Windows 11 | Windows 10 | Tipy

Tip na PowerPlanSwitcher. Přepínejte schémata napájení rovnou z hlavního panelu i na desktopech

Přepínání schémat napájení není tak snadné, jako by mohlo být. Na noteboocích se na hlavním panelu objevuje indikátor stavu akumulátoru, na desktopech úplně chybí. I když ho na svém zařízení vidíte, tak např. ve Windows 11 stejně musíte (přes něj) zamířit do nastavení, jinak schéma nezměníte.

Výběr vhodného schématu je přitom důležitý podle toho, co od počítače zrovna potřebujete. Zejména pokud pracujete bez napájení, standardně kvůli Windows úsporám při nečinnosti zařízení uloží do režimu spánku. Nebo omezuje výkon, aby byla výdrž co nejdelší.

To může být někdy žádoucí, zatímco jindy je brzké uspávání počítače na překážku, protože třeba jdete prezentovat. Nebo vám zrovna nezáleží na spotřebuje, protože zrovna více oceníte výkon. Někdo chce mít přísnou kontrolu také nad desktopem. Pokud stojíte o možnost snadno a rychle přepínat schémata napájení, nejlépe uděláte, když sáhnete po malém nástroji PowerPlanSwitcher.

Schémata napájení na dosah myši

Do oznamovací oblasti přidá ikonu, na kterou když klepnete levým tlačítkem myši, rovnou se otevře nabídka se schématy. Poskládat si můžete i vlastní schémata pro různé scénáře a pak se mezi nimi výběrem v nabídce rychle přepínat. Je to přímočaré a funguje to skvěle.

Nabídka se navíc vysune rovněž pomocí klávesové zkratky Shift+Win+L. Jedná se o volitelnou funkci pro ty, kteří počítač ovládají primárně klávesnicí. Zkratku aktivujete tak, že nejprve klepnete pravým tlačítkem myši na ikonu programu vedle hodin a pak na Settings | Enable setting for flyout toggle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V kontextové nabídce vyvolané pravým tlačítkem myši najdete další důležité předvolby po rychlou a pohodlnou práci se schématy napájení. Zejména si vyberete, jaké schéma má být výchozí při práci na akumulátor (Schema to switch to off AC) a při napájení počítače ze sítě (Schema to switch to on AC).

Když pak aktivujete předvolbu Automaticly change schema when on AC, dojde k samovolnému přepnutí podle toho, jaké schéma jste si vybrali. Kdyby vám v nabídce PowerPlanSwitcheru překážela vlastní schémata, filtrujte pouze na systémová předvolbou Show only default power schemas.

Design naráží hlavně v Jedenáctkách

Program má kolem jednoho megabajtu a najdete ho v Microsoft Storu. Do Windows doplňuje uživatelsky přívětivou manuální kontrolu nad schématy napájení pro ty, kteří ji vyžadují. Designově zapadá do Windows 10. Místnímu stylu odpovídá ikona v oznamovací oblasti, ale také průsvitná hlavní nabídka se schématy napájení.

Program bohužel nebyl několik let aktualizován, což se projevuje v tom, že není připravený na světlé systémové schéma. Ikona PowerPlanSwitcheru zůstává po přepnutí stále světlá, tudíž i špatně viditelná. Můžete ji přidat k tzv. skrytým ikonám a následně už nabídku vyvolávat pouze klávesovou zkratkou.

Nabídka schémat pochopitelně zůstane tmavá, aspoň vás nebude bít do očí bílá ikona poblíž hodin. Problém se stává ještě palčivějším ve Windows 11, kde nástroj můžete používat také. V tomto systému se totiž světlý vzhled uživatelského prostředí stal výchozím. Je na vás, jestli na kompromis přistoupíte – jinak PowerPlanSwitcher odvádí skvělou službu.

Zdroje: PowerPlanSwitcher

Diskuze (4) Další článek: Vodík může mít do 10 let stejný podíl jako elektromobily. Ústup spalovacích motorů bude pomalý [komentář odborníka]

Témata článku: Software, Windows, Windows 11, Windows 10, Operační systémy, Microsoft Store, Tipy, Návody, Schéma, Schema, Počítač, Myši, Jedenáctkách, Desktop, Ikona, Panel, Napájení, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Jak jinak nalákat pozornost než tím, že slíbíte, že toho bude hodně a vydrží to dlouho? Problém je, že to nemusí být vždy bonus. Opravdu si přejeme, aby hry trvaly stovky hodin?

Vojtěch Matušinský
Téma
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nové dobrodružství ze světa Borderlands je podle recenzentů trefou do černého

Nové dobrodružství ze světa Borderlands je podle recenzentů trefou do černého

Tiny Tina brzy dorazí na naše obrazovky a světoví recenzenti jsou rozhodně spokojeni.

Michal Maliarov
Looter-shooterTiny Tina's Wonderlands
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows