Software | Klávesnice | Myši

Tip: Jak používat stejnou myš a klávesnici pro více počítačů najednou?

Máte na stole více počítačů, ale chtěli byste je ovládat stejnými periferiemi? Pak budete potřebovat hardwarový přepínač KVM, do něhož na vstupní straně připojíte myš a klávesnici, na výstupní pak počítače. Existuje ale také softwarové řešení. Pod názvem Flow jej nabízí Logitech, funguje však jen s jeho zařízeními. Ostatní mohou využívat open source alternativu Barrier.

Barrier je odnoží nástroje Synergy vyvíjeného společností Symless. Ten také před lety býval plně otevřený, tvůrci ale část kódu (tu s grafickým nastavením a bonusovými funkcemi) uzavřeli a software teď prodávají za 29 až 39 dolarů podle typu licence. Barrier je kompletně zdarma.

K dispozici je pro Windows, macOS, Linux, FreeBSD a OpenBSD. Pro první dva systémy si můžete stáhnout instalátory na GitHubu (úplně dole v sekci Assets), pro Linux a *BSD je k dispozici řada balíčků podle typu distribuce, ale nechybí ani univerzální balíčky Snap a Flatpak.

Barrier si musíte nainstalovat na všechny počítače, které chcete propojit. Jeden z nich, ten s myší a klávesnicí, v úvodním nastavení označíte jako server. Ostatní budou v pozici klientu. Na Windows vás aplikace vyzve ještě k instalaci služby Bonjour, která slouží k automatickému propojení. Můžete se ale bez ní obejít. Stačí si pamatovat IP adresu serveru a tu pak zadat do příslušného pole na klientském počítači.

Jakmile se klient bude chtít připojit k serveru, počítače si nejprve vymění klíče pro šifrovanou komunikaci. Pak se na serveru objeví dialog, v němž nastavíte, kde se druhý počítač (resp. jeho obrazovka) nachází. Když pak na serveru překročíte kurzorem myši daný okraj monitoru, Barrier se okamžitě přepne myš i klávesnici na druhý počítač.

Takto můžete spojit hned několik počítačů a nastavit si u nich různá pravidla, výjimky či klávesové zkratky, kterými přepnete výstup i bez pohybu myši. Mezi počítači se mimochodem také sdílí schránka. Stačí zkopírovat text nebo obrázek na jednom PC, přepnout se na druhé a tam obsah vložit. Na soubory to bohužel nefunguje.

Barrier běží tiše na pozadí, na internet nic neodesílá a usnadní život těm, kteří chtějí současně pracovat na více počítačích. Ovládání sice kvůli odesílání přes síť trpí určitým zpožděním, takže to rozhodně není na hraní stříleček nebo přesnou práci v grafickém editoru, ale pro jiné účely takový „input lag“ vadit nebude.

Diskuze (28) Další článek: Nový Disk Google pro počítače míří i k českým uživatelům. Nahrazuje starší aplikace, přidá pár specialit

Témata článku: Windows, Software, Linux, Internet, Klávesnice, GitHub, Návody, Myši, Logitech, Flow, Symless, Assets, Server, Barrier, Počítač, Tip, BSDJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Evropští astronomové pořídili fotografie 42 planetek hlavního pásu. Většinu vidíme takto poprvé

Evropští astronomové pořídili fotografie 42 planetek hlavního pásu. Většinu vidíme takto poprvé

** Přístroj SPHERE získal podrobné snímky 42 planetek z hlavního pásu ** Na studii se podíleli i čeští vědci ** Dosud jsme znali podrobně jen tři planetky z hlavního pásu, které navštívily kosmické sondy

Petr Kubala
Astronomie
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment