Microsoft | Windows 11

Tip: Jak ve Windows 11 22H2 zapnout tabletový hlavní panel i na klasickém počítači

Microsoft se na podzim vrací k nápadu z konce zimy letošního roku, kdy do Windows 11 poprvé implementoval tzv. pro tablety optimalizovaný hlavní panel. Když v Jedenáctkách tvořil hlavní panel od základu znovu, učinil jej mírně prostornějším ve srovnání s Windows 10. Je nepatrně vyšší, ikony více dýchají a vždycky stejně velký.

Tabletová verze má dva stavy. Když panel nepoužíváte, sroluje se na relativně úzký pruh, takže na něm zbudou jen základní indikátory a hodiny v oznamovací oblasti. Když panel vysunete, na první pohled poznáte, že je o kus větší než běžně, což je tedy ústupek dotekovému ovládání.

Pokud se nebojíte experimentovat a chcete si zkusit něco nového, můžete tabletový hlavní panel aktivovat v běžných Windows 11 22H2, aniž byste se pouštěli do testovacích okruhů programu Windows Insider.

2022-10-26_16-34-31.png

Stačí, abyste si nainstalovali říjnovou volitelnou servisní aktualizaci KB5018496, protože potřebujete revizi systému 22621.755, případně novější. Disponovat můžete i testovacím sestavením z kanálu Beta, protože build 22623 má jen uměle zvýšené číslo, ale jde o stejný kód jako v případě buildu 22621.

Hlavní panel optimalizovaný pro dotekové obrazovky na klasickém počítači standardně zapnout nemůžete. Zásahem do registru si jeho přítomnost vynutíte na libovolném typu zařízení. Neobejdete se bez nástroje ViveTool, sáhnout můžete i po variantě s grafickým rozhraním. Postupujte takto:

  1. Spusťte ViVeTool GUI.
  2. Klepněte na tlačítko Manually change a feature, případně zmáčkněte klávesu F12. Do prázdného pole zadejte 39281392 a v nabídce Perform Action vyberte Activate Feature.
  3. Postup opakujte, jen s funkcí označenou číslem 26008830, která zapíná dotekový hlavní panel.
  4. Zrestartujte počítač.
  5. Ujistěte se, že máte zapnutou předvolbu Optimalizovat hlavní panel pro dotykovou interakci, kterou najdete v Nastavení | Přizpůsobení | Hlavní panel | Chování hlavního panelu.
  6. Spusťte Editor registru.
  7. Najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer.
  8. Vytvořte v klíči novou hodnotu Dword a pojmenujte ji jako TabletPostureTaskbar.
  9. Nastavte její hodnotu na 1.

Hlavní panel by dotekového režimu přepne během několika okamžiků. Pokud jej budete chtít zase vypnout, buď hodnotu TabletPostureTaskbar v registru smažte, nebo ji nastavte na 0.

w11 22h2 tabletovy hlavni panel (3).pngw11 22h2 tabletovy hlavni panel (4).png

Počítejte s tím, že funkce není dokončená, takže nemusí pracovat zcela bezchybně. Podívejte se i na naše další návody na aktivaci skrytých rozpracovaných funkcí ve Windows 11. Nedávno jsme ukázali, jak vrátit Správce úloh do kontextové nabídky hlavního panelu a jak zapnout předělanou oznamovací oblast.

Zdroje: Neowin

Diskuze (9) Další článek: Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Témata článku: , , , , , , , , , , ,