (jinak je nutné videa pouštět samostatně) – tímto způsobem můžete například sestavit playlist videoklipů a mít svou soukromou hudební televizi v prohlížeči.

Doplněk YouPlayer stáhnete zde.

Zprávy pod kontrolou

Boční panel se bezvadně hodí pro umístění RSS čtečky. Opět jich existuje několik a nejkomplexnější je pravděpodobně Wizz RSS News Reader. Je už ale trochu nepřehledný, a protože je v jednoduchosti síla, doporučuji raději doplněk Boox. RSS kanály s ním budete řadit mezi běžné záložky, každý bude ve formě rozbalovacího seznamu položek jednotlivých článků. Po najetí kurzoru myši nad vybraný titulek se zobrazí náhledové okno s prvním odstavcem článku – pokud se vám zalíbí, stačí kliknout.

Klepněte pro větší obrázek
Náhled na článek se ukáže v okénku

Doplněk Boox stáhnete zde.

Vše v jednom

Velmi užitečným vylepšením postranního panelu je doplněk All-in-One, který do postranního panelu přidá nové funkce a především ovládací prvky (a klávesové zkratky) k jejich snadnému vyvolání. Na jedno kliknutí tak v postranním panelu zobrazíte vedle záložek a historie třeba také správce stahování, doplňků nebo zdrojový kód stránky. Doplněk má velmi bohaté možnosti nastavení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snadné přepínání funkcí postranního panelu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení All-in-One

Doplněk All-in-One stáhnete zde.

Živě nebo Google Reader v postranní liště

A nakonec ještě jeden malý tip. Pokud si uložíte jakoukoli stránku do záložek (bookmarků), můžete ve vlastnostech záložky nastavit možnost „Nahrát tuto záložku v postranní liště“. Pokud je zaškrtnuta, bude se tato záložka otevírat v bočním panelu. U webů nabízející „mobilní verzi“ si takto můžete nechat na jedno kliknutí rychle zobrazit to nejdůležitější. Ukázky využití jsou ze Živě (http://m.zive.cz) a RSS čtečky Google Reader (www.google.com/reader/i/).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Živě.cz nebo Google Reader v postranním panelu
Klepněte pro větší obrázek
V postranním panelu můžete zobrazit jakoukoli stránku ze záložek, ve Vlastnostech stačí zaškrtnout...

Témata článku: Software, Prohlížeče, Firefox, Download, Vybrané okno, Pan, Doplňky, Boční panel, Záložka, Televize živě, Šikovná funkce, Úzké video, Tabu, Rychlé vkládání, Panel, Playlist

23 komentářů

Nejnovější komentáře

  • X 23. 8. 2009 1:22:11
    To jestli tam budeš mít kód od tvůrců Firefoxe, nebo od někoho jiného přes...
  • X 23. 8. 2009 1:13:42
    To že tam opticky nemáš plug-iny neznamená, že tam nenáš kód na všechny ty...
  • Trashman 22. 8. 2009 20:13:49
    Po instalaci Opery tam žádné pluginy nejsou. Můžeš se klidně podívat do...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

** „Živý lék“ proti nespavosti předepisují lékaři z věhlasné Mayo Clinic ** Lidé, kteří sdílejí ložnici se psem, spí kvalitněji ** Studie však varuje: Neberte si psa do postele!

18.  9.  2017 | Jaroslav Petr | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky