Software | Klávesnice | Myši

Tip: Jak používat stejnou myš a klávesnici pro více počítačů najednou?

Máte na stole více počítačů, ale chtěli byste je ovládat stejnými periferiemi? Pak budete potřebovat hardwarový přepínač KVM, do něhož na vstupní straně připojíte myš a klávesnici, na výstupní pak počítače. Existuje ale také softwarové řešení. Pod názvem Flow jej nabízí Logitech, funguje však jen s jeho zařízeními. Ostatní mohou využívat open source alternativu Barrier.

Barrier je odnoží nástroje Synergy vyvíjeného společností Symless. Ten také před lety býval plně otevřený, tvůrci ale část kódu (tu s grafickým nastavením a bonusovými funkcemi) uzavřeli a software teď prodávají za 29 až 39 dolarů podle typu licence. Barrier je kompletně zdarma.

K dispozici je pro Windows, macOS, Linux, FreeBSD a OpenBSD. Pro první dva systémy si můžete stáhnout instalátory na GitHubu (úplně dole v sekci Assets), pro Linux a *BSD je k dispozici řada balíčků podle typu distribuce, ale nechybí ani univerzální balíčky Snap a Flatpak.

Barrier si musíte nainstalovat na všechny počítače, které chcete propojit. Jeden z nich, ten s myší a klávesnicí, v úvodním nastavení označíte jako server. Ostatní budou v pozici klientu. Na Windows vás aplikace vyzve ještě k instalaci služby Bonjour, která slouží k automatickému propojení. Můžete se ale bez ní obejít. Stačí si pamatovat IP adresu serveru a tu pak zadat do příslušného pole na klientském počítači.

Jakmile se klient bude chtít připojit k serveru, počítače si nejprve vymění klíče pro šifrovanou komunikaci. Pak se na serveru objeví dialog, v němž nastavíte, kde se druhý počítač (resp. jeho obrazovka) nachází. Když pak na serveru překročíte kurzorem myši daný okraj monitoru, Barrier se okamžitě přepne myš i klávesnici na druhý počítač.

Takto můžete spojit hned několik počítačů a nastavit si u nich různá pravidla, výjimky či klávesové zkratky, kterými přepnete výstup i bez pohybu myši. Mezi počítači se mimochodem také sdílí schránka. Stačí zkopírovat text nebo obrázek na jednom PC, přepnout se na druhé a tam obsah vložit. Na soubory to bohužel nefunguje.

Barrier běží tiše na pozadí, na internet nic neodesílá a usnadní život těm, kteří chtějí současně pracovat na více počítačích. Ovládání sice kvůli odesílání přes síť trpí určitým zpožděním, takže to rozhodně není na hraní stříleček nebo přesnou práci v grafickém editoru, ale pro jiné účely takový „input lag“ vadit nebude.

Diskuze (28) Další článek: Nový Disk Google pro počítače míří i k českým uživatelům. Nahrazuje starší aplikace, přidá pár specialit

Témata článku: Windows, Software, Linux, Internet, Klávesnice, Návody, GitHub, Myši, Logitech, Barrier, Server, Symless, Tip, Assets, Flow, BSD, Počítač, Myši na Heureka.czRecenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

** Ředitelé dvou švédských orgánů chtějí zakázat těžbu kryptoměn ** Důvodem jsou negativní dopady na životní prostředí ** Kryptoměny jsou prý z pohledu klimatických změn hrozbou

Karel Kilián
ŠvédskoEvropská unieKryptoměny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android