Google | Fotky

Tip: Za jak dlouho zaplníte svůj Disk Google? Spočítá to tato stránka

Google nedávno oznámil, že v červnu 2021 zruší neomezené nahrávání fotografií ve snížené kvalitě do své služby Photos. Nově se bude jejich velikost započítávat do vaší kvóty na úložišti Google Drive.

V základní bezplatné verzi je to 15 GB, což mohou dychtivější fotografové zaplnit relativně brzy – zejména při automatickém zálohování z telefonu, kde se v úložišti Photos archivuje každý výcvak.

Klepněte pro větší obrázek
Moje úložiště mi prý při současném tempu vydrží ještě čtyři roky. Já však pořídím nejvýše pár výcvaků denně a ani u moře nefotím 1 000 západů Slunce. 

Aby měli stávající uživatelé služby lepší představu, jak dlouho jim jejich současný paušál zhruba vydrží, mohou se podívat na stránku photos.google.com/storage. Uvidí zde jak základní rozložení kapacity úložiště, tedy kolik zabírají fotky a videa, soubory v úložišti a Gmail, tak právě časový odhad.

Google tuto dobu odhaduje na základě vaší stávající aktivity, čili jak často a kolik fotografií nahráváte na Google Photos, jak se vám plní Gmail rozměrnými přílohami a jak moc ukládáte nové soubory na obecném úložišti.

Kolik stojí placené úložiště?

Firma dnes nabízí několik paušálů, většina běžných uživatelů ale asi sáhne jen po tom základním. Momentálně nabízí 200 GB za 80 korun měsíčně. Pokud to nebude stačit, následuje už poměrně dramatický skok na 2 TB za 300 korun měsíčně.

To je sice zhruba srovnatelné s Dropboxem, ovšem mnohé by už asi spíše zlákal 1TB OneDrive od Microsoftu. Ten totiž získáte od 1 899 korun ročně a rovnou i s kompletním kancelářským balíkem Microsoft Office.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání cen placených paušálů Google Drive, Dropbox a Microsoft OneDrive s Office

Google nicméně v minulosti při podobných změnách upravoval i své tarify. Naposledy zdvojnásobil základní placený paušál ze 100 GB na 200 GB. Nelze tedy než doufat, že k něčemu podobnému dojde i koncem příštího jara a dočkáme se třeba 400GB základního placeného paušálu ve zhruba stejné ceně jako dnes stojí ten 200GB.

V opačném případě by Google riskoval, že mu uživatelé utečou třeba zrovna k Microsoftu, jehož úložiště také myslí na fotografie a umí je stejně jako Google automaticky vyhledávat pomocí skutečného obsahu na snímku. Obě společnosti k tomu používají neuronové sítě a automatickou detekci.

Diskuze (22) Další článek: Apple: nativní podpora Windows na počítačích s čipem M1 je na rozhodnutí Microsoftu

Témata článku: Microsoft Office, Microsoft, Google, Web, Gmail, Disk Google, Dropbox, Fotky, Úložiště, Fotografování, Google Photos, Photos, Paušál, Uživatelé, Google Drive


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5