Software | Návody | Tipy

Tip: Jak ve Windows číst QR kódy z webkamery, plochy, souboru či schránky?

Na mobilu se s QR kódy pracuje přirozeně. Mají foťák, stovky různých čteček a opravdu urychlují práci s přihlašováním nebo vyplňováním formulářů. Jak ale tyto dvourozměrné kódy číst na počítači? Pokud máte Windows, nejspíš neexistuje pohodlnější aplikace než QR Code Desktop Reader & Generator od polského studia CodeTwo.

Jak napovídá název, neslouží jen jako čtečka, ale také coby generátor. K tomu se ale zase tolik nehodí, protože si nemůžete zvolit konkrétní formát, např. vizitku, platební příkaz, záznam do kalendáře apod. A bez správné syntaxe si pak s takovým QR kódem nebude vědět rady čtečka na druhé straně.

Ale coby čtečka je aplikace výborná. Žádným způsobem se nepřipojuje k internetu, takže se nemusíte bát, že by potenciálně citlivé údaje někam posílala. A číst umí všemi možnými způsoby. Zvládne kód vyfotit webkamerou, umí si obrázek načíst ze schránky, souboru (bitmapové obrázky), ale také plochy.

Pokud na webu nebo v jiné aplikaci uvidíte QR kód, stačí kliknout na tlačítko From screen, obdélníkem kód označit, a je to. Pod QR se pak objeví dekódovaný textový zápis.

Osobně tuto aplikaci používám pro zjištění tajného klíče (tokenu), když si u online účtů nastavuji dvoufázové ověřování. Služby totiž často zobrazí rovnou pouze QR kód, který pak vyfotíte třeba Google Authenticatorem. Pokud ale chcete jednorázová TOTP hesla generovat i v nějakém programu na počítači, budete se hodit token v textové podobě. Ten pak vložíte do aplikací jako WinAuth, případně také správců hesel 1Password, Enpass či Bitwarden, které rovněž umí generovat TOTP.

Diskuze (3) Další článek: Microsoft varuje před rafinovanou phishingovou kampaní – jejím cílem je krádež přihlašovacích údajů

Témata článku: Windows, Software, Internet, Návody, Tipy, Čtečka, Webkamera, Soubor, Kód, Aplikace, Tip, BitWarden, Schránka, Plocha, Enpass