Tipy a triky v Delphi, díl 84.

Navážeme dnes na jeden z předchozích dílů, který se zabýval skrytými funkcemi Delphi IDE. Ukážeme si zajímavý způsob vyhledávání a dále také několik užitečných spouštěcích parametrů.

Vyhledávání

Při vyhledávání textu v editoru zdrojového kódu Delphi zřejmě podobně jako v jiných programech stisknete intuitivně CTRL+F a zobrazí se vám jednoduchý vyhledávací dialog. Existuje zde však i další zajímavý způsob vyhledávání. V editoru stiskněte klávesovou zkratku CTRL+E. Na stavovém řádku se zobrazí nápis "Searching for:". Nyní již stačí začít psát hledaný výraz. Vyhledavač ihned označí i nalezenou část řetězce a pokud chcete tento vyhledávací mód ukončit, stačí použít například kurzorové šipky.

Spouštěcí parametry

Podobně jako většina ostatních "velkých" aplikací mají i Delphi své spouštěcí parametry. Obvykle nejsou potřeba, ale někdy mohou vyřešit některé problémy či ulehčit práci. Úplný seznam si zde pochopitelně uvádět nebudeme a pro dnešek si ukážeme některé méně závažné či spíše kosmetické úpravy, které se pomocí parametrů dají docílit. Pro přesnost dodávám, že u parametrů se nerozlišuje velikost písmen a můžete je psát buď s lomítkem nebo pomlčkou, záleží na vás.

Vypnutí spouštěcí obrazovky (splash screen) docílíme použitím parametru -ns a celý spouštěcí příkaz pak tedy pro úplnost vypadá takto:

Delphi32.EXE -ns

Ponechme nyní stranou výhodu tohoto vypnutí startovacího loga, protože rychlost spouštění zůstane stejná (a nebo je rozdíl neměřitelný a to i na mém obstarožním počítači). Nemáte-li ale startovací obrazovky rádi, račte vypínat.

Další spouštěcí parametr už je možná o něco praktičtější, i když hodně záleží na vašich osobních preferencích. Delphi po svém spuštění automaticky otevřou nový (prázdný) projekt. Chcete-li tomu zabránit, stačí použít parametr -np.

Posledním parametrem, kterým dnes skončíme, můžeme docílit toho, že se na titulkovém pruhu Delphi budou zobrazovat užitečné informace o množství alokované paměti a počtu bloků, což se může leckdy hodit. Tuto funkci zapnete parametrem -hm.

Tolik tedy malý úvod do spouštěcích parametrů, určitě se k tomuto rozsáhlému tématu ještě v budoucnu vrátíme.

Diskuze (2) Další článek: Windows Server 2003 ke stažení pro předplatitele

Témata článku: Software, Programování, Trik, Vypnutí, Parametr, Díl, Delphi, Preference, DEL, TRI


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky