TIPA udělovala ceny

Každý rok jsou udělovány prestižní ceny TIPA (Technical Image Press Association), která je největší nezávislou profesionální asociací vydavatelů fotografických a obrazových časopisů v Evropě.

Každým rokem přibude nějaká ta kategorie týkající se i digitální fotografie a jejího zpracování. Tato sekce zajímá i nás, a proto se na udělené ceny TIPA za rok 2002-2003 podíváme blíž.

Nejlepší inovace

Za nejlepší inovativní počin obdržel ocenění CCD senzor pro digitální fotoaparáty Foveon X3. U normálního senzoru jsou světlocitlivé buňky rozptýleny po celé ploše senzoru pod mozaikovým RGB filtrem, tím dochází k interpolaci jednotlivých barevných kanálů. Nikdy nemůžou být podány přesně. U Foveonu nejsou světlocitlivé buňky rozptýleny v jedné vrstvě a do mozaiky, ale ve třech vrstvách nad sebou. Svrchní vrstva zachycuje modrou složku, střední zelenou složku a spodní červenou složku.

Klepněte pro větší obrázek

Prvním digitálním fotoaparátem s tímto čipem má být Sigma SD9 za 3 000 dolarů s rozlišením 3,5 Mpixelů slibující až neuvěřitelné zvýšení kvality oproti stávajícím digitálům.

Nejlepší design

Cenu v této kategorii získal digitální fotoaparát Minolta DiMAGE X za svůj čtverhranný obal, malé rozměry (84,5 x 72 x 20 mm) a technické řešení objektivu. Přístroj poskytuje rozlišení až 1600x1200 pixelů a pořízené snímky ukládá na MMC/SD karty. Podle zahraničních serverů ovšem poskytuje pouze průměrné snímky. U nás ho seženete za 15 319 Kč bez DPH.

Klepněte pro větší obrázek

Spotřební třída

Ve spotřební třídě si ocenění získal Canon S-40. Tento digitální kompakt patří do kategorie 4 Mpixelů a vychází z kvalitního PowerShotu G2. U nás se dá pořídit za 24 336 Kč bez DPH.

Klepněte pro větší obrázek

Digitální fotoaparát vyšší třídy

Toto ocenění si vysloužil Olympus E-20P s rozlišením CCD snímače 5 mil. pixelů. Existují asi i o něco kvalitnější stroje, jako Canon EOS D60. Olympus byl ale oceněn především díky super rychlým expozičním časům, které nabízí. Dá se bez problému použít i ve sportovní fotografii. U nás ho pořídíte za 56 549 Kč bez DPH.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší zrcadlovka

Za nejlepší profesionální přístroj byla zvolena digitální zrcadlovka Canon EOS-1D. Přístroj je postaven na velmi rychlém profesionálním kinofilmovém těle EOS 1V. I tento digitál je rychlý jako blesk, stíhá nafotit a zaostřit sérii 21 snímků za sebou, po 8 snímcích v každé vteřině. S tímto fotoaparátem se nemusíte bát vyrazit za jakoukoliv reportáží, nic vám neunikne. Za tuto výhodu zaplatíte přibližně 5 500 USD.

Klepněte pro větší obrázek

Profi zařízení

Kodak ProBack 645 uvidíte tak maximálně v nějakém studiu, pro které je stvořen. Portrét si můžete nechat pořídit v rozlišení 4080x4080 bodů. Asi to ale nebude nejlevnější, protože za přístroj případný zájemce zaplatí 11 495 USD.

Tiskárna

Tiskárna Epson Stylus Photo 2100 poskytuje kvalitní a stálý tisk ve formátu A3+, a to buď na papír podávaný v arších nebo na papír odvíjený z role. Tiskne v rozlišení až 2880 x 1440 dpi a pro tisk používá sedm samostatných vodě a UV záření odolných pigmentových inkoustů UltraChrome. Zajímavostí je, že tiskárnu k počítači připojíte i skrze rozhraní Firewire.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší software

Toto udělení získal software iPhoto 1.1 od společnosti Apple. iPhoto je software pro sdílení nafocených fotografií, k tomuto účelu je vybaven několika funkcemi. Umožňuje tisk vázaných knih na lesklém papíru, on-line objednávku tisku přímo z programu, tvorbu slideshow, přáníček nebo export do QuickTime filmu. Nejlepší na celém programu je fakt, že je zdarma.

Diskuze (4) Další článek: Modrý blesk od Canonu

Témata článku: Software, Apple, Nejlepší design, Případný zájemce, Digitální fotoaparáty olympus, Tiskárny Canon, Profesionální stroj, Digitální fotoaparáty, Canon Powershot, EOS, Digitální fotoaparáty canon, Cena, Zelená plocha, Canon EOS, Arch, Foveon, Sigma, Objektivy canon


Určitě si přečtěte

Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 168

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní