Software | Prohlížeče | Tipy

Tip: Jak vytvořit vlastní vyhledávač a rychlé zkratky v prohlížečích Chrome a Firefox

Každý webový prohlížeč dnes umí z adresního řádku vyhledávat na Googlu, Seznamu a dalších specializovaných službách, často se ale zapomíná na vyhledávače přímo na mnoha webových stránkách.

Současné prohlížeče některým z nich rozumějí už od výroby, no a ty další umějí detekovat pomocí speciálního kódu ve zdrojovém kódu webu, anebo to zvládnou úplně samy. Třetí možností je ruční registrace vyhledávače v konfiguraci webového prohlížeče.

Tyto vyhledávače pak používáme z adresního řádku zápisem:

Klíčové slovo + TAB/mezerník + hledaný výraz + ENTER

Klepněte pro větší obrázek
Napsal jsem mapy, klepnul na TAB a mohu rovnou vyhledat brno

Vyrobíme si rychlý vyhledávač pro Živě.cz 

Klíčovým slovem může být doména webu, anebo klidně i nějaká stručnější zkratka. Pojďme si to vyzkoušet přímo u nás na Živě.cz v Chromu. Podobně to funguje i v mnoha dalších prohlížečích postavených nad Chromiem.

Dejme tomu, že bychom chtěli prohlížeči sdělit, ať po zadání klíčového slova zz vyhledá výraz na našem redakčním vyhledávači, který je dostupný na URL:

https://www.zive.cz/vysledky-vyhledavani/sc-236/default.aspx?sort=1&q=výraz

V nastavení Chromu přejdeme do sekce vyhledávačů, která je dostupná na interní adrese chrome://settings/searchEngines. Najdeme zde přehled těch výchozích a ostatních z webových stránek a ručně vytvořených.

Klepněte pro větší obrázek
Správa vyhledávačů v prohlížeči Chrome

Klepneme na tlačítko Přidat a v jednoduchém formuláři si náš nový vyhledávač libovolně pojmenujeme a zvolíme klíčové slovo zz.

Klepněte pro větší obrázek
Formulář pro vytvoření nového vyhledávače

Do posledního řádku vyplníme vyhledávací adresu, přičemž políčko pro samotný výraz nahradíme zástupnou zkratkou %s.

Klepněte pro větší obrázek
Svůj nový vyhledávač najdete po uložení v seznamu a můžete jej dodatečně upravit

Když napíšu zz, hledám na Živě.cz

Když později napíšeme do adresního řádku Chromu zz, našeptávač napoví, že můžeme hledat u nás na Živě.cz. Pro pokračování stačí klepnout na mezerník, nebo na klávesu TAB a rovnou začít psát hledaný výraz.

Klepněte pro větší obrázek
Klíčové slovo zz najde náš vyhledávač

Pro vyhledání všech chronologicky seřazených článků od nejmladšího, které obsahují slovo Kozojedy, proto stačí zadat tuto sekvenci na klávesnici:

CTRL+L (fokus do adresního řádku) + zz + TAB/mezerník +  Kozojedy + ENTER

Klepněte pro větší obrázek
Po klepnutí na TAB můžeme psát hledanou frázi
Klepněte pro větší obrázek
Po klepnutí na ENTER se zobrazí výsledky u nás na Živě.cz

Když napíšu korona, dostanu se na web MZČR

Tento elegantní systém lze ale vedle vyhledávačů použít i jako zkratky na konkrétní weby. Dejme tomu, že si chceme udělat rychlý odkaz na dlouhou adresu:

https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

Jistě, stačila by prachsprostá záložka, ale třeba prohlížeč používáte primárně na klávesnici a chcete co nejrychlejší klávesovou zkratku. Opět zaregistrujete nový vyhledávač, tentokrát ale s klíčovým slovem korona, která povede na odkaz výše.

Klepněte pro větší obrázek
Vlastní vyhledávač může fungovat i jako odkaz na libovolnou URL

Když pak do adresního řádku napíšete korona a rovnou klepnete na ENTER (bez klávesy TAB/mezerníku pro zadání hledaného výrazu), Chrome vás rovnou přesměruje na cílový web.

Klepněte pro větší obrázek
Napíšu korona, klepnu na ENTER a dostanu se na we se statistikami MZČR

A jak na to ve Firefoxu?

Popsali jsme si situaci v Chromu, Firefox na to jde ale jinak. Ve výchozím stavu nelze takto snadno a ručně vytvářet vyhledávače – je potřeba speciální doplněk, ale jde to obejít přes běžné záložky.

Stačí přidat stránku našeho vyhledávače včetně zástupného makra %s na konci pro hledanou frázi mezi oblíbené adresy a odkaz později upravit v pokročilém nastavení záložek.

Klepněte pro větší obrázek
Vytvoření oblíbené stránky se zkratkou a %s

V konfiguraci totiž pro každou ze záložek můžete nastavit zkratku. V našem případě to bude opět zz, no a když pak budeme chtít vyvolat náš vyhledávač, do adresního řádku napíšeme jen:

zz + mezerník + Kozojedy

A stisknutím ENTER se opět přesuneme na náš web. Firefox nahradí %s za Kozojedy a voilà, zobraz se nám to samé co v Chromu. 

Klepněte pro větší obrázek
Napíšu do adresního řádku Firefoxu „zz Kozojedy“ a klepnu na ENTER
Klepněte pro větší obrázek
Firefox doplní do URL oblíbené stránky Kozojedy a zobrazí výsledky
Diskuze (1) Další článek: Futuristický taktický dron V-BAT má za sebou letové testy

Témata článku: Software, Google, Prohlížeče, Chrome, Firefox, Brno, Vyhledávače, Tipy, Tab, Pro, Adresní řádek, Řádek, Prohlížeč, MZČR, Vyhledávač, Zkratka, URL, Chromiem, Klíčové slovo, Kozojedy, Enter, Software na Heureka.cz