Microsoft | Operační systémy | Windows 11

Tip: Jak stáhnout ISO Windows 11 a nainstalovat jej na „libovolný“ počítač?

Jedinou oficiální cestou, jak se dostat k testovacím sestavením Windows 11, je zapojit se s Desítkami pro programu Insider, konkrétně nejvíce experimentálního kanálu Dev. A ještě musíte mít štěstí na kompatibilní hardware.

Existuje ale také jeden neoficiálním způsob. Rovnou můžete získat instalační obraz ISO a provést čistou instalaci (nejen upgrade z Windows 10), a to i na počítačích, které neodpovídají přísným minimálním požadavkům Microsoftu. Slouží k tomu například web uupdump.net.

1. Na úvodní stránce stačí vybrat vhodný „build“ a architekturu. Nejčerstvější verze – v době psaní článku – nese označení Windows 11 Insider Preview 10.0.22000.65 (co_release) amd64 (je určená pro klasické procesory architektury x86-64).

Klepněte pro větší obrázek

2. Když na ni kliknete, v dalším kroku si zvolíte jazykovou verzi. Ve výchozím stavu to bude angličtina, na výběr je ale také čeština. Potvrdíte tlačítkem Next.

Klepněte pro větší obrázek

3. Teď si můžete zvolit, kterou edici potřebujete. Standardně tam budou Home a Pro včetně verzí N s omezenou multimediální podporou. Víte-li, že potřebujete jen Windows 11 Home, můžete nechat zatrženou jen tu. Pak se stáhne méně dat. Opět zvolíte Next.

Klepněte pro větší obrázek

4. Teď už nemusíte nic nastavovat a kliknete na Create download package. Následně se vám do počítače stáhne archiv ZIP, který budete muset rozbalit.

Klepněte pro větší obrázek

5. V rozbalené složce spustíte soubor uup_download_windows.cmd, případně uup_download_linux.sh nebo uup_download_macos.sh, pokud používáte jiné operační systémy.

Klepněte pro větší obrázek

6. Script následně bude stahovat soubory UUP (Unified Update Platform) ze serverů Microsoftu a další potřebné nástroje, ze kterých pak sestaví instalační ISO, které už pak můžete vypálit na DVD nebo z něj připravit bootovací flashku. Celý proces sestavení bude podle výkonu počítače a rychlosti internetu trvat klidně hodinu. Že je konec, poznáte podle toho, že příkazový řádek bude mít dole Removing temporary files – Press 0 to Exit. Klávesou „0“ program vypnete. ISO se bude nacházet ve složce spuštěného programu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mějte se na pozoru

Protože jde o neoficiální způsob, provádějte jej s mimořádnou opatrností. Teoreticky je ale nezávadný a ověřili jsme, že funguje. ISO se sestavuje pouze z balíčků ze serverů Microsoftu a open source nástroje se postarají o jejich rozbalení a převod na ISO. Na první pohled se v procesu nedělo nic podezřelého, ale u podobných nástrojů vždy hrozí, že mohou po cestě přibalit i malware.

Stejným způsobem můžete mimochodem vytvořit i ISO s Windows 10 a všemi aktuálními záplatami, aniž byste museli stáhnout například poslední verzi 21H1, nainstalovat a pak přetrpět x různých kumulativních aktualizací.

Diskuze (46) Další článek: Místo dvou synchronizačních aplikací jedna. Vychází nový desktopový Disk Google

Témata článku: Software, Windows, Microsoft, Internet, Operační systémy, Windows 10, Windows 11, Architektura, Windows Update, UUP, ISO, Press, Počítač, DEVA, Verze, Next, Unified Update PlatformDruhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný