Tipy a triky v Delphi, díl 84.

Navážeme dnes na jeden z předchozích dílů, který se zabýval skrytými funkcemi Delphi IDE. Ukážeme si zajímavý způsob vyhledávání a dále také několik užitečných spouštěcích parametrů.

Vyhledávání

Při vyhledávání textu v editoru zdrojového kódu Delphi zřejmě podobně jako v jiných programech stisknete intuitivně CTRL+F a zobrazí se vám jednoduchý vyhledávací dialog. Existuje zde však i další zajímavý způsob vyhledávání. V editoru stiskněte klávesovou zkratku CTRL+E. Na stavovém řádku se zobrazí nápis "Searching for:". Nyní již stačí začít psát hledaný výraz. Vyhledavač ihned označí i nalezenou část řetězce a pokud chcete tento vyhledávací mód ukončit, stačí použít například kurzorové šipky.

Spouštěcí parametry

Podobně jako většina ostatních "velkých" aplikací mají i Delphi své spouštěcí parametry. Obvykle nejsou potřeba, ale někdy mohou vyřešit některé problémy či ulehčit práci. Úplný seznam si zde pochopitelně uvádět nebudeme a pro dnešek si ukážeme některé méně závažné či spíše kosmetické úpravy, které se pomocí parametrů dají docílit. Pro přesnost dodávám, že u parametrů se nerozlišuje velikost písmen a můžete je psát buď s lomítkem nebo pomlčkou, záleží na vás.

Vypnutí spouštěcí obrazovky (splash screen) docílíme použitím parametru -ns a celý spouštěcí příkaz pak tedy pro úplnost vypadá takto:

Delphi32.EXE -ns

Ponechme nyní stranou výhodu tohoto vypnutí startovacího loga, protože rychlost spouštění zůstane stejná (a nebo je rozdíl neměřitelný a to i na mém obstarožním počítači). Nemáte-li ale startovací obrazovky rádi, račte vypínat.

Další spouštěcí parametr už je možná o něco praktičtější, i když hodně záleží na vašich osobních preferencích. Delphi po svém spuštění automaticky otevřou nový (prázdný) projekt. Chcete-li tomu zabránit, stačí použít parametr -np.

Posledním parametrem, kterým dnes skončíme, můžeme docílit toho, že se na titulkovém pruhu Delphi budou zobrazovat užitečné informace o množství alokované paměti a počtu bloků, což se může leckdy hodit. Tuto funkci zapnete parametrem -hm.

Tolik tedy malý úvod do spouštěcích parametrů, určitě se k tomuto rozsáhlému tématu ještě v budoucnu vrátíme.

Diskuze (2) Další článek: Windows Server 2003 ke stažení pro předplatitele

Témata článku: Software, Programování, Trik, Parametr, Preference, Delphi, Vypnutí, Díl


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji