Windows 11 | Windows 10 | Tipy | Návody

Tip: Kde se ve Windows nacházejí tapety a kam se ukládají ty, které si sami nastavíte?

Zdroj: Charles O'Rear / Microsoft
Tip: Kde se ve Windows nacházejí tapety a kam se ukládají ty, které si sami nastavíte? | Zdroj: Charles O

Jednoduchá otázka, složitější odpověď. Ač se Microsoft snaží uživatele přesvědčit, aby k ukládání obrázků používali k tomu určenou složku Obrázky (či Pictures) nacházející se v uživatelském profilu, systémové tapety tam nenajdete. Obrázky, které potkáváte na ploše systému, jsou „rozstříleny“ na třech různých místech.

Výchozí tapety se ukrývají v C:\Windows\Web, kde budou uložené v další podsložkách. Microsoft tam má nepořádek, ale souborů není tolik, abyste je během chvilky nezvládli projít.

Pokud si jako tapetu uložíte vlastní obrázek, do předchozích složek se neuloží a zároveň se nenačítá z místa, kde jste jej nakopírovali nebo stáhli. Tyto tapety najdete v C:\Users\UŽIVATEL\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Themes. Na daném místě pak bude soubor nazvaný TranscodedWallpaper (bez přípony), což je původně použitý obrázek. Stačí tedy do názvu doplnit .jpg. Vedle něj je ještě složka CachedFiles, v níž se nachází obrázek přizpůsobený konkrétnímu rozlišení monitoru.

A kdybyste si náhodou chtěli uložit obrázky z galerie Windows Spotlight, které se ukazují a každý den mění na zamykací obrazovce Windows, tak ty se nacházejí ve složce C:\Users\UŽIVATEL\AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets. Soubory zde mají náhodně vygenerované názvy a opět jsou bez přípon. Stačí je ale někam zkopírovat a doplnit na konec .jpg.

V obou předchozích tipech je třeba cestu C:\Users\UŽIVATEL\ upravit. Místo UŽIVATEL zadejte název vašeho systémového účtu. Zmíněné složky jsou navíc skryté, takže pokud se do nich budete chtít proklikat, nejdříve povolte zobrazení skrytých položek (v Průzkumníku je to v kartě Zobrazení).

Nebo do adresního řádku Průzkumníku zadejte relativní cesty, to bude nejrychlejší a nemusíte znát název účtu:

  • %APPDATA%\Microsoft\Windows\Themes
  • %LOCALAPPDATA%\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets

Microsoft má mimochodem i aplikaci Bing Wallpaper, která bude každý den stahovat a nastavovat nějakou pěknou tapetu za vás. Nechcete-li ji instalovat, na webu bing.gifposter.com je galerie, kde si obrázky stáhnete jednotlivě. Hromadu obrázků přímo od Microsoftu použitelných jako tapety pak najdete ještě na wallpaperhub.app.

Diskuze (6) Další článek: Čínský procesor už i v minipočítači. Tenhle drobek nese čtyřjádro Zhaoxin a až 64 GB RAM

Témata článku: Windows, Microsoft, Software, Windows 11, Windows 10, Tipy, Fotky, Soubor, Návody, Pictures, Obrázek, Kam, Tip, Windows \ Web, Windows \ Themes, Uživatelé, Název, Tapety, Složka, Windows SpotlightJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

Michal Maliarov
eFootballKonami