AMD | Grafické karty | Procesory

Tímhle chce letos AMD zválcovat Intel a Nvidii. Odhaluje také procesory Zen 5 a grafiky RDNA 4 pro rok 2024

  • AMD odhalilo spoustu detailů k budoucím architekturám
  • Firma mluví o Zenu 4 a 5 i RDNA 3 a 4
  • V roce 2024 přejde na 4nm i 3nm výrobu

Společnost AMD nedávno představila chystané novinky z oblasti procesorů pro tento rok, které už budou mít novou architekturu Zen 4 (Ryzen 7000) a také novou platformu s novým socketem AM5 a podporou moderních technologií jako DDR5 a PCI Express 5.0.

Co ale bude dále? To AMD prozradila v rámci Financial Analyst Day, kde se v prezentaci objevila velká spousta detailů, které dosud nebyly zveřejněné.

Zen 4 dorazí ještě v roce 2022

Na podzim se začnou prodávat nové desktopové procesory řady Ryzen 7000, které budou vyráběné 5nm technologií u TSMC. AMD upřesnilo, že v rámci této architektury bude vyrábět tři odlišné verze Zen 4, Zen 4 s V-Cache a Zen 4c, což budou speciální serverové procesory s menšími jádry, kterých ale bude moci být na jednom čipu více – až 128.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud jde o samotné zvýšení výkonu čistě jen z optimalizace architektury, Zen 4 přinese zlepšení IPC o 8 až 10 % oproti Zen 3. To je pochopitelně pouze jedna část mince zvýšeného výkonu, protože o druhou se postarají vyšší frekvence (AMD ukazovalo až 5,5 GHz) a také věci jako rychlejší operační paměti DDR5. Ve výsledku by měl výkon na jedno jádro mezigeneračně stoupnout o přibližně 15 %. Procesory s Zen 4 také přinesou podporu pro rozšíření AVX-512 a také akcelerátory pro umělou inteligenci a strojové učení.

Klepněte pro větší obrázek

I když AMD dříve ukazovalo, že chystané Ryzeny 7000 s Zen 4 budou vyráběné 5nm technologií, v prezentaci se objevilo, že některé procesory budou vyráběné i pokročilejší 4nm technologií. Zatím není jasné, jaké to budou, ale lze předpokládat, že si to AMD nechá pro speciální modely v pozdější fázi vývoje.

Klepněte pro větší obrázek

Díky přechodu na pokročilejší výrobu se ale významně posune efektivita čipu z pohledu výkonu a spotřeby. AMD uvádí, že oproti Zen 3 jsou čipy Zen 4 o 25 % efektivnější.

V další kapitole se dozvíte detaily o procesorové architektuře Zen 5…

Diskuze (7) Další článek: Virtuální server s Linuxem a úplně zadarmo. Dešifruje nám výplatní pásku v PDF

Témata článku: Technologie, AMD, Intel, Nvidia, Grafické karty, Procesory, TSMC, Radeon RX 7000, Architektura, Ryzen, Výroba, Procesor, RDNA, PCI Express, Detail, Radeon, GeForce, Grafika, IPC, Čip, Zen, Grafické karty na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Hodinky Fossil Gen 6 Hybrid si berou to nejlepší z obou světů. Mají dlouhou výdrž i chytré funkce

Hodinky Fossil Gen 6 Hybrid si berou to nejlepší z obou světů. Mají dlouhou výdrž i chytré funkce

** Vzhled jako tradiční hodinky a překvapivá výbava uvnitř ** S Fossil Gen 6 Hybrid změříte tep, kyslík v krvi a potěší i výdrží ** Překvapí mikrofon a podpora hlasové asistentky Amazon Alexa

Martin Miksa
Amazon AlexaFossilSmartwatch
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě