Společnost AMD nedávno představila chystané novinky z oblasti procesorů pro tento rok, které už budou mít novou architekturu Zen 4 (Ryzen 7000) a také novou platformu s novým socketem AM5 a podporou moderních technologií jako DDR5 a PCI Express 5.0.
Co ale bude dále? To AMD prozradila v rámci Financial Analyst Day, kde se v prezentaci objevila velká spousta detailů, které dosud nebyly zveřejněné.
Zen 4 dorazí ještě v roce 2022
Na podzim se začnou prodávat nové desktopové procesory řady Ryzen 7000, které budou vyráběné 5nm technologií u TSMC. AMD upřesnilo, že v rámci této architektury bude vyrábět tři odlišné verze Zen 4, Zen 4 s V-Cache a Zen 4c, což budou speciální serverové procesory s menšími jádry, kterých ale bude moci být na jednom čipu více – až 128.

Pokud jde o samotné zvýšení výkonu čistě jen z optimalizace architektury, Zen 4 přinese zlepšení IPC o 8 až 10 % oproti Zen 3. To je pochopitelně pouze jedna část mince zvýšeného výkonu, protože o druhou se postarají vyšší frekvence (AMD ukazovalo až 5,5 GHz) a také věci jako rychlejší operační paměti DDR5. Ve výsledku by měl výkon na jedno jádro mezigeneračně stoupnout o přibližně 15 %. Procesory s Zen 4 také přinesou podporu pro rozšíření AVX-512 a také akcelerátory pro umělou inteligenci a strojové učení.

I když AMD dříve ukazovalo, že chystané Ryzeny 7000 s Zen 4 budou vyráběné 5nm technologií, v prezentaci se objevilo, že některé procesory budou vyráběné i pokročilejší 4nm technologií. Zatím není jasné, jaké to budou, ale lze předpokládat, že si to AMD nechá pro speciální modely v pozdější fázi vývoje.

Díky přechodu na pokročilejší výrobu se ale významně posune efektivita čipu z pohledu výkonu a spotřeby. AMD uvádí, že oproti Zen 3 jsou čipy Zen 4 o 25 % efektivnější.
V další kapitole se dozvíte detaily o procesorové architektuře Zen 5…
Zen 5 a zcela nová architektura
Zatímco Zen 4 je hlavně vylepšením Zen 3, v případě nástupce Zen 5 půjde o zcela novou architekturu. Procesory Zen 5 tak přinesou mnohem více změn architektury najednou. Podobně jako u Zen 4 budou čipy Zen 5 dostupné ve třech variantách – základní Zen 5, Zen 5 s V-Cache a Zen 5c s menšími jádry, kterých ale bude hodně.

Procesory s architekturou Zen 5 už se budou vyrábět 4nm a 3nm technologií, což bude zase velký skok v efektivitě. Architektura Zen 5 přinese přepracování front-endu a také další optimalizace akcelerátorů pro umělou inteligenci. V tomto směru je tak vidět trend, který se objevil nejdříve v čipech pro mobilní telefony, kde se AI začala masivně používat pro fotky a další systémy.
Procesory s architekturou Zen 5 dorazí na trh v roce 2024.
V další kapitole se dozvíte detaily o grafické architektuře RDNA 3…
RDNA 3 zrychlí grafiku o 50 %
Letošní nová generace grafických karet Radeon RX 7000 s architekturou RDNA 3 (Navi 3x) přinese rovněž velký posun v oblasti efektivity až o 50 % oproti RDNA 2. Hlavní přínos je díky pokročilejší 5nm výrobě u TSMC.

AMD použije pokročilý čipletový design (místo monolitu, bude možné snadno škálovat výkon), vylepšilo architekturu jednotlivých výpočetních jednotek (CU), optimalizovalo grafickou pipelinu a čipy budou mít k dispozici i novou generaci AMD Infinity Cache.

Představení nových grafických karet se očekává na podzim, podobně jako nové grafiky od Nvidie řady GeForce RTX 4000.
V další kapitole se dozvíte detaily o grafické architektuře RDNA 4…
RDNA 4 pro rok 2024
Zatímco v roce 2023 lze v nejlepším případě čekat trochu vylepšené modely grafických karet na bázi RDNA 3, v roce 2024 by měly dorazit grafiky s čipy Navi 4x s architekturou RDNA 4.

Podobně jako u procesorů, už by čipy RDNA 4 měly být vyráběné lepší procesem, než je 5 nm. AMD ale konkrétní technologii neupřesňuje, takže může jít o 4 nm nebo 3 nm.
AMD zatím také neprozradilo, jakých novinek se dočkáme u RDNA 4, takže uvidíme, co se v průběhu času objeví za spekulace a další detaily.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium