Microsoft | Operační systémy | Windows 11

Tip: Jak stáhnout ISO Windows 11 a nainstalovat jej na „libovolný“ počítač?

Jedinou oficiální cestou, jak se dostat k testovacím sestavením Windows 11, je zapojit se s Desítkami pro programu Insider, konkrétně nejvíce experimentálního kanálu Dev. A ještě musíte mít štěstí na kompatibilní hardware.

Existuje ale také jeden neoficiálním způsob. Rovnou můžete získat instalační obraz ISO a provést čistou instalaci (nejen upgrade z Windows 10), a to i na počítačích, které neodpovídají přísným minimálním požadavkům Microsoftu. Slouží k tomu například web uupdump.net.

1. Na úvodní stránce stačí vybrat vhodný „build“ a architekturu. Nejčerstvější verze – v době psaní článku – nese označení Windows 11 Insider Preview 10.0.22000.65 (co_release) amd64 (je určená pro klasické procesory architektury x86-64).

windows-11-uup-install-01.png

2. Když na ni kliknete, v dalším kroku si zvolíte jazykovou verzi. Ve výchozím stavu to bude angličtina, na výběr je ale také čeština. Potvrdíte tlačítkem Next.

windows-11-uup-install-02.png

3. Teď si můžete zvolit, kterou edici potřebujete. Standardně tam budou Home a Pro včetně verzí N s omezenou multimediální podporou. Víte-li, že potřebujete jen Windows 11 Home, můžete nechat zatrženou jen tu. Pak se stáhne méně dat. Opět zvolíte Next.

windows-11-uup-install-03.png

4. Teď už nemusíte nic nastavovat a kliknete na Create download package. Následně se vám do počítače stáhne archiv ZIP, který budete muset rozbalit.

windows-11-uup-install-04.png

5. V rozbalené složce spustíte soubor uup_download_windows.cmd, případně uup_download_linux.sh nebo uup_download_macos.sh, pokud používáte jiné operační systémy.

windows-11-uup-install-05.png

6. Script následně bude stahovat soubory UUP (Unified Update Platform) ze serverů Microsoftu a další potřebné nástroje, ze kterých pak sestaví instalační ISO, které už pak můžete vypálit na DVD nebo z něj připravit bootovací flashku. Celý proces sestavení bude podle výkonu počítače a rychlosti internetu trvat klidně hodinu. Že je konec, poznáte podle toho, že příkazový řádek bude mít dole Removing temporary files – Press 0 to Exit. Klávesou „0“ program vypnete. ISO se bude nacházet ve složce spuštěného programu.

windows-11-uup-install-06.pngwindows-11-uup-install-07.png
windows-11-uup-install-08.pngwindows-11-uup-install-09.png

Mějte se na pozoru

Protože jde o neoficiální způsob, provádějte jej s mimořádnou opatrností. Teoreticky je ale nezávadný a ověřili jsme, že funguje. ISO se sestavuje pouze z balíčků ze serverů Microsoftu a open source nástroje se postarají o jejich rozbalení a převod na ISO. Na první pohled se v procesu nedělo nic podezřelého, ale u podobných nástrojů vždy hrozí, že mohou po cestě přibalit i malware.

Stejným způsobem můžete mimochodem vytvořit i ISO s Windows 10 a všemi aktuálními záplatami, aniž byste museli stáhnout například poslední verzi 21H1, nainstalovat a pak přetrpět x různých kumulativních aktualizací.

Diskuze (45) Další článek: Místo dvou synchronizačních aplikací jedna. Vychází nový desktopový Disk Google

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,