Software | Tipy | Návody

Tip: Jak ve Windows číst QR kódy z webkamery, plochy, souboru či schránky?

Na mobilu se s QR kódy pracuje přirozeně. Mají foťák, stovky různých čteček a opravdu urychlují práci s přihlašováním nebo vyplňováním formulářů. Jak ale tyto dvourozměrné kódy číst na počítači? Pokud máte Windows, nejspíš neexistuje pohodlnější aplikace než QR Code Desktop Reader & Generator od polského studia CodeTwo.

Jak napovídá název, neslouží jen jako čtečka, ale také coby generátor. K tomu se ale zase tolik nehodí, protože si nemůžete zvolit konkrétní formát, např. vizitku, platební příkaz, záznam do kalendáře apod. A bez správné syntaxe si pak s takovým QR kódem nebude vědět rady čtečka na druhé straně.

Ale coby čtečka je aplikace výborná. Žádným způsobem se nepřipojuje k internetu, takže se nemusíte bát, že by potenciálně citlivé údaje někam posílala. A číst umí všemi možnými způsoby. Zvládne kód vyfotit webkamerou, umí si obrázek načíst ze schránky, souboru (bitmapové obrázky), ale také plochy.

Pokud na webu nebo v jiné aplikaci uvidíte QR kód, stačí kliknout na tlačítko From screen, obdélníkem kód označit, a je to. Pod QR se pak objeví dekódovaný textový zápis.

Osobně tuto aplikaci používám pro zjištění tajného klíče (tokenu), když si u online účtů nastavuji dvoufázové ověřování. Služby totiž často zobrazí rovnou pouze QR kód, který pak vyfotíte třeba Google Authenticatorem. Pokud ale chcete jednorázová TOTP hesla generovat i v nějakém programu na počítači, budete se hodit token v textové podobě. Ten pak vložíte do aplikací jako WinAuth, případně také správců hesel 1Password, Enpass či Bitwarden, které rovněž umí generovat TOTP.

Diskuze (3) Další článek: Microsoft varuje před rafinovanou phishingovou kampaní – jejím cílem je krádež přihlašovacích údajů

Témata článku: Windows, Software, Internet, Tipy, Soubor, Čtečka, Kód, Webkamera, Návody, Tip, Plocha, BitWarden, Schránka, Enpass, AplikaceJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

Michal Maliarov
eFootballKonami
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy