Windows 10 | Operační systémy | Windows 7 | Tipy

Tip: Upgrade na Windows 10 ze starých Sedmiček stále funguje a je zdarma

Když Microsoft před lety představil první verzi Windows 10, spustil roční bezplatnou aktualizaci, takže na Desítky mohli přejít bez jakékoliv útraty také majitelé počítačů s Windows 8, Windows 7 a Windows Vista.

Když roční okno skončilo, Microsoft sice nabídku formálně zrušil, ale bezplatný upgrade stále fungoval. Na webu se šířily nejrůznější tipy, jak je třeba aktivovat nástroje pro uživatele s nejrůznějšími vadami, neboť právě pro ně Microsoft bezplatný upgrade nijak neomezil, faktem ale zůstává, že k dnešnímu dni stačí použít zcela oficiální nástroj z Redmondu, aniž byste provedli jakýkoliv nadstandardní krok.

Microsoft varuje

Byť oba postupy níže nadále fungují a uživatelé použijí software od Microsoftu, podle firmy jej určen výhradně těm, kteří již mají legální licenci Windows 10. Ačkoliv získáte operační systém Windows 10 a dojde k jeho aktivaci ze strany Microsoftu, může se jednat o porušení licenčních podmínek  Situace je tedy poněkud schizofrenní.

Plné vyjádření české pobočky Microsoftu:

„Jak je uvedeno na oficiálních stránkách podpory Microsoftu zde, postup s využitím nástrojů Update Assistant či Media Creation Tool platí pouze v případě, že uživatel vlastní licenci systému Windows 10 a chce upgradovat. Stránka nikde neuvádí, že uvedeným postupem zákazník získá licenci systému Windows 10. Naopak v případě, že uživatel licenci nevlastní, odkazuje na možnost nákupu.

Program bezplatného přechodu na Windows 10 byl ukončen 29. července 2016. V tuto chvíli již není k dispozici žádný podobný program.“ – Jana Vávrová, Microsoft

Bezplatný upgrade na Windows 10, pokud mám na Windows 7 práva administrátora 

Už 13. ledna, v předvečer konce podpory Windows 7, jsme vyzkoušeli upgrade na jednom z testovacích laptopů s právy administrátora. Stačilo tedy stáhnout program Windows10Upgrade9252.exe přímo z webu Micorosoftu a spustit jej na počítači s Windows 7, který chceme přeinstalovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud máte na počítači s Windows 7 patřičná práva, můžete spustit utilitu, která za vás vyřeší převod licence na Windows 10 a vše nainstaluje

Utilita si sama zjistí, zdali má operační systém korektní licenci, takže během přechodu nemusíte zadávat žádný produktový klíč a další údaje. Stačí, že jsou na počítači funkční Windows 7 a tečka. Instalace proběhne bez jediné komplikace a na jejím konci budete mít na stole počítač s legálními a aktivovanými Windows 10. A to zcela zadarmo, aniž byste museli investovat tisíce za novou licenci.

Bezplatný upgrade na Windows 10, pokud znám produktový klíč Windows 7

Dnes jsme si vyzkoušeli ještě druhý způsob. Dostal se k nám jeden ze starších pracovních desktopů, ke kterému jsme neměli administrátorská práva, na bedně ale nechyběl štítek s produktovým číslem OEM licence Windows 7.

Z webu Microsoftu jsme si stáhli druhý nástrojMediaCreationTool1909.exe, který už podle svého názvu slouží k vytvoření instalačního média pro Windows 10 (1909 – loňská podzimní verze), které pak můžete použít na jakémkoliv počítači.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Instalační USB flešku s Windows 10 vytvoří pomocí nástroje od Microsoftu i začátečník

Vytvořit můžete jak optické médium, tak USB flešku, což je dnes samozřejmě mnohem praktičtější a instalace výrazně rychlejší. Po vytvoření média jej stačí vložit do PC a v BIOSU/UEFI nejvýše pozměnit sekvenci startovacích zařízení, aby systém naběhl právě z našeho USB zařízení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stačilo vyplnit produktový klíč ze štítku na bedně a Windows 10 se na konci instalace a po připojení k internetu automaticky aktivovaly

Jelikož není součástí instalačního média produktový klíč Windows 10, v jednom z prvních dialogů nás instalátor vyzval k jeho zadání. Opsali jsme starý štítek na bedně s tím, že to bude tak 50:50, když však celý proces skončil, Desítky nastartovaly a my počítač připojili k internetu, operační systém se sám aktivoval opět bez jediného zádrhelu.

Obě cesty v polovině února 2020 stále fungují

Bezplatný přechod na Windows 10 z Windows 7 tedy nadále funguje a redmondské servery bez problému přijímají staré produktové klíče pro Windows 7 – přinejmenším pro vyšší verze Pro, Ultimate aj. To je skvělá zpráva pro ty, kteří se nakonec přece jen rozhodnou opustit svět svých oblíbených Sedmiček a zajistit si opět průběžně aktualizovaný operační systém.

Diskuze (108) Další článek: I v dolech myslí na ekologii. Obří důlní sklápěče proto přestaví z dieselů na elektromobily

Témata článku: Software, Microsoft, Internet, Windows 10, Operační systémy, Windows 7, USB, Tipy, Redmond, Windows Vista, Upgradovat, Nástroj, Tip, Bedna, Štítek, Windows +, Sedmička, Klíč, Počítač, Win +, Creation, Sed


Určitě si přečtěte

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 72

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X