Windows 10 | Windows 11 | Návody | Tipy

Tip: Kde se ve Windows nacházejí tapety a kam se ukládají ty, které si sami nastavíte?

Jednoduchá otázka, složitější odpověď. Ač se Microsoft snaží uživatele přesvědčit, aby k ukládání obrázků používali k tomu určenou složku Obrázky (či Pictures) nacházející se v uživatelském profilu, systémové tapety tam nenajdete. Obrázky, které potkáváte na ploše systému, jsou „rozstříleny“ na třech různých místech.

Výchozí tapety se ukrývají v C:\Windows\Web, kde budou uložené v další podsložkách. Microsoft tam má nepořádek, ale souborů není tolik, abyste je během chvilky nezvládli projít.

Pokud si jako tapetu uložíte vlastní obrázek, do předchozích složek se neuloží a zároveň se nenačítá z místa, kde jste jej nakopírovali nebo stáhli. Tyto tapety najdete v C:\Users\UŽIVATEL\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Themes. Na daném místě pak bude soubor nazvaný TranscodedWallpaper (bez přípony), což je původně použitý obrázek. Stačí tedy do názvu doplnit .jpg. Vedle něj je ještě složka CachedFiles, v níž se nachází obrázek přizpůsobený konkrétnímu rozlišení monitoru.

A kdybyste si náhodou chtěli uložit obrázky z galerie Windows Spotlight, které se ukazují a každý den mění na zamykací obrazovce Windows, tak ty se nacházejí ve složce C:\Users\UŽIVATEL\AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets. Soubory zde mají náhodně vygenerované názvy a opět jsou bez přípon. Stačí je ale někam zkopírovat a doplnit na konec .jpg.

V obou předchozích tipech je třeba cestu C:\Users\UŽIVATEL\ upravit. Místo UŽIVATEL zadejte název vašeho systémového účtu. Zmíněné složky jsou navíc skryté, takže pokud se do nich budete chtít proklikat, nejdříve povolte zobrazení skrytých položek (v Průzkumníku je to v kartě Zobrazení).

Nebo do adresního řádku Průzkumníku zadejte relativní cesty, to bude nejrychlejší a nemusíte znát název účtu:

  • %APPDATA%\Microsoft\Windows\Themes
  • %LOCALAPPDATA%\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets

Microsoft má mimochodem i aplikaci Bing Wallpaper, která bude každý den stahovat a nastavovat nějakou pěknou tapetu za vás. Nechcete-li ji instalovat, na webu bing.gifposter.com je galerie, kde si obrázky stáhnete jednotlivě. Hromadu obrázků přímo od Microsoftu použitelných jako tapety pak najdete ještě na wallpaperhub.app.

Diskuze (6) Další článek: Čínský procesor už i v minipočítači. Tenhle drobek nese čtyřjádro Zhaoxin a až 64 GB RAM

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Windows 11, Návody, Tipy, Soubor, Fotky, Kter, Win + N, Windows \ Themes, Uživatelé, Kam, Obrázek, Bing Wallpaper, Windows \ Web, Název, Složka, Tapety, Tip, Pictures, Windows Spotlight, Software na Heureka.cz