Tipy na vytváření formulářů v JavaScriptu a DHTML

JavaScript není dobrý jen na vložení pohybujícího se textu na stránku nebo zobrazení času, umí více a lze to udělat poměrně jednoduše.
JavaScript není dobrý jen na vložení pohybujícího se textu na stránku nebo zobrazení času, umí více a lze to udělat poměrně jednoduše. Při vytváření webových stránek jsou občas potřeba formuláře. Jestliže nechcete zůstat jen u jednoduchých formulářů s pouhými editovacími políčky, můžete využít bohatších vlastností JavaScriptu, který umožňuje vytvořit bohatší stránky podobné dialogovým oknům standardních aplikací.

Pro práci s formuláři je potřebné znát Document Object Model (DOM), což jsou objekty, se kterými lze v JavaScriptu pracovat. V DOMu je popsána struktura objektů a jejich význam. U každého objektu jsou popsány jejich vlastnosti a metody.

Zdroje informací
Asi nejlepší knihou v tomto oboru, která u nás vyšla je kniha JavaScript Kompletní průvodce od Davida Flanagana, jejíž překlad vydal v roce 1998 Computer Press. Bohužel ani tato kniha však není přes svůj název kompletní, protože zde není popis všech vlastností, metod a objektů. Popis DOMu lze nalézt na stránkách World Wide Web Consortium konkrétně na http://www.w3.org/TR/REC-DOM-Level-1/level-one-core.html. Ještě lepší popis s množstvím příkladů je například na stránce http://www.cs.uoregon.edu/~cbusche/java/js_ref/contents.htm, ale i na mnoha dalších stránkách (stačí hledat termíny JavaScript a reference).
Tipy
Příklad 1. - přepínání stránek
V aplikacích je běžné, že dialogové okno je složeno z více karet (resp. stránek, listů - názvosloví se zde různí), mezi kterými se lze přepínat. V JavaScriptu toho lze dosáhnout kopírováním obsahu nezobrazených stránek do zobrazené stránky, které se vyvolá klepnutím na tlačítko podobně jako na záložku v aplikaci. Po nahrazení tlačítek obrázky záložek je podobnost webové stránky s oknem aplikace téměř dokonalá.
Příklad 1
Příklad 2. - přesouvání položek mezi seznamy
Pro pohodlné vyplňování formulářů může sloužit tento příklad. Vybírání položek lze provést i použitím jediného seznamu, a to tak že vybrané lze pouze označit. Ale nechtěným klepnutím do tohoto seznamu se výběr zruší a je třeba jej provést znovu, proto je použití dvou seznamů uživatelsky pohodlnější.
Příklad 2
Příklad 3. - výběr položky v jiném okně
Jestliže by byl některý formulář příliš přeplněný ovládacími prvky, lze jej zjednodušit umístěním některých těchto prvků do dalšího okna, které lze volitelně otevírat a výsledky z těchto pomocných oken je možné vracet na hlavní formulář.
Příklad 3
Diskuze (7) Další článek: Šifrování GSM prolomeno

Témata článku: Software, Programování, Javascript, Java, Doma, HR, Formulář, Vytváření, Zobrazený prvekJak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

** Videa nejen z Youtube se hodí stáhnout v případě, že může být smazáno ** Rovněž se hodí možnost získat pouze audio ** Použít lze desktopové aplikace, webové nástroje i doplňky

Stanislav Janů
TipyNejlepší programy