Operační systémy | Windows 10 | Tipy | Windows 7

Tip: Upgrade na Windows 10 ze starých Sedmiček stále funguje a je zdarma

Když Microsoft před lety představil první verzi Windows 10, spustil roční bezplatnou aktualizaci, takže na Desítky mohli přejít bez jakékoliv útraty také majitelé počítačů s Windows 8, Windows 7 a Windows Vista.

Když roční okno skončilo, Microsoft sice nabídku formálně zrušil, ale bezplatný upgrade stále fungoval. Na webu se šířily nejrůznější tipy, jak je třeba aktivovat nástroje pro uživatele s nejrůznějšími vadami, neboť právě pro ně Microsoft bezplatný upgrade nijak neomezil, faktem ale zůstává, že k dnešnímu dni stačí použít zcela oficiální nástroj z Redmondu, aniž byste provedli jakýkoliv nadstandardní krok.

Microsoft varuje

Byť oba postupy níže nadále fungují a uživatelé použijí software od Microsoftu, podle firmy jej určen výhradně těm, kteří již mají legální licenci Windows 10. Ačkoliv získáte operační systém Windows 10 a dojde k jeho aktivaci ze strany Microsoftu, může se jednat o porušení licenčních podmínek  Situace je tedy poněkud schizofrenní.

Plné vyjádření české pobočky Microsoftu:

„Jak je uvedeno na oficiálních stránkách podpory Microsoftu zde, postup s využitím nástrojů Update Assistant či Media Creation Tool platí pouze v případě, že uživatel vlastní licenci systému Windows 10 a chce upgradovat. Stránka nikde neuvádí, že uvedeným postupem zákazník získá licenci systému Windows 10. Naopak v případě, že uživatel licenci nevlastní, odkazuje na možnost nákupu.

Program bezplatného přechodu na Windows 10 byl ukončen 29. července 2016. V tuto chvíli již není k dispozici žádný podobný program.“ – Jana Vávrová, Microsoft

Bezplatný upgrade na Windows 10, pokud mám na Windows 7 práva administrátora 

Už 13. ledna, v předvečer konce podpory Windows 7, jsme vyzkoušeli upgrade na jednom z testovacích laptopů s právy administrátora. Stačilo tedy stáhnout program Windows10Upgrade9252.exe přímo z webu Micorosoftu a spustit jej na počítači s Windows 7, který chceme přeinstalovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud máte na počítači s Windows 7 patřičná práva, můžete spustit utilitu, která za vás vyřeší převod licence na Windows 10 a vše nainstaluje

Utilita si sama zjistí, zdali má operační systém korektní licenci, takže během přechodu nemusíte zadávat žádný produktový klíč a další údaje. Stačí, že jsou na počítači funkční Windows 7 a tečka. Instalace proběhne bez jediné komplikace a na jejím konci budete mít na stole počítač s legálními a aktivovanými Windows 10. A to zcela zadarmo, aniž byste museli investovat tisíce za novou licenci.

Bezplatný upgrade na Windows 10, pokud znám produktový klíč Windows 7

Dnes jsme si vyzkoušeli ještě druhý způsob. Dostal se k nám jeden ze starších pracovních desktopů, ke kterému jsme neměli administrátorská práva, na bedně ale nechyběl štítek s produktovým číslem OEM licence Windows 7.

Z webu Microsoftu jsme si stáhli druhý nástrojMediaCreationTool1909.exe, který už podle svého názvu slouží k vytvoření instalačního média pro Windows 10 (1909 – loňská podzimní verze), které pak můžete použít na jakémkoliv počítači.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Instalační USB flešku s Windows 10 vytvoří pomocí nástroje od Microsoftu i začátečník

Vytvořit můžete jak optické médium, tak USB flešku, což je dnes samozřejmě mnohem praktičtější a instalace výrazně rychlejší. Po vytvoření média jej stačí vložit do PC a v BIOSU/UEFI nejvýše pozměnit sekvenci startovacích zařízení, aby systém naběhl právě z našeho USB zařízení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stačilo vyplnit produktový klíč ze štítku na bedně a Windows 10 se na konci instalace a po připojení k internetu automaticky aktivovaly

Jelikož není součástí instalačního média produktový klíč Windows 10, v jednom z prvních dialogů nás instalátor vyzval k jeho zadání. Opsali jsme starý štítek na bedně s tím, že to bude tak 50:50, když však celý proces skončil, Desítky nastartovaly a my počítač připojili k internetu, operační systém se sám aktivoval opět bez jediného zádrhelu.

Obě cesty v polovině února 2020 stále fungují

Bezplatný přechod na Windows 10 z Windows 7 tedy nadále funguje a redmondské servery bez problému přijímají staré produktové klíče pro Windows 7 – přinejmenším pro vyšší verze Pro, Ultimate aj. To je skvělá zpráva pro ty, kteří se nakonec přece jen rozhodnou opustit svět svých oblíbených Sedmiček a zajistit si opět průběžně aktualizovaný operační systém.

Diskuze (107) Další článek: I v dolech myslí na ekologii. Obří důlní sklápěče proto přestaví z dieselů na elektromobily

Témata článku: Software, Microsoft, Internet, Operační systémy, Windows 10, Tipy, Windows 7, USB, Windows Vista, Redmond, Klíč, Nástroj, Upgradovat, Sedmička, Počítač, Bedna, Tip, Štítek


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor