13
Fotogalerie

Tipy na české letní mapy. Kde je nejlepší voda na koupání, kam na raft nebo dobré pivo

  • Nejdůležitější mapy provozuje Seznam.cz, tam najdete skoro vše
  • Specializované mapy ale nabídnou více detailů a komunitní informace
  • Mrkněte, kde se točily filmy nebo točí „domácí“ pivo

Jestli v létě plánujete poznávat Česko, budou se vám hodit následující tipy. Najdete na nich zajímavá místa i informace pro sportovce, turisty, filmové fanoušky, nudisty nebo ty, kteří si chtějí vyjít na houby či do přírody nasbírat ovoce.

Mapy.cz aneb od každého trochu

Seznam má bez debat nejdůležitější mapovou aplikaci pro všechny turisty a jiné výletníky. Na zvláštní letní vrstvě najdete všechna místa ke koupání, tradiční turistická zase poradí s různými stezkami pro pěší i cyklisty, najde hrady a zámky, zoologické a botanické zahrady i další atrakce, které se dají v létě navštívit. Aplikace pro Android a iOS vás navíc dokáže velmi dobře navigovat až na místo, ať už si vyberete libovolný dopravní prostředek. Vy vyhledávači má navíc přímo tlačítko s tipy na výlet po okolních krajině, případně také naplánuje okruh, abyste toho během výlet stihli vidět co nejvíce.

2a1dc00a-a918-451e-a123-295e6cdb6a13

Tipy pro Mapy.cz:

V dalších kapitolách najdete užitečné specializované mapy…

Pokračování 2 / 13

Mapa kempů

Dokempu.cz je největší databází a průvodcem míst, kde se můžete ubytovat, ať už chcete přespat v chatce, pod stanem nebo přijet s karavanem. Na mapě najdete přes 1000 českých kempů, ale také mnoho zahraničních. A co je hlavní, můžete si je i filtrovat podle vybavení nebo zaměření dovolené.

image.png

Pokračování 3 / 13

Mapa nudistických pláží

Komunita „naháčů“ na webu Naturista.cz sestavila mapu nudistických pláží, kde se můžete opalovat bez plavek. U všech míst si můžete rozkliknout profilovou stránku, na níž jsou fotografie, předpověď počasí, popis zázemí, možnosti ubytování a hlavně zkušenosti naturistů.

image.png

Pokračování 4 / 13

Mapa sjízdnosti řek

Raft.cz už přes 20 let pomáhá vodákům sledovat, kam je (ne)bezpečné se vypravit. V databázi má 58 českých řek a 144 potoků, zaměřuje se ale i na další země včetně Slovenska. Mimo užitečný semafor sjízdnosti můžete detailně sledovat také kilometráž, průtok, hladinu nebo trend. Hodit se mohou i partnerské weby informující o suchých jezích a nebezpečných jezích. A pokud se nechcete plavit, ale jen se mrknout, kde tuzemské řeky pramení, bude se hodit tato mapa.

image.png

Pokračování 5 / 13

Mapa kvalitních vod ke koupání

Krajské hygienické stanice pravidelně monitorují stav rybníků a přehrad a určují, jestli je jejich voda vhodná ke koupání. ÚZIS pak tyto informace z jednotlivých stranic agreguje na jedné přehledné mapě. Pomocí pěti piktogramů na první pohled uvidíte, jestli je voda vhodná ke koupání, či je na daném místě rovnou zákaz.

image.png

Pokračování 6 / 13

Mapa aktivity klíšťat

Tohle rozhodně není tip na výlet. Naopak jde o místa, kterým se spíš vyhnout nebo na nich přijmout zvýšená zdravotní opatření. Český hydrometeorologický ústav každý den aktualizuje index aktivity klíšťat a v pěti stupních určuje, kde je největší riziko, že se na vás nějaké přisaje. Ústav mj. sleduje také aktivitu komárů.

image.png

Pokračování 7 / 13

Mapa kitingových spotů

Chcete-li se nechat táhnout drakem, komunita na Kiteboarding.cz buduje velkou mapu míst, kde si můžete kiting užít. Jen v Česku najdete asi 200 spotů, několik dalších špendlíků je zapíchnutých i v okolních zemích.

image.png

Pokračování 8 / 13

Mapa rozhleden

Turista Jiří Štekl provozuje největší databázi rozhleden, jejichž polohy si můžete prohlédnout na mapě, a zároveň se dočíst spoustu detailů včetně výšky, konstrukce, roku zprovoznění, případně také dostupnosti suvenýrů k zakoupení.

image.png

Pokračování 9 / 13

Mapa meteorologických stanic

Pokud byste chtěli navštívit stanice, díky nimž ČHMÚ měří teplotu, množství srážek, směr a rychlost větru, výšku sněhové pokrývky nebo tlak vzduchu, mrkněte na tuto stránku. Na ní můžete filtrovat jak typy stanic, tak i měřené veličiny.

image.png

Pokračování 10 / 13

Mapa filmových míst

Kde se točil nejen české filmy a seriály? To prozradí podrobná databáze Filmová místa. Najdete v ní tisíce lokací a desítky tisíc záběrů, které pak můžete porovnat s realitou. Na mapě jsou i zahraniční místa, pro ně se ale může hodit i specializovaný web Movieloci.

image.png

Pokračování 11 / 13

Mapa volně dostupného ovoce

Komunita pomáhá budovat také mapu Na ovoce. Jak už název napovídá, poradí, kde v přírodě najít volně rostoucí stromy nebo keře, jejichž plody lze sníst. V databázi je již přes 20 tisíc míst s třešněmi, bezem, borůvkami, ořechy atd.

image.png

Pokračování 12 / 13

Mapa na houby

Výskyt hub se těžko monitoruje, ale i k tomu jsou užitečné zdroje. Český hydrometeorologický ústav průběžně aktualizuje mapu, kde je podle teploty vzduchu a vlhkosti půdy největší pravděpodobnost růstu hub. Do toho se hodí sledovat zkušenosti lidí na Natur atlasu, kde najdete i tipy, které jsou (ne)jedlé.

image.png

Pokračování 13 / 13

Pivní mapa

Fanoušci zlatavého moku si mohou naplánovat výlet do některých ze stovek minipivovarů a vyzkoušet, jak se vaří mimo velkopodniky. Jednu takovou provozuje například Beerweb, ale funguje jich u nás víc. U každého minipivovaru najdete také další detaily včetně uživatelských recenzí, jak chutnalo.

image.png

Určitě si přečtěte

Články odjinud